Urząd Lotnictwa Cywilnego zezwolił na specjalne loty do Polski ośmiu przewoźnikom. Dlaczego?

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) od dnia zawieszenia międzynarodowych połączeń pasażerskich, wydał zgodę ośmiu przewoźnikom na przylot do Polski.

Samoloty muszą być puste

Chodzi m.in. o Aeroflot, Turkish Airlines i KLM. Warunek – samolot musi przylecieć bez pasażerów. W związku z ograniczeniem epidemii koronawirusa, od 15 marca do 28 marca zostały zawieszone międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze do Polski, z wyjątkiem lotów cargo, bez ładunku, bez pasażerów, lotów państwowych oraz lotów wykonywanych w celu ochrony ratowania życia lub zdrowia ludzkiego oraz ochrony porządku publicznego. Z kolei od 16 marca także do 28 marca br. obowiązuje zakaz wykonywania komercyjnych przewozów lotniczych, w których przewozi się pasażerów w ruchu krajowym z wyjątkiem lotów wykonywanych w interesie publicznym lub państwa.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, operatorzy lotniczy mogą wykonywać rejsy po swoich obywateli do Polski na zasadzie wzajemności. Zgodnie z procedurą, linia lotnicza prosi ULC o wyrażenie zgody na operację polegającą na przylocie na polskie lotnisko bez pasażerów (operacja “ferry”) i odlot z niego z pasażerami. ULC musi wyrazić zgodę, a następnie poinformować Polską Agencję Żeglugi Powietrznej o wyrażeniu zgody, a następnie podaje numer takiego lotu.

Aby przewoźnik mógł przylecieć do Polski musi spełnić określone warunki.

Resort infrastruktury poinformował:

Przewóz musi nastąpić czarterowym rejsem, przewoźnik musi posiadać czarterowy nr tego rejsu. Ponadto, przewoźnik nie może mieć pasażerów na pokładzie w drodze do Polski.

Ministerstwo przekazało, że do tej pory zgodę od ULC na wykonanie takich rejsów do Polski otrzymało ośmiu przewoźników, m.in. Aeroflot, Turkish Airlines, KLM, Blue Panorama.

źródło: PAP

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

10 KOMENTARZE

 1. A dlaczego na pokładzie tych samolotów nie mogą być przywożeni tylko obywatele Państwa polskiego którzy utknęli za granicą ?? Aby Lot mógł zarobić na czarterach ? Kpina !

 2. Nasz rząd tak dużo o tym mówi że pomagają Polakom wrócić do domu ale o Polakach którzy utknęli na południu Włoch zapomnieli

  • Zapomnieli też o Polakach w Turcji.
   Dlaczego Turkish Airlines który ma pozwolenie lecieć do Polski w operacji ferry nie może zabrać Polaków na pokład a z powrotem wziąsc swoich obywateli. Nie rozumiem tego!!!!! Od 17.03 nie mogę wrócić do domu że Stambuł

 3. Zapomnieli też o Polakach w Turcji.
  Dlaczego Turkish Airlines który ma pozwolenie lecieć do Polski w operacji ferry nie może zabrać Polaków na pokład a z powrotem wziąsc swoich obywateli. Nie rozumiem tego!!!!! Od 17.03 nie mogę wrócić do domu że Stambuł

 4. A gdzie loty z Rzymu my tu to nie Polacy szok tyle nas chcą jak przywozi y tylko Euro a teraz im nie jesteśmy potrzebni przykre to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też