Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do AberdeenOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 227Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 1088Wybierz
 • Warszawa (WAW) Okęcieod 1154Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 1208Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 1511Wybierz
 • Poznań (POZ) Ławicaod 1643Wybierz
więcej

Treść główna

Tanie loty do Aberdeen

Znajdź nas w social mediach

Aberdeen
Katedra w Aberdeen
Fot. Wikipedia

W pięknej Szkocji leży „granitowe miasto” Aberdeen. Położone u ujścia rzek Don i Dee do Morza Północnego, zamieszkane przez około 200 000 ludzi, stanowi lokalne centrum administracji, szkolnictwa wyższego, handlu i przemysłu, a także największy port morski północno-wschodniej Szkocji. Obecnie rozwój miasta związany jest z petrochemią. W pobliżu Aberdeen na morzu znajduje się około 130 platform wiertniczych, które wydobywają ropę z dna tego akwenu. Jest to trzeci co do wielkości ośrodek miejski w Szkocji. Co ciekawe, konsumpcja stanowi tu aż 8% ogólnego spożycia w Szkocji, a odsetek zamieszkujących miasto ludzi to tylko 4% populacji Szkotów. Można z tego wnioskować, że mieszkańcy Aberdeen wydają na konsumpcję miej więcej dwukrotnie tyle, co przeciętny obywatel tego rejonu Wysp Brytyjskich. Taka rozbuchana konsumpcja na pewno nie jest tym co kojarzy się przeciętnemu Polakowi z określeniem Szkocja. Ale dodaje ona tylko smaczku temu niesamowitemu miastu szarości.

Historia

Historia osadnictwa ludzkiego na terenach wokół Aberdeen sięga aż 8000 lat i dotyczy prehistorycznych wiosek znanych jedynie z wykopalisk, historia samego miasta natomiast i jego zabudowań sięga mniej do około XII wieku. Miasto w tym czasie przyjmowało z różnych powodów inne przydomki, takie jak „ srebrne miasto złotych plaż” ze względu na błyszczącą w słońcu mikę występująca w lokalnych skałach oraz piękne wybrzeże. Później wydobycie ropy od lat 70. powoduje, że potoczne określenia Aberdeen zostały powiązane właśnie z tym bogactwem naturalnym - „naftowa stolica Europy” czy „europejska stolica energii” powtarzają się obecnie najczęściej.

W Aberdeen najważniejsze są tradycyjne gałęzie przemysłu takie jak włókiennictwo, rybołówstwo, stocznie, papiernictwo oraz oczywiście petrochemia. Do tradycji tego miasta należą również szkoły wyższe - Uniwersytet w Aberdeen został ufundowany w roku 1494 roku i jest jednym z pięciu najstarszych anglojęzycznych uniwersytetów na świecie. Niedawno natomiast, bo w roku 1994, status uczelni publicznej przyznany został Uniwersytetowi Roberta Gordona, który w 2009 roku otrzymał również honorowe wyróżnienie – „Najlepszy  nowoczesny uniwersytet w Wielkiej Brytanii”.

Miasto Aberdeen budzi w ludziach skrajne emocje i odczucia, a opinie o nim są bardzo podzielone. Zwolennicy Aberdeen twierdzą, że miasto jest majestatyczne i eleganckie dzięki szarej jednolitej zabudowie z granitu, przeciwnicy odpowiadają, że raczej jest bure, bezduszne i pozbawione tradycji, a na dodatek zawsze tutaj leje deszcz odbierając ochotę na jakąkolwiek aktywność. Poza tym, jako stolica konsumpcjonizmu w tradycyjnie uważanej za oszczędną Szkocji Aberdeen narażone jest na nieustanną falę krytyki.

Niemniej jednak obraz miasta bardzo się zmienia w ostatnich latach dzięki działaniom władz. Postanowiono zmienić Aberdeen w kwitnący ogród, łamiąc w ten sposób dominującą tutaj szarość różnokolorowym kwieciem na klombach, które tworzy się dosłownie wszędzie, gdzie jest to możliwe. Spowodowało to, że miasto stało się ogromnym ogrodem, gdzie na tle szarości architektury natura pokazuje całą feerię barw. Na dodatek władze starają się uświadamiać mieszkańców w kwestiach związanych z ekologią i ochroną środowiska. Wysiłki władz i mieszkańców zostały aż dziesięciokrotnie nagrodzone przez kapitułę bardzo ważnego w Anglii konkursu „Kwitnąca Brytania”, promującego właśnie wprowadzanie zieleni do przestrzeni publicznej, ochronę lokalnych ekosystemów oraz ogólny urok parków w różnych miastach Wysp Brytyjskich. Z powodu notorycznego wygrywania rywalizacji w swojej kategorii oraz w ogólnokrajowym zestawieniu, miasto zostało wykluczone z zawodów, by dać szansę innym.

Ze względu na wytrzymałość granitu ząb czasu nie nadgryzł architektury miasta. Aberdeen wygląda tak, jakby było wzniesiona wczoraj, a nie 100 czy 150 lat temu. Dzięki użytemu materiałowi miasto może wiele zaoszczędzić. Nie są tu konieczne kosztowne konserwacje, konieczne zwykle przy budowlach wzniesionych z innych skał.

Wybierasz cię do Aberdeen? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Aberdeen. Nasza nowowczesna, szybka i wygodna wyszukiwarka pozwoli ci zarezerwować tanie bilety do Aberdeen w bardzo przystępnych cenach.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!