- Szczegóły
- sobota, 14 wrzesień 2024 10:06
Tanie loty do Katowic
Znajdź nas w social mediach
Katowicki Spodek |
Fot. SXC |
Katowice to młode miasto, ale jego ponad 130 letnia historia to osobna opowieść o rozwoju i przemyśle. Dziś Katowice to prawdziwy kalejdoskop architektury przemysłowej, pozwalający prześledzić jak dynamicznie i z jakim rozmachem rozwijał się przemysł począwszy od czasów rewolucji przemysłowej, a skończywszy na czasach współczesnych.
Historia
Pierwsza wzmianka o wsi Katowice pochodzi z końca XVI wieku. Już wcześniej istniały tu osady rolnicze (w XIV, XVI wieku) oraz kuźnice żelaza. Specyfiką historii Katowic jest brak dominującego centrum – jednocześnie rozwijało się tu kilka ośrodków gospodarczych i administracyjnych, które później stworzyły jeden organizm. Rozwój wsi Katowice rozpoczął się w II połowie XIX wieku i miał związek z budową kolei berlińskiej wiodącej do Mysłowic. Duże znaczenie miało tu również przejęcie miejscowych dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów. Ród ten przekształcił okoliczne wioski w przemysłowe miasto. W 1865 roku Katowice otrzymały prawa miejskie. Pod panowaniem pruskim (od 1742 roku) na terenie dzisiejszych Katowic (zwłaszcza w XIX wieku) intensywnie rozwijał się przemysł (zwłaszcza huty i kopalnie). Wybuch I wojny światowej to dla Katowic okres dobrej koniunktury i rozwoju przemysłu (szczególnie zakładów hutniczych). Udział mieszkańców Katowic w powstaniach śląskich zadecydował o przyłączeniu tego miasta do Polski po podziale Górnego Śląska. W okresie międzywojennym Katowice były stolicą autonomicznego województwa śląskiego i przeżywały po raz kolejny okres intensywnego rozwoju.
Po II wojnie światowej Katowice, które stosunkowo mało ucierpiały podczas konfliktu, szybko powróciły na mapę jako ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy. Stały się także ważnym miastem uniwersyteckim. Dziś władze miast mocno inwestują w rozwój kulturalny i naukowy. Przykładem jest kompleks siedziby Biblioteki Śląskiej, zaliczany obecnie do grona najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W zbiorach Biblioteki znajdują się unikaty w skali światowej z XV wieku, między innymi Kronika Świata z 1493 roku.
Trzeba pamiętać, że w krajobrazie miasta górują nie tylko szyby kopalni i kominy hut. Można tu podziwiać kilkanaście obiektów użyteczności publicznej i architektury sakralnej z XIX i początku XX wieku. Wizytówką miasta jest hala widowiskowo-sportowa Spodek, który może pomieścić 10 000 widzów. Katowice mogą się także poszczycić unikalnym zabytkiem, jakim jest najwyższa w Polsce, 50-metrowa wieża spadochronowa. Obiekt powstał w latach 30-tych XX wieku.
Oczywiści prawdziwa historia miasta związana jest z czarnym złotem – węglem. Będąc w aglomeracji górnośląskiej trzeba zejść pod ziemię i przekonać się na własne oczy jak toczyła się walka o rozwój tego rejonu. W leżących w pobliżu Katowic miastach – Zabrzu i Tarnowskich Górach można zobaczyć podziemne korytarze kopalni węgla kamiennego oraz kopalnię srebra. W skansenie górniczym „Królowa Luiza” można zapoznać się z historią poszukiwań i wydobycia węgla kamiennego.
Tanie loty do Katowic
Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Katowic w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Katowic? Skorzystaj z naszej porównywarki cen biletów!