Rosja zamyka granice

Rosja od poniedziałku 30 marca całkowicie zamknie granice w związku z koronawirusem.

Wstrzymany zostanie ruch przez przejścia graniczne samochodowe, kolejowe, piesze i wodne – poinformował rząd Rosji w rozporządzeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej.

Decyzji nie podlegają m.in.: dyplomaci, członkowie delegacji oficjalnych, obywatele Rosji wyjeżdżający z kraju z powodu śmierci bliskiego krewnego, mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, którzy podróżują do tego regionu z innych części Rosji.

Decyzja wejdzie w życie o północy czasu moskiewskiego z niedzieli na poniedziałek (w niedzielę 29 marca o godz. 23 w Polsce).

W Rosji rozpoczął się w sobotę weekend, po którym nastąpi tydzień wolny od pracy. Władze ogłosiły go, by zminimalizować kontakty między ludźmi i spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Szczególne ograniczenia obowiązują w Moskwie, gdzie zamknięto centra handlowe, kawiarnie i parki. Niemniej działają np. weekendowe niewielkie targi, gdzie można kupić żywność. Władze oceniły, że targi te zastępują sklepy i są mniejszym zagrożeniem, ponieważ działają na świeżym powietrzu.

Podobne ograniczenia jak w stolicy wprowadziły władze obwodu moskiewskiego. Jednak już w sobotę zaapelowały do mieszkańców, by nie zbierali się w dużych grupach. Szczególnie dotyczy to spacerów z dziećmi.

Choć większość osób zobowiązanych do samoizolacji przestrzega jej, to dochodzi do lekceważenia tych reguł – podało w sobotę radio Echo Moskwy. Niezależna rozgłośnia opisała przypadek 32-letniego mieszkańca Petersburga, który uciekł z przymusowej kwarantanny.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji przekroczyła w sobotę 1200. Większość odnotowano w Moskwie. 20 procent ogółu chorych nie wyjeżdżało za granicę, lecz zaraziło się koronawirusem w kraju. Państwowy urząd Rospotriebnadzor zapewnił w sobotę, że nie ma w Rosji przypadków zakażenia się lekarzy od pacjentów z Covid-19.

Źródło: PAP

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też