[NA BIEŻĄCO] Koronawirus – aktualne informacje dla podróżujących

Strona jest aktualizowana na bieżąco. Informujemy przede wszystkim o wydarzeniach, które bezpośrednio lub pośrednio mogą dotyczyć podróżowania i bezpieczeństwa polskich podróżników.

Jeśli macie jakieś informacje, którymi chcielibyście się z nami podzielić zapraszamy do komentowania lub do kontaktu: redakcja@tanie-loty.com.pl


AKTUALIZACJA niedziela 10 maja, godz 17:01

AKTUALIZACJA niedziela 29 marca, godz 17:01

AKTUALIZACJA niedziela 29 marca, godz 11:12

Arabia Saudyjska po raz kolejny zaostrzyła ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. W sobotę na czas nieokreślony zawiesiła wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze i dotyczy to zarówno linii państwowych, jak i prywatnych.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Arabii Saudyjskiej w oświadczeniu poinformowało, że zawiesza także wszystkie połączenia krajowe, zarówno lotnicze, jak i kolejowe i autobusowe.

AKTUALIZACJA sobota 28 marca, godz.21:02

Kolejne kraje zamykają granice. Do nich należy między innymi Rosja która zamyka swoje granice lądowe, kolejowe i wodne. Także Chiny zawiesiły możliwość wjazdu do kraju obcokrajowcom.

Turcja ogłosiła wczoraj wieczorem zakaz przylotów międzynarodowych. Dopuszczalny jest tylko ruch krajowy oraz loty cargo.

Z powodu zamykania granic kolejne linie lotnicze odwołują swoje loty. Do 24 kwietnia Ukraine International Airlines zawieszają wszystkie rozkładowe połączenia, zaś Turkish Airlines do 17 kwietnia.

AKTUALIZACJA czwartek 26 marca, godz.22:02

AKTUALIZACJA czwartek 26 marca, godz.12:02

https://www.facebook.com/PLenPeru/posts/3270648676297749

AKTUALIZACJA środa 25 marca, godz. 22:02

Granice Polski pozostaną zamknięte do 13 kwietnia. Lotnisko Londyn-City pozostanie zamknięte dla ruchu komercyjnego do końca kwietnia.

Ponad 90% samolotów z floty Ryanaira będzie uziemionych przez najbliższe miesiące. Jednak niektóre loty nadal odbywają się w normalnym trybie. Sprawdź które połączenia się odbędą.

AKTUALIZACJA wtorek 24 marca, godz. 23:02

AKTUALIZACJA poniedziałek 23 marca, godz. 9:02

W sumie od 15 marca, czyli w ciągu tygodnia operacji #LOTdoDomu do kraju powróciło ponad 25 tys. polskich obywateli. Skąd wracali?

AKTUALIZACJA niedziela 22 marca, godz. 13:00

Ambasada Polski w Niemczech przypomina osobom, które w drodze do Polski będą lądować na lotniskach w Niemczech, że funkcjonariusze Bundespolizei wymagają wiarygodnego potwierdzenia zamiaru dalszego tranzytu do Polski (np. przez okazanie biletu na dalszą podróż autokarem) i mogą odmówić wjazdu do Niemiec.

AKTUALIZACJA sobota 21 marca, godz. 00:00

W związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa wprowadzono w Polsce stan epidemii. Przedłużony został również czas zamknięcia szkół i wszelkich placówek oświatowych. Co oznacza w praktyce stan epidemii? Możliwe wprowadzenie wielu ograniczeń i tzw. strefy zero.

AKTUALIZACJA piątek 20 marca, godz. 13:00

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) od dnia zawieszenia międzynarodowych połączeń pasażerskich, wydał zgodę ośmiu przewoźnikom na przylot do Polski. Sprawdź dlaczego

Do tej pory w akcji #LOTdoDomu , wykonując 121 rejsów, przewieziono ponad 18035 Pasażerów.

AKTUALIZACJA czwartek 19 marca, godz. 23:00

Nowe kierunki w ramach akcji #LotDoDomu. Najnowsze informacje na grupie wsparcia na FB

Zmiany na lotnisku Chopina

AKTUALIZACJA czwartek 19 marca, godz. 11:00

AKTUALIZACJA środa 18 marca, godz.21:10

Mamy nadzieję, że stosujecie się do zaleceń i zostajecie w domu. Ale czas spędzony w czterech ścianach nie musi być nudny! A co najlepsze, wcale nie trzeba przerywać swoich podróżniczych doświadczeń.

Możesz zobaczyć niezwykłe miejsca nie ruszając się z fotela!

AKTUALIZACJA środa 18 marca, godz.16:49

Emirates podjął decyzję o przedłużeniu zawieszenia rejsów z Warszawy. Pierwotnie trasa miała być zawieszona do 30 kwietnia. Przewoźnik podjął jednak decyzję o przedłużeniu tego terminu. Według najnowszych informacji wstrzymanie lotów ma obowiązywać do 20 maja. Pasażerowie zostali poinformowani o zmianach drogą mailową.

AKTUALIZACJA środa 18 marca, godz.12:00

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje o dostępnych rejsach na #LotDoDomu w dniu 18 marca. Dziś do Warszawy wrócą pasażerowie z Hiszpanii, Tajlandii, Kanady, Gruzji, Norwegii, Egiptu, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Indii, Islandii Kataru, Szwecji, Maroka oraz Rumunii.

PLL LOT rezygnuje z podziału klas na rejsy #LotDoDomu! Pasażerowie mogą liczyć na niższe ceny biletów.

Od teraz zwrotu za odwołane loty będą łatwiejsze. Wizz Air automatyzuje procedurę. Sprawdź szczegóły i odzyskaj swoje pieniądze!

Sytuacja na świecie dotyka wiele branż. Linie lotnicze z dnia na dzień mierzą się z ogromnymi kłopotami. Niektóre linie zwracają się z prośbą o pomoc publiczną aby ratować siebie i zabezpieczyć losy swoich pracowników.

AKTUALIZACJA wtorek 17 marca, godz.10:50

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski poinformował że są nadal wolne miejsca w dzisiejszym samolocie z Tel Awiwu do Warszawy. Zakup biletu na stronie #LotDoDomu, Lot nr LO8664, wylot z TLV 21:10, przylot do Warszawy 00:05

godz.8:50

Jak twittuje Krzysztof Moczulski dyrektor biura produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT: W drugiej części tygodnia planowane jest uruchomienie m.in. połączeń do Dubaju i Stambułu. Powinny też pojawić się dodatkowe połączenia do Bangkoku, do Wietnamu i być może na któreś z wysp Filipin lub Indonezji (ale tu szczegółów jeszcze nie ma).Na ten moment przede wszystkim obsługiwane będą z dużą częstotliwością Londyn i – do wyczerpania chętnych – Dublin. Pod koniec tygodnia możliwe Manchester i Edynburg – raczej nie wchodzą w grę inne lokalizacje).

AKTUALIZACJA poniedziałek 16 marca, godz.22:50

godz.22:18

WAŻNA INFORMACJA: Wiadomość ze strony PLL LOT.

Na stronie LotdoDomu dostępne są rejsy na 16-20.03: z Malty, Ammanu, London City, Stambułu (16.03.2020), z Londynu, Malagi, Tbllisi, Malty, Dublina, Larnaki, Chicago, Nowego Jorku, Toronto, Tel Awiwu(17.03.2020), z Nowego Jorku, Toronto (18.03.2020), z Chicago, Phuket, Nowego Jorku (19.03.2020), Nowego Jorku (20.03.2020)

godz.15:18

Samolot poleci także po Polaków w Turcji – akcja #LotDoDomu

godz.14:18

Nie tylko Polacy utknęli w różnych częściach świata. W Polsce jest też wiele osób, które próbują się dowiedzieć jak spokojnie można opuścić granice. Jednak najgorszą sytuacją wydaje się utknięcie po prostu na lotnisku i taka właśnie spotkała 28-latka ze Szwecji.

godz.14:15

Pojawiły się nowe kierunki w akcji #LotDoDomu

godz.12:15

Loty krajowe zostaną zawieszone decyzją Premiera Morawieckiego

godz.11:15

W ramach akcji #LotDoDomu odbędą się następujące rejsy:

 • Rejsy w dniu 16.03.2020: z Larnaki, z Tbilisi, z Malty, z Londynu, z Dublina, z Barcelony, z Reykjaviku
 • Rejsy w dniu 17.03.2020: z Kolombo (Sri Lanka), z Londynu, z Malagi, z Tbilisi, z Malty, z Dublina, z Larnaki
 • Rejsy w dniu 18.03.2020: z Delhi, z Bangkoku

godz.10:15

Uważaj na fałszywe wiadomości. Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie rozsyła żadnych SMS-ów dotyczących wsparcia żywieniowego w związku z epidemią koronawirusa. Prosi, aby nie wchodzić na podaną w wiadomościach stronę internetową. Szczegóły w artykule.

godz.10:01

AKTUALIZACJA niedziela 15 marca, godz. 22:24

Pojawiają się kolejne połączenia w akcji #lotdodomu. Śledźcie stronę LOT’u

godz.18:59

Nasz największy sąsiad zamyka granice. Już od jutra rana osoby chcące wjechać na teren Niemiec mogą się spodziewać utrudnień. Na szczęście granica z Polską nie zostanie zamknięta.

godz.18:55

Niebo nad Polską jest prawie puste…

godz.14:01

Do programu #LotDoDomu zgłosiło się już ponad 18 tysięcy osób. W Warszawie wylądowały już pierwsze samoloty z Warszawy i Chicago.

godz. 9:00

AKTUALIZACJA sobota 14 marca, godz. 22:30

Swoje granice zamykają Arabia Saudyjska i Łotwa. AirBaltic zawiesza wszystkie loty od 17 marca do 14 kwietnia.

Stany Zjednoczone rozszerzyły zakaz wjazdu na swoje terytorium na Wielką Brytanię i Irlandię.

Amerykanie przebywający w Wielkiej Brytanii lub Irlandii mogą wrócić do domu. Również osoby będące rezydentami mogą powrócić do domu. Powracający zostaną poddani kontroli sanitarnej.

wiceprezydent USA Mike Pence

godz. 21:45

Norwegia zamka granice dla obcokrajowców. Od poniedziałku 16 marca od godz. 8.00 wszystkie norweskie lotniska i porty morskie zostaną zamknięte dla wszystkich przylatujących, z wyjątkiem obywateli norweskich wracających do kraju.

Dzisiaj od godziny 18 czasu lokalnego wprowadzono kontrole na granicy z Polską i Łotwą – poinformowała na konferencji prasowej w Wilnie minister spraw wewnętrznych Rita Tamusziene.

godz. 20:36

Wiemy ile będą kosztować bilety na specjalne połączenia #lotdodomu

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 PLN w granicach Europy i 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

godz. 20:10

Formularz #lotdodomu będzie wyglądał następująco:

godz. 18:55

2020.03.14 Warszawa | Konferencja prasowa #LotDoDomu z udziałem Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, oraz Prezesa Zarządu PLL LOT Rafała Milczarskiego.
Fot. Adam Guz/KPRM

Zapisu na loty czarterowe #LOTdodomu będzie można dokonać od godziny 22:00 na specjalnej stronie http://lotdodomu.pl. Więcej informacji na stronie LOT.

Premier Morawiecki zapewnia, że wszyscy Polacy przebywający za granicą uzyskają pomoc.

Wobec obywateli którzy będą chcieli wrócić do Polski oferujemy specjalnie do tego przeznaczone loty za pośrednictwem PLL LOT: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Stany Zjednoczone.

Dla innych obywateli, którzy znajdują się w mniej popularnych krajach będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe. Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich – za resztę ceny dopłaci państwo polskie.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

godz. 17:55

Zdajemy sobie sprawę, iż Klienci znaleźli się w bardzo niekomfortowej sytuacji, często martwiąc się o bliskich i możliwość powrotu do domu. Wszyscy nasi klienci nie zostaną pozostawieni sami sobie. Nasz operator eSky S.A. zapewnił nas o tym że pracownicy BOK pracują w trybie 24 h na dobę i kontaktują się ze wszystkimi osobami, których loty odwołano.

W pierwszej kolejności przygotowaliśmy listę klientów, którzy wymagają naszego natychmiastowego wsparcia. Wykorzystując swoją międzynarodową strukturę, dostęp do ofert 950 linii lotniczych na świecie oraz wszystkie dostępne autorskie narzędzia analityczne, opracowaliśmy dla naszych Klientów możliwości alternatywnych połączeń, korzystając również z opcji lotów do pobliskich lotnisk m.in. w Berlinie oraz Wiedniu. Kontaktujemy się kolejno z Klientami mailowo lub telefonicznie oferując im wsparcie w znalezieniu alternatywnych rozwiązań. Jednocześnie współpracujemy zarówno z instytucjami państwowymi jak i liniami lotniczymi w celu optymalizacji i zmaksymalizowania działań, które pomogą Polakom, wracającym do ojczyzny.

Łukasz Neska, Wiceprezes eSky.pl

Jeśli potrzebujecie szybko skontaktować się z naszym działem rezerwacji zapraszamy do kontaktu przez formularz na stronie.

godz. 17:05

Kolejne linie zawieszają loty do Polski. Emirates przestanie latać do Dubaju z Warszawy aż do 19 kwietnia, zaś Qatar Airways zawiesza loty z Warszawy do Dohy do 31 marca. Izraelski El Al zawiesza od 15 marca br. wszystkie swoje trasy z Tel Awiwu do Polski. Wizz Air w najbliższych dniach zawiesi także wszystkie połączenia z/do Ukrainy i Mołdawii.

Jet2 zawiesił wszystkie połączenia do Hiszpanii, zaś Delta Air Lines zawiesi wszystkie połączenia do kontynentalnej Europy.

godz. 15:55

Ryanair wreszcie zdecydował: odwołuje wszystkie loty z i do Polski!

Zawieszenie lotów potrwa od godziny 24:00 w sobotę 14 marca do wtorku 31 marca. Odnosi się to zarówno do Ryanaira, jak i Laudy i Buzza

godz. 15:45

W związku z ograniczeniami podróżowania nałożonymi przez rząd polski, FlixBus zawiesza wszystkie połączenie międzynarodowe z/do Polski od 15 marca 2020 roku na 10 dni, z możliwością przedłużenia. Połączenia krajowe dostępne na stronie FlixBus, kursują zgodnie z rozkładem.

Flixbus.com

godz. 15:40

Przez wzgląd na obecną sytuację zagrożenia epidemicznego i całkowitego wstrzymania międzynarodowego ruchu lotniczego biura podróży również zostały zmuszone do tymczasowego zawieszenia działalności. Jednocześnie wszyscy operatorzy zapewniają że wszystkie powroty z wycieczek odbędą się zgodnie z planem.

godz. 14:40

Mimo zaistniałej sytuacji każdy obywatel naszego kraju będzie mógł wrócić do domu. Zarówno busy, autokary jak i samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Polski rząd ma zorganizować loty czarterowe po naszych rodaków za granicę, a także mają być wysyłane samoloty prawdopodobnie należące do naszego przewoźnika PLL LOT. Nikt nie zostanie za granicą sam.

godz. 10:20

WAŻNE! Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dotyczącą przekraczania granic. Wszystkie osoby które nie mogę wrócić do Polski mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

godz. 10:19

Wielu z naszych rodaków jest wciąż poza granicami i boją się o brak możliwości powrotu w najbliższym czasie. Okazuje się, że wielu z nich utknęło w różnych częściach świata.

godz. 9:20

Wizz Air ogłosił dzisiaj, że linia zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do odwołania.

Decyzja zapadła w wyniku restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego obowiązujących od północy 15 marca 2020 roku.

AKTUALIZACJA piątek 13 marca, godz. 22:01

W krótkim komunikacie przesłanym do naszej redakcji PLL LOT poinformował o zawieszeniu na 10 dni wszystkich lotów z Polski i z Węgier od niedzieli 15 marca. Tak radykalne działania związane są z decyzją polskiego rządu o zamknięciu granic.

(godz. 21:45)

Przez czas kwarantanny odstępujemy od prezentowania Wam ofert podróży, ale codziennie będziemy na bieżąco informować

(godz. 19:15)

Stało się! Zamykamy granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszystkie loty międzynarodowe zawieszone

(godz. 15:45)

Ukraina zamyka swoje granice dla obcokrajowców na razie na 2 tygodnie. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony kraju poinformował, że nastąpi to za 48 godzin. MSZ ma uprzedzić wszystkie kraje i instytucje o zaistniałej sytuacji.

(godz. 15:41)

EasyJet poinformował swoich klientów, że od piątku 13 marca znosi opłaty za zmianę daty lotu. Decyzja ta dotyczy wszystkich ważnych rezerwacji (także nowych). Wystarczy tylko dopłacić różnicę w cenie biletu. W komunikacie przewoźnika można przeczytać:

Będziemy wciąż kontynuowali loty według rozkładu, który zapewni, że pasażerowie, którzy dalej chcą latać, będą mogli to robić do miejsc, w którym pozwalają na to ograniczenia dotyczące podróży. Rozumiemy jednak niepewność dotyczącą podróży w obecnych czasach, jeśli więc macie ważną rezerwację na loty z nami, ale wolicie nie lecieć, to od 13 marca będziecie mogli zmienić datę swoich lotów online bez dodatkowych opłat.

W niektórych krajach (np we Włoszech) linia wykonuje “loty ratunkowe” by zapewnić wszystkim powrót do domów.

(godz. 15:32)

Także Volotea gwarantuje darmowe zmiany rezerwacji swoim klientom.

(godz. 15:31)

prezes Ryanair
Fot. katatonia82, Shutterstock.com

Mogłoby się wydawać, że nic już nie jest nas w stanie zaskoczyć. A jednak! To, o czym marzyło wielu stało się faktem. Ryanair znosi opłaty za zmianę lotu! Oczywiście jest kilka zastrzeżeń, nie mniej jednak jest to nieoczekiwana i pozytywna wiadomość.

(godz. 15:29)

Polskie lotniska zamieściły na swoich stronach nowe wytyczne dla pasażerów, a raczej dla osób, które nie podróżują z danych portów, ale przybywają do nich jako osoby towarzyszące w celu pożegnania się z pasażerem. Zobacz więcej: Polskie lotniska wprowadzają nowe zasady, które mają obowiązywać w terminalach. Sprawdź czego się wystrzegać

(godz. 13:56)

Aż 50% swoich pracowników musi zwolnić linia Norwegian Air. Wszystko przez koronawirusa i zakaz lotów do USA.

(godz. 12:36)

PLL LOT od 14 marca do 13 kwietnia zawiesza połączenia do USA. Anulowano loty do Miami, Newark, Los Angeles i do Nowego Jorku z Budapesztu. Więcej informacji w artykule oraz poniżej.

(godz. 12:30) Norwegia Wizz Air zawiesza połączenia do Norwegii od 16 marca do 3 kwietnia. Decyzja węgierskiego przewoźnika jest podyktowana decyzją norweskiego rządu o podjęciu drastycznych działań w celu minimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

AKTUALIZACJA 12 marca, godz. 20:00

Czechy wprowadzają stan wyjątkowy, który będzie obowiązywać 30 dni. Zakaz wjazdu do kraju mają cudzoziemcy, którzy podróżują z zagrożonych rejonów: Chin, Iranu, Korei Południowej, a także większości państw UE. Granica z Niemcami i Austrią będzie możliwa do przejścia w 11 miejscach (nie wspomniano o Polsce).


Podróżowanie podczas pandemii koronawirusa może stanowić swego rodzaju wyzwanie. Sytuacja zmienia się na bieżąco i właśnie w tym artykule możecie ją śledzić. Jeśli macie wątpliwości i pytania dotyczące tego, co robić w tej nietypowej sytuacji, co przysługuje pasażerom, gdzie szukać wiarygodnych informacji i jak zachować się na lotnisku czy po powrocie z podróży zajrzyjcie do naszego artykułu: Koronawirus a podróże – wszystko co musisz wiedzieć, a bałeś się zapytać.

Jakie działania podjęły linie lotnicze?

Fot. Shuterstock

Ryanair

Ryanair ogłosił całkowite zawieszenie lotów do i z Włoch. Taki stan rzeczy ma potrwać do 8 kwietnia. Odwołane są także loty na innych trasach. Pasażerowie mogą zmienić daty podróży lub otrzymać zwrot kosztów (albo punkty Travel Credit na podróż Ryanairem w ciagu najbliższych 12 miesięcy) tylko w przypadku lotów odwołanych przez linię. Wszyscy klienci, których loty zostały anulowane zostają powiadamiani e-mailem i SMS-em.

Ryanair zniósł opłaty za zmianę lotu!

Do tej pory za możliwość zmiany rezerwacji trzeba było zapłacić 35 euro dodatkowej opłaty. Za każdy odcinek podróży. Dla większości podróżnych było to zatem całkowicie nieopłacalne i po prostu rezygnowali z lotu. Teraz jednak następuje gwałtowna zmiana w polityce irlandzkiego przewoźnika.

Ze względu na koronawirus Ryanair zezwala pasażerom na bezkosztową zmianę rezerwacji! Dotyczy to zarówno już istniejących rezerwacji jak i przyszłych.

Wizzair

Z powodu kwarantanny w całych Włoszech od 10 marca Wizz Air zawiesił wszystkie loty z Polski do Italii. Natomiast od 12 marca także połączenia do Tel Awiwu oraz Ejlatu ze względu na ogłoszenie przez izraelski rząd 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich pasażerów przylatujących do Izraela.

Loty do wszystkich miejsc na mapie Wizz Air we Włoszech (Alghero, Bari, Bolonia, Katania, Mediolan Bergamo, Mediolan Malpensa, Neapol, Piza, Rzym Ciampino, Rzym Fiumicino, Turyn, Wenecja Treviso, Werona) będą zawieszone do 3 kwietnia.

Wizz Air zawiesza wszystkie loty na trasach do i z Norwegii. Zawieszenie wejdzie w życie 16 marca i potrwa do 3 kwietnia.

W przypadku lotów odwołanych przez przez Wizz Air, możesz otrzymać w zamian inny lot lub zwrot pieniędzy (na konto bankowe lub na kwotę powiększoną o 20% na konto Wizz Air). Natomiast jeśli zechcesz zwrócić bilet na obsługiwanych trasach (nie chcesz lecieć z obawy przed wirusem), nie otrzymasz zwrotu pieniędzy za bilet. Zwrot można otrzymać wyłącznie, jeżeli pasażer nie stawia się na lot z powodu nałożonej na niego obowiązkowej kwarantanny (przykładowo w hotelu). Przy czym musisz przedstawić dowód nałożenia na siebie kwarantanny.

LOT

PLL LOT ogłosił tymczasowe zwieszenie wszystkich swoich rejsów do Włoch, Chin, USA oraz na kilku innych trasach:

 • Warszawa – Pekin, rejsy zawieszone do 25 kwietnia 2020
 • Budapeszt – Seul, rejsy zawieszone do 8 kwietnia 2020
 • Warszawa – Mediolan, rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020
 • Warszawa – Wenecja, rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020
 • Warszawa – Londyn-City, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
 • Budapeszt – Londyn-City, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
 • Kraków – Bukareszt, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
 • Warszawa – Zaporoże, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
 • Warszawa – Miami, rejsy zawieszone do 13 kwietnia
 • Warszawa – Newark, rejsy zawieszone do 13 kwietnia
 • Warszawa – Los Angeles, rejsy zawieszone do 13 kwietnia
 • Budapeszt – Nowy Jork, rejsy zawieszone do 13 kwietnia
 • Warszawa – Oslo, rejsy zawieszone do 27 marca

W przypadku PLL LOT pasażerowie, którzy kupili bądź kupią swoje bilety przed 31 marca 2020 roku na podróże od 6 marca do 24 kwietnia zostaną uprawnieni do dokonania zmiany daty  podróży na loty do 31 grudnia 2020.

PLL LOT odwołuje niektóre loty do USA. Dowiedz się więcej. Dodatkowo połączenie Warszawa-Oslo zostaje zawieszone od 13 do 27 marca.

ludzie w terminalu na lotnisku we Wrocławiu
Fot. Port Lotniczy Wrocław

Lufthansa

Lufthansa odwołała w marcu ponad 7 tys. lotów zaś w kwietniu ponad 23 tys. Lufthansa wprowadziła podobne udogodnienia jak LOT. Pasażerowie nie muszą płacić za zmianę rezerwacji biletów zakupionych od 6 marca do 31 marca 2020 roku. Będą mieli możliwość jednorazowej zmiany terminu podróży na dowolną datę przed 31 grudnia 2020 roku.

easyJet

Angielska tania linia lotnicza odwołała część lotów do i z Czech, Jordanii, Izraela i Włoch. EasyJet poinformował swoich klientów, że od piątku 13 marca znosi opłaty za zmianę daty lotu. Decyzja ta dotyczy wszystkich ważnych rezerwacji (także nowych). Wystarczy tylko dopłacić różnicę w cenie biletu.

KLM/Air France

Przewoźnik zawiesił loty do Chin, Hong Kongu i Tajpej przynajmniej do 29 marca. Od 14 marca do 3 kwietnia odwołano wszystkie loty do Włoch, zaś do 28 marca zawieszono do Tel Awiwu w Izraelu.

Linie wprowadziły nowe zasady dotyczące darmowych zmian rezerwacji, które dotyczą ważnych biletów wystawionych do 31 marca 2020 roku na podróże do 31 maja 2020 roku. Podróżni mogą zmienić rezerwację lub dostać kupon na przelot w innym terminie.

Qatar

Qatar Airways również wprowadziły politykę zmiany rezerwacji. Opłaty za przebookowanie zostały zniesione w odniesieniu do biletów zakupionych na podróże przed 30 czerwca. Dotyczy to rezerwacji już istniejących. Zmiany daty wylotu i przylotu należy zgłosić na 3 dni przed planowanym wylotem. Jeśli pasażerowie zdecydują się na rezygnację z lotu, otrzymają voucher upoważniający ich do podróży w ciągu roku od daty oryginalnej rezerwacji.

Emirates

Również linie Emirates wprowadzają nowe zasady zmiany rezerwacji lotów. W przypadku biletów wydanych od 7 marca do 31 marca 2020 r. włącznie, klienci mogą swobodnie zmienić termin podróży bez dodatkowych opłat za zmianę rezerwacji czy ponowne wydanie biletu. Pasażerowie mogą przesunąć rezerwację na dowolny termin w przedziale 11 miesięcy w tej samej klasie rezerwacyjnej. 

Aby dodatkowo uspokoić podróżnych, linie Emirates wdrażają specjalne procedury dezynfekcji po przylocie z kierunków w największym stopniu dotkniętych koronawirusem.

Kraje, które zaostrzyły politykę dotyczącą wjazdu podróżujących z zagranicy

Obecnie GIS, mając na względzie sytuacje epidemiologiczną, nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii.

Norwegia

Norwegia zdecydowała o wprowadzeniu przymusowej 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich, którzy przyjechali do kraju po 27 lutego z zagranicy. Przepis dotyczy obcokrajowców oraz Norwegów bez względu na występowanie objawów choroby.

Izrael

Władze Izraela podjęły właśnie drastyczne kroki w związku z epidemią koronawirusa. Już od czwartku 12 marca każdy, kto wjeżdża do kraju będzie musiał poddać się 2-tygodniowej kwarantannie.

USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump postanowił wprowadzić specjalne środki ostrożności w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa przez podróże z Europy. Wszystkie podróże do USA z Europy zawieszono na 30 dni. Nowe zasady będą obowiązywały już od piątku

Ukraina

Ukraina zamyka swoje granice dla obcokrajowców na razie na 2 tygodnie. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony kraju poinformował, że nastąpi to za 48 godzin. MSZ ma uprzedzić wszystkie kraje i instytucje o zaistniałej sytuacji. Do 3 kwietnia w kraju zamknięte są szkoły i uczelnie, a także podobnie jak w innych państwach zakazano organizowania wszelkiego rodzaju imprez masowych.

Kobieta stojąca przed tablicą odlotów
Fot. Shutterstock

Indie

Od 13 marca zawieszone zostaną wszystkie już wydane indyjskie wizy i przestaną być wystawiane nowe. Taki stan rzeczy potrwa do 15 kwietnia. Jednak już od piątku wizy nie będą respektowane, a podróżni spoza Indii nie będą mogli przekroczyć granicy. Dotyczy to również osób, które posiadają karty stałego pobytu. Jedyne wyjątki dotyczą osób posiadających wizę dyplomatyczną i pracowniczą oraz przedstawicieli ONZ. Więcej informacji o sytuacji w Indiach.

Malta

Malta zamknęła swoje granice dla podróżnych z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Włoch. Wszyscy podróżni przybyli w ostatnich dniach z objętych restrykcjami krajów będą zmuszeni poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Słowacja

Kraj całkowicie zamyka granice dla obcokrajowców od 13 marca. Będą wpuszczane tylko osoby posiadające słowackie obywatelstwo lub zameldowane na Słowacji. Zamknięte zostały wszystkie 3 lotniska międzynarodowe.

Włochy

W związku z szerzeniem się koronawirusa i istotnym wzrostem zakażeń i zgonów premier Giuseppe Conte ogłosił, że rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w całym kraju zaś całe Włochy zostały objęte tzw. strefą ograniczonego ruchu. Odwołano większość lotów do i z Włoch.

Czechy

Władze Czech wprowadził stan wyjątkowy, który według założeń ma potrwać 30 dni. Zakaz wjazdu do Czech mają osoby przyjeżdżające z Chin, Korei Południowej, Iranu, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Królestwa Niderlandów, Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii i Francji.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

16 KOMENTARZE

  • Loty czarterowe mogą wracać. MSW sugeruje, by w ramach możliwości wracać drogą lądową, natomiast w innych przypadkach kontaktować się z polską ambasadą lub jakiegokolwiek innego kraju UE

 1. Przepraszam, czy ktos ma namiar na infolinie Qatar i czy jak kupowałam bilet przez przewoźnika go to gate to w koncu z kim mam sie skontaktować w sprawie lotu?

  • Zgodnie z informacjami na stronie Qatar to taki nr: 71 756 4057. Możesz też spróbować się skontaktować z pośrednikiem, który sprzedał bilet.

  • Musisz napisać do qataru z prośba o zgodę na Anulacje a następnie do gogate na ich stronie poprzez kontakt anulowanie lotu wysyłasz formularz tak mi powiedzieli na infolinii uk

 2. Infolinie nie działają. Właśnie przeszliśmy granice w Słubicach.
  Zero kontroli.
  Na lotnisku w Berlinie też nas nikt o nic nie pytał.

 3. Czy 8 kwietnia poleci samolot raynar do Dublina godZ 13_ 35 proszę o odpowiedZ pilne może można zmienić termin

 4. zakupilam bilet w lot do krakowa z chicago na 30 maja ,a granice jeszcze maja byc zamkniete do konca maja. kiedy wylece

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też