- Szczegóły
- środa, 18 wrzesień 2024 04:27
Zwiedzanie Polski
Znajdź nas w social mediach
Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka |
Fot. Wikipedia |
Wielu turystów przyjeżdża do Polski specjalnie po to, by zwiedzić kopalnię soli w Wieliczce. Kopalnie jest najstarszym czynnym przedsiębiorstwem na świecie. Wydobycie soli zaczęto w tym miejscu już w XIII wieku, choć obecnie nie odbywa się to już na skalę przemysłową. Obecnie kopalnia jest labiryntem podziemnych chodników i komór, których łączna długość wynosi ok 350 km. Do zwiedzania udostępniono ok 2 km trasy. Prowadzi ona przez 20 komór położonych na trzech poziomach, z których najgłębszy znajduje się 135 m pod ziemią. W kopalni można podziwiać nie tylko dzieła natury, nacieki, słone jeziora, ale także dzieła rąk ludzkich - kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami. Do najpiękniejszych należy kaplica św. Kingi, która swoimi rozmiarami dorównuje kościołom na powierzchni.
W kopalni działa podziemna poczta, restauracja i kino. Odbywają się tu koncerty, spektakle teatralne i bale, a na piątym poziomie, położonym na głębokości 211 m pod ziemią, utworzono sanatorium, w którym leczy się choroby oddechowe - powietrze w kopalni ma bowiem właściwości lecznicze.
Malbork
Zobacz także: |
Potężny zamek Zakonu Krzyżackiego w Malborku swoimi rozmiarami budzi podziw każdego turysty. Zamek jest największą gotycką twierdzą w Europie. Uważa się także, że jest on jednocześnie największą budowlą ceglaną na świecie. W skład twierdzy, która zajmuje powierzchnię ok. 20 ha, wchodzą trzy zamki otoczone odrębnymi fortyfikacjami. Oprócz samego zwiedzania twierdzy można tu podziwiać wspaniała kolekcję bursztynów, prezentowaną w tutejszym muzeum, a jedną z większych atrakcji jest nocne zwiedzanie zamku. czytaj więcej>>
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska jest największym naturalnym obszarem leśnym w Europie. To także ostatni europejski fragment pierwotnej puszczy, który może poszczycić się tak ogromnym bogactwem fauny i flory. Symbolem i jedną z największych atrakcji puszczy są zamieszkujące je żubry, największe europejskie ssaki. W puszczy występuje 56 gatunków krzewów i 26 gatunków drzew, których średni wiek szacuje się na 126 lat. Białowieski Park Narodowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został także zaliczony do Rezerwatów Biosfery i uhonorowany Dyplomem Europy.
Auschwitz-Birkenau
W obozie zagłady Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) dokonała się największa zbrodnia ludobójstwa II wojny światowej. Latem 1941 roku, Himmler wybrał Auschwitz na miejsce "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" Endlösung. Szacuje się, że naziści zgładzili tutaj 1,1 mln osób. Około 90% zgładzonych było Żydami, deportowanymi z wszystkich krajów okupowanej Europy. Muzeum ludobójstwa w Auschwitz jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. czytaj więcej>>
Jasna Góra - Częstochowa
Zespół klasztorny zakonu paulinów na Jasnej Górze to jedno z największych na świecie centrów pielgrzymkowych i miejsce kultu maryjnego. To właśnie na Jasnej Górze znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który według legendy został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu, na którym jadła rodzina Jezusa. Początki istnienia klasztoru sięgają 1382 roku, a nazwa Jasna Góra została nadana klasztorowi przez węgierskich paulinów na pamiątkę macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie. czytaj więcej>>
Kalwaria Zebrzydowska
Ogromne sanktuarium maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, zbudowane na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie. Powstało w XVII wieku, a jego pomysłodawcą był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Na wzgórzach przypominających zdaniem Zebrzydowskiego te jerozolimskie, jako pierwszy wzniesiono klasztor i kościół bernardynów. Kolejno powstawały liczne obiekty sakralne, dla których inspiracją były budowle w Jerozolimie. Stąd jedno ze wzgórz nazwano Golgotą inne zostało Górą Oliwną itp. Na okolicznych wzgórzach i w dolinie potoku Cedron rozsianych jest czterdzieści kapliczek i kościółków. W Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą odbywają się tu niezwykle widowiskowe misteria Męki Pańskiej, odtwarzające ostatnią drogę i ukrzyżowanie Jezusa. Kalwaria znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to nazwa zamków i ruin kilkudziesięciu zamków obronnych pochodzących z XIV i XV wieku, które wzniesiono na wapiennych wzgórzach i skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Część budowli została wzniesiona na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego, ale wiele z nich należało do bogatych polskich książąt i biskupów. Do dziś z większości z nich pozostały malownicze ruiny wkomponowane w piękny krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nadal jednak imponują najlepiej zachowane zamki w Bobolicach, Mirowie, Olsztynie, Tenczynie i Ogrodzieńcu. Pozostałości ogrodzienieckiego zamku są uznane za najpiękniejsze zamkowe ruiny w Polsce. Co roku w sezonie wiosna-jesień odbywają się tutaj liczne imprezy: Turnieje Rycerskie, Festiwal Światła Dźwięku i Ognia, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny i koncerty gwiazd.
Łańcut
Zamek w Łańcucie, pierwotnie twierdza, to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Budowla jest słynna w całej Europie ze względu na znakomicie zdobione wnętrza mieszkalne, które są dziełem XVII-wiecznych znanych europejskich architektów i artystów, oraz niezwykłą kolekcję pojazdów konnych: karet, bryczek i sań. Pałac otoczony jest przepięknym, starym zespołem parkowym w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, dawniej ściśle związane z codziennym pałacowym życiem.
Kórnik
Zamek w Kórniku został wzniesiony prawdopodobnie ok. XIV wieku. Swój obecny, romantyczny wygląd zawdzięcza XIX-wiecznej przebudowie w stylu angielskiego neogotyku. Do zamku przylega bogate arboretum - największy i najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce. Był to pierwotnie piękny ogród w stylu francuskim, założony w XVIII przez wybitną przedstawicielką rodu Działyńskich - Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką. Na około 30 ha rośnie kilka tysięcy drzew i krzewów z Europy, Azji i obu Ameryk. W tej chwili w zamku mieści się bogato wyposażone muzeum, w którym można podziwić unikatową kolekcję mebli różnych stylów i epok, obrazy polskich i europejskich mistrzów, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra.
Bieszczady
Bieszczady to kraina ogromnych przestrzeni, pięknych pustych połonin i wciąż nieskażonej przyrody. To jednocześnie najmniej zaludnione góry Polski, urzekające nie tylko wspaniałym krajobrazem, ale także unikalną lokalną kulturą i architekturą, której najlepszym przykładem są bieszczadzkie cerkwie usytuowane na malowniczym szlaku architektury drewnianej. Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich, położona między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m.) na Ukrainie, zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). czytaj więcej>>
Pojezierze Mazurskie
Pojezierze Mazurskie to region obejmujący pas pojezierzy od Pojezierza Olsztyńskiego do granicy z Rosją i Litwą. Mazury to przepiękny i urozmaicony krajobraz jezior, rzek i lasów. W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jeziora zajmują ok. 20% powierzchni. Na Mazurach znajdują się także dwa największe jeziora w Polsce: Śniardwy (113,8 km2) i Mamry (104,9 km2). Tutejsze czyste jeziora, rzeki i kanały łączące zbiorniki wodne to raj dla żeglarzy i kajakarzy. O niezwykłym charakterze mazurskiej przyrody świadczy fakt, że na obszarze Pojezierza Mazurskiego wydzielono aż 114 rezerwatów przyrody.