Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Werony

Znajdź nas w social mediach

Werona
Arena w Weronie
Fot. sxc.hu

Werona, miasto Romea i Julii, jest często nazywana miastem zakochanych. To położone malowniczo nad rzeką Adyga miasto, to obok Rzymu, jeden z najważniejszych skansenów z czasów starożytnych. Dodatkowo, średniowieczne i renesansowe uliczki stwarzają niezapomniany klimat. Werona nie jest oblegana przez turystów w takim stopniu jak Wenecja, dzięki czemu miasto zwiedza się bardzo przyjemnie.

Historia

Werona była zamieszkana już w czasach prehistorycznych. Pierwsze osiedla powstały na górującym nad rzeką Adyga wzgórzu Świętego Piotra. Misto założone tu około V w.p.n.e. było od 83 roku p.n.e. kolonią rzymską. Od V do XII wieku Werona była we władaniu ludów barbarzyńskich. Od XII wieku następowały po sobie różne wojny, podczas których miasto dzięki umocnieniom było często wykorzystywane jako fortyfikacja. Powiązanie historii Werony z Włochami rozpoczęło się 16 sierpnia 1866 roku, wraz z podbiciem Wenecji Euganejskiej przez dynastię sabaudzką po trzeciej wojnie niepodległościowej Włoch.

Atrakcje

Dzięki Williamowi Szekspirowi Werona jest dziś miastem szczególnie znanym i podziwianym na świecie. Turystom kojarzy się przede wszystkim ze słynnymi kochankami – Romeo i Julią. Można tu oglądać hipotetyczny dom Capulettich - zwany domem Julii. Jest tam balkonik, na którym rzekomo się pokazywała oraz jej pomnik. Ponoć dotkniecie jej prawej piersi przynosi szczęście. Ze względu na wiele zabytków oraz częste zagrożenie powodziowe, Werona została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Ale Werona to nie tylko Romeo i Julia! Dzięki licznym zabytkom miasto należy - obok Wenecji - do najbardziej interesujących w regionie Veneto. Najwspanialszym zabytkiem Werony jest Arena – trzeci, co do wielkości amfiteatr rzymski o pierwotnych wymiarach 152 na 153 metry. Zachowane w bardzo dobrym stanie wnętrza budowli z I w n.e. mogą pomieścić w 44 rzędach do 20 tysięcy widzów. Werona to także mniej znany Teatr Rzymski z epoki Augusta, w którym odbywają się świetne festiwale jazzowe i szekspirowskie. To bujna zieleń i możliwość długich spacerów wąskimi ścieżkami, ciągnącymi się kilometrami po otaczających Weronę wzgórzach. To dwa serca miasta - place Bra i Erbe. To wspaniałe romańskie, gotyckie i renesansowe kościoły oraz XIV-wieczny zamek Castelvecchio. To mnóstwo tajemniczych historii, jak ta o studni miłości, w której para kochanków, Isabella i Corrado, popełniła w XV w. samobójstwo; czy bajka o chłopcu szukającym miejsca, w którym nigdy się nie umiera...

Weronę warto odwiedzić także choćby dla samej panoramy miasta. Starówka wciska się w cypel obmywany nurtem spływającej z Dolomitów Adygi. Tylko na odcinku wokół historycznego centrum ponad spienioną rzekę przerzucono siedem mostów. Na północnym wschodzie brzegi Adygi łączy prosty, romański, kamienny Ponte Pietra.

Tylko 35 km od Werony znajduje się największe we Włoszech jezioro Garda. Latem turyści tłumnie odwiedzają niedaleki park przygód Gardaland i wielki park wodnych zabaw Canevaworld. Warto też wybrać się w Góry Lessińskie – są tam trasy narciarskie i wiele szlaków dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek.

Wyjeżdżasz do Werony? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Werony. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Werony.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 134 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 128 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!10 ofert od 367 Sprawdź