- Szczegóły
- piątek, 11 październik 2024 04:11
Tanie loty do Belfastu
Znajdź nas w social mediach
Niezwykłe ujęcie |
Fot. SXC |
Belfast to największe miasto w Irlandii Północnej, położone u ujścia rzeki Lagan do zatoki Belfast Lough. Współcześnie Belfast kojarzony jest przede wszystkim z zamieszkami pomiędzy protestantami, a katolikami. Zresztą dopiero niedawno Irlandzka Armia Republikańska zawiesiła prowadzoną przez lata działalność terrorystyczną i w mieście zrobiło się spokojniej. Wieloletnia działalność tej organizacji przyczyniła się jednak do wprowadzenia w mieście wzmożonych kontroli obywateli przez instytucje państwowe, które na szczęście z upływem czasu staje się coraz rzadsze. Poza tym w mieście znajduje się sporo instytucji polonijnych, a ilość naszych rodaków przebywających w Belfaście jest naprawdę znaczna - jest to jedno z największych skupisk naszych rodaków na Wyspach Brytyjskich.
Historia
Osada powstała około X lub XI wieku, a w 1177 roku został tutaj zbudowany tutaj przez Normanów warowny zamek. Prawdziwy rozwój osady nastąpił dopiero około wieku XVII, ponieważ wcześniej Belfast pozostawał pod wpływem sąsiedniego Carrickfergus, które wtedy było sporym ośrodkiem. Rozwój był związany przede wszystkim z napływem nowych osadników, głównie z Anglii oraz Szkocji, a po rzezi Hugenotów w 1685 roku również z Francji. Pojawienie się tutaj emigrantów przyczyniło się do rozwoju miasta, które wkrótce stało się znane w całym kraju z produkcji tkanin, a szczególnie płótna lnianego – była to w Belfaście tak znacząca gałąź produkcji, że zaczęto nazywać go „lnianym miastem”. Wszystko to przyczyniło się do napływu kapitału, wzrostu ilości mieszkańców, wzbogacenia rzemieślników, a w konsekwencji do rozbudowy całego miasta, które w krótkim czasie zyskało na znaczeniu. Niestety dobra passa szybko została przerwana potężnym pożarem, który prawe doszczętnie strawił miasto w roku 1708. Na szczęście mieszkańcy od razu rozpoczęli odbudowę, a miasto w XVIII wieku nieprzerwanie się rozwijało, koncentrując się w głównej mierze na przemyśle włókienniczym oraz stoczniowym. W czasach rewolucji przemysłowej, która nastąpiła tutaj wyjątkowo szybko i objęła swoim zasięgiem większość lokalnej gospodarki, Belfast stał się światowym potentatem gospodarczym. Od roku 1922 jest to natomiast stolica prowincji Irlandia Północna. Belfastowi udało się utrzymać pozycję lidera światowego aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy musiał ustąpić pola nowym potentatom, niemniej jednak jest to nadal ważny port, a miasto przoduje w produkcji różnorodnych dóbr, dzięki istnieniu licznych fabryk.
Niestety wysokie uprzemysłowienie wpłynęło negatywnie na urbanistykę i urodę miasta, które stało się betonową dżunglą pełną zakładów produkcyjnych o szarych ścianach i koszmarnej architekturze. Dopiero intensywne działania władz miasta mające na celu rewitalizację starych fabryk i portowych doków oraz dawnych dzielnic zamieszkiwanych przez robotników, sprawiły, że Belfast stał się przyjemniejszym miejscem do życia. Z jednej strony, zachował swoją tożsamość dzięki zabytkowym budynkom ocalonym od zniszczenia, a z drugiej nabrał swego rodzaju nowej jakości, poprzez wizjonerskie zaplanowanie przestrzeniu publicznej. Poza tym Belfast, jak większość miast na Wyspach Brytyjskich, jest miastem czystym i pełnym przyjaznej atmosfery. Każdy czuje się tu w jak w domu.
Belfast jest również jednym z najważniejszych w Anglii skupisk polskich emigrantów, którzy masowo przybywali tutaj za chlebem po otwarciu rynku pracy. Wielu Polaków osiadło tutaj na stałe, a istniejące w mieście ośrodki polonijne, domy kultury i inne podobne organizacje działają w Belfaście bardzo prężnie.