Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Włochy - ciekawostki

Znajdź nas w social mediach

włochy ciekawostki
Włochy - ciekawostki

Włochy każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Każdy znajdzie w tym kraju coś, co odzwierciedla jego sposób na zwiedzanie. Podróż powinna być poprzedzona zapoznaniem się, chociażby pokrótce, z zwyczajami i kulturą tego kraju. Zamiast zgłębiać tylko i wyłącznie suche fakty, warto przyswoić kilka ciekawostek, które z pewnością pozostaną w pamięci na dłużej. Oto kilka z nich:

 1. Kraj ten jest nieco mniejszy od Polski, jednak zamieszkiwany jest przez 1,5 raza więcej ludzi.
 2. Włochy to kraj pizzy. Tutaj właśnie została ona wynaleziona, w roku 1860 w Neapolu.
 3. Włosi to jeden z najstarszych narodów Europy. Ponad 20% mieszkańców ma tam ponad 65 lat.
 4. Pechowa liczba dla Włochów to 17. Szczególnie pechowym dniem jest wtorek 17-go, nie piątek 13-go.
 5. Włochy to kraj, gdzie w sierpniu panują zbiorowe wakacje. Przestają w tym okresie działać nawet najprężniej działające firmy.
 6. Włosi uważają, że pecha przynosi otworzenie parasola w budynku. Szczęście natomiast pojawi się jeśli wylejemy przypadkowo trochę wina.
 7. Wśród wielu Włochów znajdziemy przekonanie, że mieszkanie z rodzicami nawet wiele lat po osiągnięciu pełnoletniości jest czymś normalnym.
 8. Włoski pozbawiony jest liter: K, Y, W, X i J.
 9. Włosi wynaleźli wiele interesujących przedmiotów, które obecnie są powszechnie wykorzystywane i cenione. Warto wymienić między innymi: ekspres do kawy, termometr, barometr, fortepian, baterię, nitroglicerynę czy okulary.
 10. Włochy to typowy kraj turystyczny. Pod względem liczby turystów znajduje się on w pierwszej trójce wszystkich krajów świata.
 11. Południowe Włochy to region silnej obecności mafii. Jej działalność jest tam tak szeroko zakrojona, że specjalne „podatki” płaci do niej prawie 80 procent wszystkich przedsiębiorstw z południa Włoch.
 12. Pokazanie jednocześnie wskazującego i małego palca to największa obraza dla Włocha. Oznacza, że jest on zdradzany przez żonę.
 13. Włochy obok Polski to najbardziej religijny kraj na świecie.
 14. Jeszcze 50 lat temu włoski był językiem używanym jedynie w literaturze. Każdy region kraju posługiwał się bowiem swoim własnym językiem.
 15. Średnia długość życia Włochów jest najdłuższa na całym świecie.
 16. Główny napój Włochów to wino mieszane z wodą. Jest również najlepszym sposobem na pragnienie w czasie upału.
 17. Uważa się, że ponad połowa światowego dziedzictwa kultury jest zlokalizowana we Włoszech.
 18. W każdej wiosce i mieście jest święty patron.
 19. Zakazane jest przebywanie nocą na plaży. Grożą za to wysokie mandaty nawet do 1000 Euro.
 20. Zakazane jest zabieranie wody morskiej do domu.
 21. Włoskie słowa zawsze kończą się samogłoską.
 22. W Rzymie istnieje jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Założony przez kościół katolicki uniwersytet pojawił się w roku 1303 i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
 23. Włosi to naród niezwykle nerwowy, gwałtowny. Jednocześnie romantyczny i wesoły.
 24. Włosi obchodzą podobnie jak inne kraje mikołajki, lecz do włoskich dzieci nie przychodzi Mikołaj tylko czarownica Befana.
 25. Dla Włochów najważniejszymi potrawami są pasta czyli makaron oraz pizza. Kolacje prawie zawsze składają się z mięsa. Powszechnie spożywa się również tiramisu.
 26. Najpopularniejsze nazwisko Włochów to Russo.
 27. Rozmowy przeprowadzane z Włochami zawsze opierają się na ogromnej liczbie gestów, które są powszechnie znane.

Zobacz także: Włochy - zwiedzanie.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź