Nowe 7 cudów świata. Które miejsca się tak określa?

Listę 7 antycznych cudów świata każdy z nas musiał wykuć w szkole na pamięć. Takie budowle jak latarnia na Faros, kolos z Rodos czy posąg Zeusa Olimpijskiego już nie istnieją (z 7 cudów zachowały się tylko piramidy w Gizie). Wieki po pierwszej liście, wymyślono drugą. Znalazło się na niej nowe 7 cudów świata. Co nimi jest?

Machu Picchu

machu picchu
Zdumiewające Machu Picchu. Fot. Pixabay

Nowe 7 cudów świata zostało wybrane głosowaniem. Tworzeniem listy zajęło się szwajcarskie New Open World Corporation (NOWC), a głosowanie trwało od początku 2006 r. do 6 lipca 2007 r. Oddano 90 mln głosów i 7 lipca 2007 ogłoszono nowe 7 cudów świata.

Jednym z nich jest Machu Picchu w Peru. Jest to najlepiej zachowane miasto Inków na świecie. Zostało zbudowane w II połowie XV wieku i opustoszało w 1537 roku. Istnieje teoria, że mieszkańcy wymarli na ospę. To tajemnicze miejsce na zboczach stromych górskich szczytów jest jednym z najwspanialszych na liście 7 nowych cudów świata.

Sprawdź tanie loty do Peru

Petra

wykuta w skale budowla oświetlona przez tysiące świeczek i podziwiana nocą przez turystów
Petra, miasto w skale. Fot. Sylvian L., Flickr, CC BY 2.0

Słowo petra oznacza tyle co skała. Ten niezwykły zabytek na liście 7 nowych cudów świata to inaczej miasto w skale i największa atrakcja Jordanii. Jest to była stolica Nabatejczyków, a rozkwit ich państwa miał miejsce od III w. p.n.e. do I w. n.e. Pierwsi Nabatejczycy zamieszkiwali w namiotach, dlatego Petra nie od razu była wykuta w skale. W historii Petry można wyróżnić okres nabatejski, hellenistyczny i rzymski. Był tam nawet antyczny teatr!

Sprawdź tanie loty do Jordanii

Chichen Itza

Meksyk Chichen Itza
Piramida Kukulkana. Chichen Itza. Fot. Shutterstock

Chichen Itza to miasto prekolumbijskie założone przez Majów na Jukatanie w Meksyku. Jego największy rozwój przypadał na X i XI wiek. Widoczna na zdjęciu Piramida Kukulkana czyli inaczej Zamek, to budowla o wysokości 30 m składająca się z 9 platform. Piramida to dowód, że Majowie znali się na astronomii. Podczas równonocy wiosennej i jesiennej narożnik piramidy rzuca wężowaty cień na północną ścianę budowli.

Sprawdź tanie loty do Meksyku

Koloseum

Nowe 7 cudów świata ma też „przedstawiciela” w Rzymie. Fot. Shutterstock

Koloseum jest najbliższym nam zabytkiem z listy nowych 7 cudów świata. Budowę rozpoczęto w 70 roku n.e. Amfiteatr został wzniesiony na rozkaz Wespazjana i Tytusa i był areną gladiatorów, jak również sceną, gdzie w wielkim basenie inscenizowano bitwy morskie, czyli naumachie. Kilkaset lat później stał się ponadto areną męki chrześcijan, a dziś jest jedną z największych atrakcji Włoszech.

Sprawdź tanie loty do Rzymu

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński. Fot. Unsplash

Ta monumentalna budowla w Chinach została wzniesiona jeszcze w III wieku przed naszą erą. Wcześniej w niektórych miejscach istniały wały obronne, a najstarsze źródła pisane na ich temat pochodzą z 656 r. p. n. e. Przyjmuje się, że mur ma długość 2400 km i ciągnie się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan. Gazeta China Daily swego czasu podawała, że mur ma łącznie 8851,8 km ze wszystkimi odnogami, jeśli liczyć 6259,6 km murów wzniesionych ludzką ręką, a także bariery naturalne i rowy.

Sprawdź tanie loty do Chin

Pomnik Chrystusa w Rio

pomnik chrystusa w rio
Pomnik Chrystusa w Rio. Fot. Pixabay

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czyli Christo Redentor góruje nad miastem i niewątpliwie jest jedną z jego największych atrakcji. 38-metrowa statua została odsłonięta w 1931 r. i zarazem jest to najnowszy obiekt na liście „nowe 7 cudów świata”. Co ciekawe po pierwsze autorem rzeźby był Rumun, a po drugie statuę stworzono we Francji (podobnie jak Statuę Wolności w USA) i przewieziono do Rio. Kolejną ciekawostką jest, że w Polsce mamy większy posąg Chrystusa.

Czytaj więcej: Świebodzin – największy na świecie pomnik Chrystusa

Sprawdź także tanie loty do Brazylii

Taj Mahal

Taj Mahal i odbicie w wodzie
Zrobienie takiego idealnego zdjęcia Taj Mahal bez ludzi jest praktycznie niemożliwe dla turysty, to było najpewniej wykonane tuż przed świtem, który jest momentem otwarcia bram. Fot. Fotolia

Taj Mahal to miejsce pełne paradoksów. Pierwszym z nich jest fakt, że najsłynniejszym obiektem hinduskiego kraju jest muzułmański budynek. Po drugie jest to mauzoleum, czyli innymi słowy … grobowiec. Pomimo, że informacje na ten temat da się łatwo znaleźć, pod Taj Mahal można spotkać naprawdę mnóstwo osób, które myślą że to pałac i spodziewają się bogato zdobionych wnętrz. Tymczasem w środku jest zupełnie biało, bez ozdób i ponadto dość ciasno. Paradoks trzeci to tłumy turystów w samym Taj Mahal i niemal pustki w bardzo ładnym parku tuż obok oraz przy innych obiektach w obrębie kompleksu.

Dla niektórych to rzeczywiście cud świata, jednak dla mnie osobiście: ofiara własnej popularności. Najchętniej w tym miejscu zobaczyłabym Angkor Wat w Kambodży. Bardzo zachęcam do pojechania w oba te miejsca i wyrobienia sobie własnej opinii.

Czytaj także: Podróż do Indii – 10 rzeczy, których możesz się nie spodziewać

Sprawdź również tanie loty do Indii

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,989ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze