[Na bieżąco] Polacy utknęli za granicą. Gdzie mają szukać pomocy?

Z powodu wprowadzonego stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce w nocy z soboty na niedzielę zostaną m.in. zawieszone międzynarodowe połączenia lotnicze i zamknięte granice dla obcokrajowców (początkowo na 10 dni). Ale co z Polakami, którzy w tym momencie są poza granicami naszego kraju i nie mają jak wrócić?

Będziemy tu na bieżąco aktualizować napływające informacje.


AKTUALIZACJA niedziela 15 marca, godz. 22:24

Pojawiają się kolejne połączenia w akcji #lotdodomu. Śledźcie stronę LOT’u

AKTUALIZACJA niedziela 15 marca, godz. 10:01

AKTUALIZACJA niedziela 15 marca, godz. 7:31

AKTUALIZACJA sobota 14 marca, godz. 20:10

Formularz #lotdodomu będzie wyglądał następująco:

AKTUALIZACJA sobota 14 marca, godz. 19:10

Zapisu na loty czarterowe #LOTdodomu będzie można dokonać od godziny 22:00 na specjalnej stronie http://lotdodomu.pl. Więcej informacji na stronie LOT.

Premier Morawiecki zapewnia, że wszyscy Polacy przebywający za granicą uzyskają pomoc.

Wobec obywateli którzy będą chcieli wrócić do Polski oferujemy specjalnie do tego przeznaczone loty za pośrednictwem PLL LOT: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Stany Zjednoczone.

Dla innych obywateli, którzy znajdują się w mniej popularnych krajach będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe. Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich – za resztę ceny dopłaci państwo polskie.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

AKTUALIZACJA sobota 14 marca, godz. 18:40

AKTUALIZACJA sobota 14 marca, godz. 18:10

Zdajemy sobie sprawę, iż Klienci znaleźli się w bardzo niekomfortowej sytuacji, często martwiąc się o bliskich i możliwość powrotu do domu. Wszyscy nasi klienci nie zostaną pozostawieni sami sobie. Nasz operator eSky S.A. zapewnił nas o tym że pracownicy BOK pracują w trybie 24 h na dobę i kontaktują się ze wszystkimi osobami, których loty odwołano.

W pierwszej kolejności przygotowaliśmy listę klientów, którzy wymagają naszego natychmiastowego wsparcia. Wykorzystując swoją międzynarodową strukturę, dostęp do ofert 950 linii lotniczych na świecie oraz wszystkie dostępne autorskie narzędzia analityczne, opracowaliśmy dla naszych Klientów możliwości alternatywnych połączeń, korzystając również z opcji lotów do pobliskich lotnisk m.in. w Berlinie oraz Wiedniu. Kontaktujemy się kolejno z Klientami mailowo lub telefonicznie oferując im wsparcie w znalezieniu alternatywnych rozwiązań. Jednocześnie współpracujemy zarówno z instytucjami państwowymi jak i liniami lotniczymi w celu optymalizacji i zmaksymalizowania działań, które pomogą Polakom, wracającym do ojczyzny.

Łukasz Neska, Wiceprezes eSky.pl

Jeśli potrzebujecie szybko skontaktować się z naszym działem rezerwacji zapraszamy do kontaktu przez formularz na stronie.

MSZ uruchamia dodatkową infolinię

Mimo zaistniałej sytuacji każdy obywatel naszego kraju będzie mógł wrócić do domu. Zarówno busy, autokary jak i samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Warto wiedzieć, że w związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic państw: +48 22 523 88 80.

W związku z faktem, że na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, MSZ apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Należy stosować się do wszystkich zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz monitorować komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Polski rząd wyśle samoloty

Polski rząd ma zorganizować loty czarterowe po naszych rodaków za granicę, a także mają być wysyłane samoloty prawdopodobnie należące do naszego przewoźnika PLL LOT. Trwają spotkania w tej sprawie i ustalane są szczegóły. Minister Michał Dworczyk zapewniał w rozmowie z money.pl, że pomoc dla Polaków będzie. Uspokaja, że nikt nie zostanie za granicą sam.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że będzie się zajmował przede wszystkim omówieniem kwestii powrotu Polaków, którzy są poza granicami kraju w dalszych odległościach.

Wszystkie informacje dla podróżujących dostępne są na stronie MSZ, powstała także specjalna sekcja dotycząca koronawirusa i stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie Polacy mają szukać pomocy?

Jeśli jesteś za granicą, możesz liczyć na placówki dyplomatyczne w danym kraju. Jeśli jest to państwo nienależące do Unii Europejskiej i nie ma w nim polskiej ambasady, masz prawo do pomocy konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw. Najprościej mówiąc konsul udzieli Ci pomocy, ale pamiętaj, że nie świadczy usług, które wykonują biura turystyczne, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy transportowe (nie dokona np. zmiany rezerwacji Twojego biletu jeśli odwołany zostanie lot).

Łatwiejsza sytuacja wydaje się w przypadku osób, które wykupiły wycieczki w biurach podróży. Turyści, którzy obecnie przebywają za granicą w ramach wyjazdów z biurami podróży mają zdecydowanie mniej powodów do zmartwień, ponieważ pomimo odwołanych wycieczek mają zapewniony powrót do Polski.

Przymusowa kwarantanna dla Polaków powracających do kraju

Wszyscy obywatele naszego kraju, którzy w najbliższym czasie wrócą do Polski, będą objęci 14-dniową obowiązkową, domową kwarantanną.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

4 KOMENTARZE

 1. Z tą pomocą polskich służb konsularnych TO ŚCIEMA.Rano ,ponieważ jeszcze byliśmy w Sevilli “lekko”spanikowani,zadzwoniłem na numer”alarmowy” do ambasady w Madrycie.
  Po kilkunastu próbach ,telefon odebrał Pan,który
  nie przerywając sobie śniadania (piękną płaszczyznę zakłócało jedzenie),na moje pytanie jak mogę wracać do kraju, poradził szukanie autobusów ,busików lub innych środków kołowych przez Francję.
  Gratuluję empatii.
  Pragnę nadmienić ,że wraz z koleżanką małżonką
  maturę ,z bardzo dobrym wynikiem zdaliśmy 50
  lat temu ,więc lokujemy się dosyć mocno w grupie największego ryzyka!
  Będę wdzięczny jeśli faktycznie za jakiekolwiek informacje,że po naszych rodaków latają czartery!
  Pozdrawiam bardzo gorąco Pana z ambasady !!!!
  W.Z. tel.515102100.

 2. Tylko jedno pytanie: Ktoś ich za karę wysłał na Sri Lankę czy sami pojechali z własnej woli ? Do cholery nie wiedzieli co się dzieje czy udawali odlotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też