Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Derby

Znajdź nas w social mediach

Derby
Tramwaje w Derby
Fot. SXC

Wprawdzie w Polsce nazwa tego miasta kojarzy się raczej ze sportem (piłką nożną albo  wyścigami konnymi), niemniej jednak Derby to miejsce gdzie duża rzesza naszych rodaków pracuje i układa sobie życie na emigracji. Warto jednak zastanowić się nad wyjazdem do tego miasta w celach turystycznych. Wyjątkowo długa i bogata historia pozostawiła po sobie w tym miejscu liczne pamiątki z różnych epok, począwszy od czasów rzymskich, a na współczesności kończąc. W mieście znajdują się również liczne interesujące muzea, a ilość atrakcji turystycznych powoduje, że pobyt w Derby  na pewno będzie interesujący.

Historia

Pierwsze wzmianki o Derby pochodzą  sprzed około 2000 lat, kiedy to istniała w tym miejscu niewielka osada, przekształcona następnie w rzymski obóz nazywany „Derventio". Przypuszcza się, że obecnie stosowana nazwa miasta pochodzi bezpośrednio od tego wyrazu, a zmiana brzmienia spowodowana została przez transkrypcję fonetyczną z łaciny na języki tutejszych mieszkańców. Później miasto przeszło pod zarząd Normanów, którym udało się zdobyć ten obszar i którzy pozostali tutaj i zasymilowali się z miejscową ludnością. Miasto wchodziło w skład tzw. "zespołu pięciu warowni" razem z Leicester, Lincoln, Nottingham i Stamford, które było ważnym elementem obrony tej części Wysp Brytyjskich, znajdującej się wówczas pod panowaniem Wikingów.

Zdecydowanie najważniejszy dla Derby okres to czas rewolucji przemysłowej. Rozpoczęła się ona tutaj wyjątkowo wcześnie, bo już na początku wieku XVIII, kiedy powstał pierwszy w Wielkiej Brytanii zasilany kołem młyńskim zakład przędący jedwab. Niedługo później pierwsza maszyna dziewiarska produkowała już przemysłowo wyroby pończosznicze. W porównaniu do pracy manufakturowej było to zdecydowanie szybsze i bardziej opłacalne, a współwłaściciele spółki Need, Strutt & Woollatt dorobili się dzięki temu pokaźnych majątków. Wkrótce powstały również młyny przędące bawełnę, a miasto stało się jednym z najważniejszych prekursorów rewolucji przemysłowej na świecie. W połowie XIX wieku Derby zostało połączone linią kolejową z resztą kraju, stając się częścią sieci trakcyjnej, oplatającej cały kraj i łączącej największe angielskie miasta.

Miasto w XIX wieku zyskało typowo przemysłowy charakter, jednak w przeciwieństwie do innych ośrodków ogarniętych gorączką industrialną, Derby zachowało sporą ilość terenów zielonych nawet w centrum miasta, więc przemysłowy charakter nie rzuca się tak w oczy. Zabytkowa architektura przeplata się z parkami, często zabytkowymi w stylu wiktoriańskim, niedaleko centrum istnieje, udostępnione zwiedzającym arboretum złożone przez przemysłowca i filantropa, Josepha Strutta w roku 1840. Uważane jest ono za pierwowzór Central Parku w Nowym Jorku.

W mieście znajdują się różnego rodzaju zakłady, z których do najważniejszych zdecydowanie należy Rolls-Royce PLC, produkujący różnego rodzaju silniki, przede wszystkim do licznych modeli samolotów pasażerskich i wojskowych oraz statków i łodzi podwodnych. Wymienić należy również obiekty koncernu Toyota, a także potentata jeśli chodzi o produkcję, pozyskiwanie oraz przetwarzanie energii – firmę Alstom. Tak więc nawet współcześnie Derby nadal czerpie z przemysłowego rodowodu, będąc miejscem lokalizacji różnych nowoczesnych zakładów produkcyjnych, które powodują napływ licznych pracowników zarówno z terenu Wysp Brytyjskich, jak i z kontynentu europejskiego i nie tylko. Dzięki temu miasto ciągle się rozwija.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 133 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 367 Sprawdź