Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Ankony

Znajdź nas w social mediach

Ancona
Ankona - widok na port
Fot. Enrico Matteucci

Ancona (Ankona) jest miastem położonym w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i regionu Marche. Miasto położone jest amfiteatralnie na nadmorskich wzgórzach 180 km na wschód od Florencji. Nazwa miasta, wywodząca się od greckiego słowa oznaczającego łokieć (ankon), została nadana ze względu na kształt tutejszego wybrzeża. Tak właśnie widzieli miasto przybywający tu przed wiekami greccy żeglarze. Ancona powstała przy istniejącym do dziś przylądku i wzgórzu Conero Położenie miasta wyznaczyło mu aż po dzisiejszy dzień rolę ważnego portu, ważnego ze względów handlowych jak i militarnych. Wraz z Faros, Pesaro, Rimini i Senigallią Ancona tworzyła tzw. Pentapolis - grupę pięciu sprzymierzonych i współpracujących ze sobą miast.

Historia

Jeszcze przed opanowaniem miasta przez Greków z Syrakuz (IV w. n.e.), okolicę zamieszkiwały celtyckie plemiona. Pierwsze nowożytne kolonie zostały utworzone w III w. n.e. Po inwazjach barbarzyńców w 754 r. Ancona przyłączona została do dóbr kościelnych. Już ok. roku 1000 zaczęły się tu rodzić komuny miejskie i, w konsekwencji, poważne spory z Kościołem o władzę nad ziemiami regionu. Był to również okres wielkiej aktywności gospodarczej i rozwoju. Przeniesienie dworu papieskiego do Awinionu spowodowało wzrost chęci uniezależnienia się od Państwa Kościelnego i narodziny signorii rodziny Malatestów. Spór z kolejnymi papieżami ciągnął się przez wieki. Wiek XIX był w tym regionie szczególnie burzliwy aż do przyłączenia Ankony do Królestwa Włoch w 1860 r. Z Anconą związany jest akcent polski gdyż to właśnie II Korpus Polski wyzwalał w 1945 r. te rejony. W 1972 Ancona została częściowo zniszczona, na skutek powtarzających się trzęsień ziemi, ale nadal jest przepięknym miastem, które warto odwiedzić.

 

Ancona jest raczej miastem nienastawionym na turystykę, czego zresztą łatwo się domyślić po braku jakichkolwiek reklam na arenie międzynarodowej... Jednak mimo niewielkiej popularności zdecydowanie warto polecić wyjazd w to miejsce. Ancona to ogromna ilość walorów, wspaniały klimat, niezwykle przyjacielscy mieszkańcy. Co prawda, by dostrzec wszystkie ukryte skarby należy być wprawionym poszukiwaczem, bo często niewielka i ciemna uliczka może nas zaprowadzić na cudowny placyk.

Atrakcje

Ancona warta jest podróży przede wszystkim ze względu na zabytki rzymskie: Łuk Triumfalny cesarza Trajana, ruiny amfiteatru, a zwłaszcza bazylikę św. Cyriaka z pięknym romańskim portalem. Ze wzgórza, na którym znajduje się bazylika, roztacza się przepiękny widok na miasto, port i morze. Warto także obejrzeć zabytkowe uliczki miasta i dzielnicę portową. Wybrzeże roztaczające się wokół Ankony (w okolicy Pesaro, Fano i Senigalii) ma piękne rozległe plaże. Do środkowo włoskiego rejonu należy także Riviera del Vondro z kurortami takimi jak Marcelli di Numana oraz Porto Recanati, która leży tylko parę kilometrów pod Ankoną i jest jednym z najpiękniejszych odcinków Adriatyku – w odróżnieniu od niedalekich letnisk, tutejsze plaże są przeważnie kamyczkowe i wąskie, ale naprawdę urokliwe. Niedaleko Ancony znajduje się także Loreto, gdzie na cmentarzu pochowano wielu Polaków, którzy zginęli tu podczas II wojny światowej.

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo interesującym muzeum znajdującym się w Anconie – Państwowym Muzeum Dotyku im. Homera (Museo Tàttile Statale Omèro) – skierowanym do osób niepełnosprawnych, w którym wszystkie eksponaty można dotykać. Dostępne są także specjalne opisy w języku brajla. Niewidomi i niedowidzący, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, mogą też skorzystać z pomocy asystenta, świetnie znającego ofertę programową muzeum i wyczulonego na problemy wynikające z niepełnosprawności osób odwiedzających Muzeum Homera. Muzeum w Anconie powstało w 1993 roku z inicjatywy włoskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Nie bez wpływu na podjęcie decyzji o takim właśnie wyspecjalizowaniu się nowej placówki był fakt, że nieopodal, zaledwie kilkanaście kilometrów na zachód od centrum miasta, w małej osadzie Chiaravalle przyszła na świat Maria Montessori (1870-1952), pierwsza we Włoszech kobieta-lekarz, twórczyni powszechnie dziś znanego i stosowanego systemu wychowawczego dzieci, nazwanego z czasem od jej nazwiska metodą Montessori.

Wyjeżdżasz do Ankony? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Ankony. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Ankony.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!5 ofert od 328 Sprawdź