Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Wielka Brytania - ciekawostki

Znajdź nas w social mediach

wielkabrytania
Flaga Zjednoczonego Królestwa
 

Wielka Brytania wielu Polakom kojarzy się przede wszystkim z możliwością znalezienia pracy. Jeśli ktoś wybiera się do Zjednoczonego Królestwa, to najprawdopodobniej dlatego, że chce znaleźć zatrudnienie (na krótszy, wakacyjny okres, bądź na stałe). Nie zapominajmy jednak, że Wielka Brytania to również prawdziwa wyspa skarbów dla każdego turysty.

Najprostsze skojarzenia z Wielką Brytanią to: Królowa, tea time, kultura, czerwone piętrowe autobusy i moda. Wielka Brytania kryje też wiele niuansów i mniej oczywistych faktów - poznajmy kilka z nich.

1. Wielka Brytania to miejsce, gdzie z łatwością łączy się tradycję z nowoczesnością. Świadectwem tego jest przywiązanie Brytyjczyków (choć nie tylko) do rodziny królewskiej. Co roku, 8 czerwca obchodzone są urodziny Królowej Brytyjskiej. W tym dniu odbywa się pokaz Straży Konnej.

2. Wielka Brytania jest zdecydowanie multikulturowa, dlatego wybierając się tam nie musimy się martwić, że nasz angielski nie jest perfekcyjny. Na ulicach miast czasem łatwiej jest spotkać Polaka niż "rdzennego mieszkańca" Wielkiej Brytanii.

3. Głównym wyznaniem w tym kraju jest anglikanizm - ponad 55% obywateli deklaruje, że należy do kościoła anglikańskiego. Katolicy zajmują drugie miejsce pod względem liczebności wiernych, jednak wyznawcy katolicyzmu stanowią jedynie 13% Brytyjczyków.

4. Szkocja jest najbardziej autonomicznym regionem Wielkiej Brytanii - znajduje się tam odrębny parlament, system szkolnictwa i sądownictwa. Tradycyjne święta szkockie również stanowią swego rodzaju "unikat" - zawody dudziarzy czy rzut pniem sosnowym.

5. Szkoci posługują się dwoma językami, z czego jeden to język celtycki. Z tego względu napisy na znakach drogowych czy obiektach publicznych są dwujęzyczne.

6. Typowe składniki brytyjskiej kuchni to:

  • tradycyjne śniadanie: pomidory, jajka, bekon, kiełbasa, prażony chleb,
  • obiad (w niedzielę jest to tzw. Roast dinner) - pieczone mięso i ziemniaki, warzywa i pudding Yorkshire,
  • Tea Time: rytuał picia herbaty, który odbywa się oczywiście o 17.00,

7. Co do herbaty… przeciętny Brytyjczyk wypija około 8 filiżanek herbaty dziennie.

8. Brytyjczycy tak naprawdę przywiązują niewielką wagę do tego, co jedzą… Dzień mogą zaczynać od batonów i ciastek, potrawą serwowaną na obiad może być beefburger (hamburger z wołowiny), natomiast końcówka dnia również może być "usłana" słodyczami. To może dlatego Brytyjczycy należą do najbardziej otyłych społeczności świata.

9. W Walii żyje mniej ludzi niż owiec. Proporcja to: 3 mln ludzi do 11 mln owiec. Niesłychane!

10. Wielka Brytania to kraj, który nie posiada spisanej konstytucji. Czy to może dziwić? Chyba bardziej zadziwiające jest to, że ponad 400 lat temu Królowa Elżbieta I miała jaskrawozieloną perukę. Cóż za styl…

11. Nawet Polka ma swoje miejsce wśród królewskiej rodziny… W 1722 roku 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta - niekoronowanego króla Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii. Niestety, Polka nigdy nie zasiadła na tronie. Zmarła w wieku 29 lat.

12. W Londynie jest ponad 300 muzeów, z których każdy z nas z pewnością wybierze coś dla siebie.

13. Różnica między londyńskim a warszawskim metrem? W Londynie, przy obsłudze metra (275 stacji) pracuje ponad 16 tys. pracowników. Linia metra to ponad 400 km.

14. Dla miłośników przyrody - co roku, w Belfaście, w parku Dixon odbywa się międzynarodowa wystawa róż gdzie można zobaczyć aż 100 tysięcy odmian tych kwiatów.

15. Jeśli zgłodniejesz w Londynie, na pewno znajdziesz miejsce, gdzie będziesz mógł/mogła zjeść. W stolicy Wielkiej Brytanii jest ponad 11 000 restauracji.

16. Największy na świecie zamek znajduje się w… Anglii. Jest to oczywiście Windsor Castle. Dziś, jest to miejsce pochówku rodziny królewskiej.

17. Pałac Buckingham, jedno z najbardziej reprezentacyjnych dla Wielkiej Brytanii miejsc, został zbudowany na początku XVIII wieku na miejscu… domu publicznego (o tym się oczywiście nie mówi). Buckingham Palace to oficjalna rezydencja królowej Wielkiej Brytanii. Obiekt można zwiedzać w sierpniu i we wrześniu, gdyż w tym czasie Królowa przebywa w Szkocji.

18. Opactwo westminsterskie to obiekt, który często pojawia się w książkach typu "Cuda Świata". Opactwo znajduje się w Londynie, jest to miejsce koronacji królów angielskich i brytyjskich. Kościół klasztorny powstał ponad dziesięć wieków temu. W świątyni codziennie odprawiane są nabożeństwa.

19. Pawilon Królewski znajdujący się w Brighton to obiekt datowany na XIX wiek. Pałac, któremu nadano orientalny wygląd, był letnią rezydencją rodziny królewskiej. Dziś, Pawilon jest siedzibą muzeum, choć niektóre pomieszczenia można wynajmować.

20. Stonehenge - kamienne kręgi datowane na 3050 a 2300 r. p.n.e. Kręgi tworzone są z bloków skalnych, z których każdy ma około 7 metrów wysokości i waży do 50 ton. Do dziś nie wiadomo jak przetransportowano kamienie, ani dlaczego ta dziwna "budowla" powstała. Dziś można zobaczyć jedynie fragment dawnego, oryginalnego Stonehenge, gdyż część głazów została przeniesiona.

21. Będąc w Wielkiej Brytanii nie można zapomnieć o Tower Bridge - londyńskim moście zwodzonym zbudowanym w stylu wiktoriańskim. Most był wznoszony przez niespełna 20 lat. Każdego roku most otwierany jest około 1000 razy, by umożliwić przepłynięcie statkom mającym nie więcej niż 40,5 metra wysokości.

Długo można by jeszcze wymieniać obiekty, które warto zobaczyć - Big Ben, York Minster, Clifton Suspension Bridge, zamek w Edynburgu itp.

Skąd mieć pewność, że warto zobaczyć Wielką Brytanię, że naprawdę warto odwiedzić te wszystkie miejsca? Dowodem może być prawie 30 mln turystów, którzy każdego roku odwiedzają ten kraj. Wybierz się tam i Ty - sprawdź oferty na tanie loty do Londynu.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 110 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 117 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 267 Sprawdź