Ogłoszono stan epidemii w Polsce! Co to dokładnie oznacza?

W związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa wprowadzono w Polsce stan epidemii. Przedłużony został również czas zamknięcia szkół i wszelkich placówek oświatowych do Świąt Wielkanocnych. Co oznacza w praktyce stan epidemii? Możliwe wprowadzenie wielu ograniczeń i tzw. strefy zero.

Społeczna odpowiedzialność – jedynym ratunkiem

Stan epidemii pozwala m.in. na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, funkcjonowania instytucji i zakładów pracy. Może to oznaczać np. nakaz udostępniania nieruchomości, lokali albo określonych terenów i dostarczenia pojazdów do działań przeciwepidemicznych. A także czasowego ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych, czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy czy też obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych.

Stan epidemii daje też możliwość utworzenia w Polsce tzw. stref zero i stref buforowych. Strefa zero to obszar, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero. Strefa buforowa natomiast to obszar wokół strefy zero, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi.

Wprowadzono stan epidemii Minister Zdrowia może ustanowić:- ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,-…

Opublikowany przez Liwiusza Laskę Piątek, 20 marca 2020

Niezmienny apel do wszystkich – #zostańwdomu

Łukasz Szumowski, minister zdrowia powiedział:

Wiemy, że to jest dla wszystkich państwa bardzo trudny czas i ciężki czas, ale z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice możemy uratować komuś życie. Możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie miejsce w szpitalu dla chorego i że zdążą wszystkie służby, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności leczyć pacjentów i nie być sami zarażeni.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też