Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Leeds

Znajdź nas w social mediach

leeds
Zamek w Leeds
Fot. Wikipedia

Leeds jest stolicą handlową hrabstwa Yorkshire, a także jednym z najszybciej rozwijających się miast w Wielkiej Brytanii. To miasto gwałtownych przemian, które trwają do dnia dzisiejszego. Przemysłowy charakter aglomeracji powoli odchodzi w niepamięć. Leeds to dawny ośrodek targowy - średniowieczni mnisi z sąsiedniego Kirkstall Abbey (opactwo) handlowali tutaj wełną. Dzięki rozwojowi techniki w XVIII w. (budowie kanałów oraz wynalezieniu maszyny parowej) miejscowe chałupnictwo przerodziło się w przemysł z prawdziwego zdarzenia. Ale tu, gdzie kiedyś panowały brud i sadza (w 1847 r. Karol Dickens pisał o Leeds: "najstraszliwsze i jedno z najpaskudniejszych miejsc, jakie znam") dziś pysznią się frontony przepięknie odrestaurowanych kamieniczek wiktoriańskiego centrum. Miasto obecnie przeżywa boom finansowy, administracyjny i kulturalny, a program renowacji zespołu urbanistycznego stał się jego wizytówką.

Miasto po restrukturyzacji związanej z zamknięciem produkcji w przemyśle ciężkim stało się jednym z największych centrów akademickich w Wielkiej Brytanii (blisko 150 tysięcy studentów na trzech renomowanych uniwersytetach i kilkunastu innych uczelniach wyższych).
Najbardziej rzucającym się w oczy znakiem zmian są późno otwierane kawiarnie, bary, kluby. Do niedawna zrujnowane dzielnice odżywają i słyną z gwarnego życia nocnego. Leeds od dawna pełniło rolę ważnego ośrodka kulturalnego w tym regionie Anglii. Działa tu Opera North oraz jeden z najstarszych teatrów na wyspach - słynny West Yorkshire Playhouse. Co trzy lata odbywa się międzynarodowy konkurs pianistyczny, zaliczany do najważniejszych imprez tego typu na świecie.

Leeds jest więc miastem kontrastów, znajdziemy tu zarówno: atmosferę tętniącego biznesem miasta, jak i spokojne zakątki w położonych na wzgórzach wokół miasta farmach (20 minut spacerem z centrum) i parkach w dolinach rzeki Aire, reprezentacyjne ulice i centra handlowe, jak i walące się poprzemysłowe hale w sąsiedztwie.

Dzięki Tanie-Loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Leeds za bardzo niską cenę. Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki połączeń, gdzie można znaleźć tanie bilety lotnicze do Leeds.

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 115 Sprawdź Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!8 ofert od 129 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 341 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź