Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Newcastle

Znajdź nas w social mediach

5224037450_4fd4657381
Newcastle upon Tyne
Fot. freefotuk

Newcastle to tętniące życiem miasto położone nad rzeką Tyne, w hrabstwie Tyne and Wear w północno wschodniej Anglii, niedaleko wybrzeży Morza Północnego. Jest idealnym miejscem, z którego można zwiedzać wybrzeże z jego dziewiczymi plażami oraz położone w głębi lądu Hadrian's Wall czy wiele pięknych starych zamków, uroczo wplecionych w krajobraz.

Historia

Już Rzymianie zbudowali pierwszy most nad rzeką Tyne, Mur Hadriana, który stanowił granicę Imperium oraz warowny obóz. Zdając sobie sprawę ze strategicznej roli tego miejsca, Normanowie zbudowali tu drewniany fort w 1080 roku. Tak powstał pierwszy New Castle, który zastąpiono w XII wieku konstrukcją kamienną, będącą dzisiaj przykładem przepięknej architektury obronnej Normanów. Już w czasach elżbietańskich Newcastle eksportował węgiel. Zbudowano tu port przewozowy, a miasto sprawowało kontrolę nad całym obszarem wydobycia tego surowca. Od końca XVII wieku rozwijała się branża stoczniowa, będąca jedną z największych gałęzi przemysłu Newcastle. Do XIX wieku miasto stało się centrum handlowym i przemysłowym. Budowano tu lokomotywy, produkowano parowe turbiny i broń. W czasach świetności przebudowano centrum miasta, zbudowano wiele budynków i ulic, powstały: Instytut Górnictwa, Durham College of Science oraz College of Medicine. Newcastle stał się ośrodkiem dobrych sklepów, dużych domów towarowych, teatrów - i tak jest do dziś.

Atrakcje

Rzeka Tyne jest poprzecinana sześcioma mostami, których widok jest wizytówką miasta. Najlepiej rozpoznawalnym mostem jest Tyne Bridge, wzniesiony w latach 1925-28, który jest pierwowzorem mostu Portowego w Sydney. Z kolei Swing Bridge stoi na linii oryginalnego rzymskiego mostu. Most High Level Bridge został zaprojektowany przez Roberta Stephensona i jest pierwszym mostem na świecie, pełniącym jednocześnie funkcję mostu drogowego i kolejowego.

Dziś turyści mogą znaleźć w Newcastle wiele atrakcji, z których warte podkreślenia są z pewnością: Earl Grey's Monument, katedra, Zamek Keep, Dom Bessie Surtees i Blackfriars. Zmęczeni zwiedzaniem z radością powitają zaś możliwość spacerów po pięknym parku Jesmond Dean, położonym w samym sercu miasta.

Newcastle może pochwalić się trzema dużymi centrami handlowymi, wieloma ciekawymi muzeami, teatrami, centrami sportowymi, klubami, restauracjami i barami, w których można spróbować lokalnego piwa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Serwis Tanie-Loty.com.pl zaprasza do podróży do Newcastle. Na naszej stronie znajdziesz bilety lotnicze do Newcastle w atrakcyjnych cenach! Warto skorzystać z naszej nowoczesnej wyszukiwarki i sprawdzić najnowsze promocje na bilety do Newcastle!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 111 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 129 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!6 ofert od 335 Sprawdź