Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zabytki Polski

Znajdź nas w social mediach

polska zabytki

Zakamarki Zamku w Malborku

Polska to kraj o bogatej, ponad tysiącletniej historii. Dlatego nie trzeba się dziwić, że każde miejsce w tym kraju ma w sobie coś niezwykłego, urokliwego. Trudno wymienić wszystkie wspaniałości historyczne tak rozległego i zróżnicowanego kraju, dlatego tutaj skupimy się jedynie na kilku obiektach i terenach zabytkowych, które miały dla historii kraju największe znaczenie. Warto jednak pamiętać, że miejsc godnych uwagi i poznania przez turystę jest o znacznie, znacznie więcej.

Stare Miasto w Krakowie, Wawel i Kazimierz

Nie bez przyczyny te perełki umieszczamy jako punkt pierwszy na liście zabytków. Jest to pierwszy kompleks w Polsce dodany na listę UNESCO (1978r.) Stare Miasto urzeka turystów pięknem architektury - piękne Sukiennice, Kościół Mariacki, wieża ratuszowa, kamieniczki… Będąc w Krakowie, nie można nie odwiedzić Wawelu, strzeżonego przez smoka - symbolu władzy królewskiej na ziemiach polskich. Kazimierz, dzielnica żydowska, również kryje w sobie wiele piękna i tajemnic - tam trzeba pojechać.

Aby zwiedzać Wawel, najczęściej trzeba kupić bilety uprawniające nas do zwiedzania poszczególnych wystaw i komnat. Jednakże istnieje również możliwość bezpłatnego zwiedzania wyznaczonych wystaw. Ta opcja jest zarezerwowana wyłącznie dla turystów indywidualnych.

Od 1 kwietnia do 31 października mamy również możliwość zakupu biletu za 1 zł na wystawę Sztuka Wschodu lub Wawel Zaginiony. Warunkiem skorzystania z promocji jest zakup biletów na trzy wystawy (Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojowni). Dokładniejsze i aktualne informacje dotyczące ceny biletów można znaleźć na stronie Zamek Królewski na Wawelu.

Kopalnia soli w Wieliczce

Ta kopalnia jest znana chyba każdemu, kto mieszka w Polsce. Nie trzeba mieszkać w okolicach Krakowa, by wiedzieć o Wieliczce. Co ciekawe, Wieliczka cieszy się ogromnym zainteresowaniem zagranicznych turystów (m.in. z Wielkiej Brytanii i Niemiec). Podziemne jeziora, rzeźby wykonane w bryłach soli, 3 km korytarzy i zejście na głębokość 135 metrów, maszyny górnicze, cudowna kaplica oraz Legenda o św. Kindze - to najbardziej zachwycające elementy tej kopalni. Chcąc zwiedzać "Wieliczkę" trzeba zarezerwować ok. 3 godziny.
Warto pamiętać o ciepłej odzieży i wygodnych butach, gdyż szlak do pokonania jest dość długi, a liczba 800 schodów mówi sama za siebie.
Cennik (dla zwiedzających w języku polskim):

 • dzieci do lat 4 wchodzą za darmo
 • dzieci i młodzież ucząca się (do 26 roku życia) może korzystać z biletów ulgowych: 38 zł/osoba
 • bilet normalny: 52 zł/osoba
 • bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci w wieku 4-16 lat): 142 zł/ 4 osoby

Zwiedzanie w różnych językach - cennik:

 • turyści indywidualni wykupują bilet w kasie i czekają na zebranie się grupy
 • bilet ulgowy: 58 zł/ osoba,
 • bilet normalny: 73 zł/ osoba,
 • bilet rodzinny: 204 zł/ osoba

Przydatne informacje dla planujących odwiedzić Wieliczkę:

 • Aby móc fotografować/filmować wnętrze kopalni, należy wykupić specjalne zezwolenie (w kasie) - 10 zł
 • W kopalni nie wolno palić papierosów.
 • Nie ma możliwości zwiedzania kopalni z psem, kotem ani innym zwierzęciem.

Stare Miasto w Warszawie, Zamek Królewski, rynek, Kolumna Zygmunta

To wszystko oczywiście w Warszawie - kolejne obiekty wpisane na listę zabytków UNESCO.

Zamek Królewski, tak jak większość obiektów Starego Miasta, został zniszczony w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowany. Rekonstrukcja tego obiektu była imponującym przedsięwzięciem, w które zaangażowany był cały kraj, a które zostało docenione szeroko na świecie. Dlatego też warto przynajmniej raz w życiu przejść się po warszawskiej Starówce, rynku, a także zwiedzić Zamek Królewski.

Cennik biletów do Zamku:

Apartament Wielki i Apartament Królewski

 • bilet normalny: 22 zł,
 • bilet ulgowy: 15 zł,
 • bilet rodzinny: 14 zł/ osoba (rodzice plus dzieci do 17 roku życia),

Cena zwiedzania z przewodnikiem

 • w języku polskim: 90 zł,
 • w języku obcym: 110 zł,
 • wystawy czasowe: 100 zł

Każda grupa oprowadzana przez przewodnika musi być wyposażona w system słuchawkowy, którego koszt to 5 zł/os.
Oczywiście, istnieje możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem; wtedy kształtują się od 11 - 17 zł. Tego typu zwiedzanie może odbywać się w językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Imponujący, największy ceglany zespół zamkowy na świecie, który co roku odwiedza średnio pół miliona turystów. Zamek Krzyżacki w Malborku jest jedną z najpotężniejszych warowni gotyckich w Europie. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku. W związku z decyzją z roku 1309 dotyczącą przeniesienia z Wenecji do Malborka stolicy Państwa Krzyżackiego i siedziby Wielkiego Mistrza. Niewiele brakowało, by jeden z najcenniejszych pomorskich zabytków przestał istnieć. Zaniedbywany i dowolnie przebudowywany w XVIII wieku, miał być nawet przeznaczony do rozbiórki. W efekcie m.in. zniszczeń z czasów II wojny światowej, które pochłonęły 50% budowli, imponująca warownia jest w znacznej części rekonstrukcją dawnego, gotyckiego założenia, a prace nad jej odbudową wciąż trwają.

Budowla składa się z trzech zasadniczych części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Przedzamcza. Każda z nich posiadała własny system obronny, a całość otaczały wspólne fortyfikacje. Do najpiękniejszych budowli należy pałac Wielkich Mistrzów – uważany za jedno ze szczytowych osiągnięć świeckiej architektury gotyckiej. Wielbiciele pięknej zamkowej panoramy, przechodząc drewnianą kładką na drugi brzeg Nogatu, mogą podziwiać najczęściej uwieczniany na zdjęciach widok Zamku od strony zachodniej. Malborską twierdzę szczególnie warto odwiedzić w trzeci weekend lipca, kiedy to odbywa się na zamkowych wałach spektakl „Oblężenie Malborka” – widowiskowa inscenizacja ataku wojsk Władysława Jagiełły na krzyżacką stolicę. Wydarzenia te rozegrały się w 1410 roku, niedługo po bitwie pod Grunwaldem. W czasie imprezy zamek tętni średniowiecznym gwarem – zjeżdża się tu kwiat rycerstwa europejskiego a współcześni turyści mogą odbyć podróż w czasie, przechadzając się między kramami jarmarku rzemiosł średniowiecznych.

Godziny otwarcia Muzeum:

 • Sezon letni (13.04-15.09)
 • Sezon zimowy (16.09-12.04)

Turyści mają także możliwość odbycia nocnego zwiedzania, po uprzednim umówieniu się z recepcją muzeum. Więcej informacji o zwiedzaniu Zamku w Malborku na stronie: zamek.malbork.pl.

Stare Miasto w Toruniu

Toruń przeszedł do historii architektury dzięki Staremu Miastu, którego układ od ponad 700 lat pozostaje niezmienny.  Na rynku i otaczających go ulicach znajduje się kilkaset gotyckich zabytków, wśród których najważniejszą jest Krzywa Wieża. Toruń może poszczycić się największą po Krakowie liczbą autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce.

Turystę odwiedzającego to miasto uderzy z pewnością fakt, że kościoły, kamienice, mury miejskie i niemal wszystkie toruńskie zabytki zbudowano z czerwonej cegły. Dzięki temu, że miastu udało się uniknąć zniszczeń w czasie II wojny światowej, do dziś moemy podziwiać gotycki Toruń, w takiej formie, jaką przed laty pozostawili po sobie ówcześni mieszkańcy. Dziś Toruń kojarzony jest przede wszystkim z wybitnym astronomem Mikołajem Kopernikiem, a najważniejszym dla dzieci toruńskim symbolem są oczywiście pierniki.

Zabytki Polski wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

1978 - Stare Miasto w Krakowie

1978 - Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce

1979 - Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau

1979 - Białowieski Park Narodowy - (wspólnie z Białorusią)

1980 - Stare Miasto w Warszawie

1992 - Stare Miasto w Zamościu - przykład renesansowej zabudowy miejskiej

1997 - Średniowieczny zespół miejski Torunia

1997 - Zamek Krzyżacki w Malborku

1999 - Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w. x

2001 - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

2003 - Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia - Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa

2004 - Park Mużakowski nad rzeką Nysą (wspólnie z Niemcami)

2006 - Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź