Operacja #LotDoDomu! Rząd i PLL LOT organizują powroty dla Polaków przebywających poza granicami kraju. Znamy ceny biletów

Wielu Polaków przebywających w tym momencie poza granicami kraju boi się o swój powrót do domu. Minister zapewniał, że wszyscy zostaną sprowadzeni do kraju. Na Twitterze Kancelarii Premiera pojawiły się nowe informacje dotyczące powrotu Polaków. Rząd rusza z operacją #LotDoDomu.

#LotDoDomu

Mateusz Morawiecki zaznacza, że zamykamy granice dla wirusa, a nie dla naszych rodaków. Linie PLL LOT są gotowe, by wykonać program #LotDoDomu. Uruchomione zostaną strony http://lotdodomu.pl i http://lotdodomu.com, które będą działać już dziś wieczorem. Zapisy na loty czarterowe w programie LOT do domu będą dostępne od godziny 22:00. Więcej informacji można znaleźć na stronie LOT-u i MSZ.

Wszyscy polscy obywatele przebywający poza granicami kraju będą mogli wrócić. PLL LOT organizuje specjalne loty czarterowe w różne regiony Europy i świata, aby sprowadzić naszych rodaków.

Cudzoziemcy którzy są małżonkami, dziećmi Polaków, mają Kartę Polaka, mają pozwolenie na pracę bądź prawo pobytu w Polsce będą mogli wracać do Polski na takich samych zasadach jak obywatele.

2020.03.14 Warszawa | Konferencja prasowa #LotDoDomu z udziałem Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, oraz Prezesa Zarządu PLL LOT Rafała Milczarskiego. Fot. Adam Guz/KPRM

Operacja #LotDoDomu dotyczy m.in. Malty, Cypru, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Wcześniej zaplanowane loty czarterowe odbędą się zgodne z wcześniejszym harmonogramem. Pierwsze loty mają ruszyć już jutro.

Rząd udostępnia 3 możliwości powrotu do kraju samolotem:

 • zaplanowane wcześniej loty czarterowe
 • specjalne dodatkowe czartery LOT-u
 • loty według zapotrzebowania organizowane przez LOT

Osoby, które są w mniej popularnych krajach

Dla innych obywateli, którzy znajdują się w mniej popularnych krajach będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe. Osoby przebywające w takich miejscach będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu na stronach wymienionych powyżej. Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich – za resztę ceny dopłaci państwo polskie.

Wiemy ile będą kosztować bilety na specjalne połączenia #lotdodomu

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 PLN w granicach Europy i 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Formularz będzie wyglądał następująco:

Prezes LOT Rafał Milczarski podczas konferencji prasowej powiedział, że pierwsze loty czarterowe mogą zostać uruchomione jeszcze w niedzielę:

Stoimy w pełnej gotowości, by pomóc Polakom w powrocie do kraju. To dla nas wielka próba, ale jestem przekonany, że wyjdziemy z tej próby obronną ręką.

Podróżowanie po kraju

Podróżowanie po kraju dla osób nieobjętych kwarantanna, które są zdrowe, odbywa się bez przeszkód: ruch kolejowy, lotniczy, samochodowy pozostaje bez zmian.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

13 KOMENTARZE

 1. czy ktos wie czy mozna autobusem wyjezdzac z polski do anglii? mam autobus w srode i chce sie dowiediec czy jest mozliwosc opuszczenia kraju a nie powrotu do niego? prosze o pomoc!!

 2. A jaką opcję mają osoby, które prywatnie miały wykupione bilety u innych przewoźników np. lufthansa i przebywają za granicą? Z Lufthansą nie sposób się dziś skontaktować. Ich infolinia nie działa. Co można w takim wypadku robić?

 3. Spoko. Loty droższe niż regularne ceny. Nie ma to jak odwołać komuś lot a potem sprzedać ten sam lot za 2400.
  Tylko Polska może żerować na własnych rodakach.
  I ta bajka ze pomogą rodakom. Bujda. Widza tu zysk bo lot jest na dnie.
  Zwrot za kupiony bilet nie przysługuje bo Sytuacja nadzwyczajna. Lot odwołany bo wirus ale na tej samej trasie za 2400 już jest ok.

 4. A co w sytuacji kiedy osoba podróżuje z dużym psem? Moja córka miała wracać z Francji do Polski, ale kierowca samochodu osobowego rozmyślił się z uwagi na kwarantannę, którą musiałby odbyć. Co teraz? Jak mogę jej pomóc w powrocie do domu?

 5. A co z ludźmi którzy sa w Polsce a pracują i mieszkają na stałe za granica? Czemu nikt nie myśli o tych którzy utknęli tutaj.
  Mieszkam za granica i tez chciałabym mieć możliwość powrotu do domu.

 6. Wlasnie ja tez chce wyjechac z tego chorego kraju do Anglii i nie moge dramat zaden samolot nie bierze na poklad polakow tylko anglikow

 7. Panie Premierze! Proszę pomyśleć o tych ludziach, którzy mieszkają i pracują za granicą, a nie mogą wylecieć z Polski.

  Adam Irlandia

 8. Bujda rząd znów nas oszukał. Dlaczego tylko lot a nie pozwolili mam przylecieć tam gdzie mieliśmy rezerwację a na koszty nas skazali. I to jest pomoc!!!!! Jaka!!!! Zostawili nas!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też