Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Jordanii

Znajdź nas w social mediach

Pustynia Wadi Rum - wielbłądy
Fot. Gret@Lorenz e una combattente!

Właściwie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, uznawane za najbardziej „europejskie” spośród wszystkich państw arabskich. Położone w południowo-zachodniej Azji, graniczy z Syrią, Izraelem, Irakiem i Arabią Saudyjską. Posiada ograniczony dostęp do Morza Czerwonego dzięki Zatoce Akaba (linia wybrzeża wynosi zaledwie 27 km). Mimo że powierzchnia Jordanii jest raczej niewielka (prawie 90 km²), kraj urzeka rozmaitością krajobrazu. Aż 80% terytorium jest zajęte przez pustynie, ale nie brakuje tu też żyznych terenów, zwłaszcza w zachodniej części kraju, gdzie można uprawiać ziemię bez potrzeby sztucznego nawadniania. Jordania jest krajem położonym stosunkowo wysoko, średnia wysokość terenu to 700 – 1000 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Dżabal Ramm sięgający 1754 m, najniższym punktem zaś depresja Morza Martwego (408 m p.p.m.). Pod względem geograficznym Jordanię można podzielić właściwie na trzy regiony: Rów Jordanu, czyli najbardziej żyzna część państwa, Wyżynę Wschodniego Brzegu, gdzie leżą największe miasta i zamieszkuje większa część ludności, oraz oczywiście pustynię.

Historia

Na terenach obecnego królestwa od XII wieku p.n.e. zamieszkiwały różne plemiona: Ammonici, Moabici, Edomici. W kolejnych latach tereny te objęte były władzą Królestwa Izraelskiego. Właściwa historia Jordanii zaczyna się wraz z powstaniem Królestwa Petry, założonym przez Nabatejczyków pochodzenia semickiego. Pierwsze wzmianki w kronikach pochodzą z IV wieku p.n.e., choć wiele faktów wskazuje na to, że byli tam obecni już parę wieków wcześniej. Warto wspomnieć, że są oni twórcami starożytnego pisma arabskiego. W późniejszym czasie nastał okres, w którym tereny Jordanii były wielokrotnie podbijane. Najpierw okolicę opanowali Persowie, później Rzymianie i Arabowie. Od VII wieku wchodziła w skład arabskiego kalifatu, później Królestwa Jerozolimy, by ostatecznie do 1918 roku pozostać pod panowaniem Turków. 10 czerwca 1916 roku Hussein Ibn Ali ogłosił początek wielkiej arabskiej rewolucji, mającej na celu wyzwolenie Arabów i poprawienie ich pozycji społecznej. Działania rewolucyjne miały miejsce przede wszystkim na terytorium Jordanii, a armia rewolucyjna odegrała ważną rolę w walkach I wojny światowej. W 1923 roku Wielka Brytania utworzyła emirat Transjordanii. W 1945 roku Transjordania została członkiem Ligi Arabskiej, a 25.05.1946 ogłosiła niepodległość. Królem nowo powstałego państwa został Abdullah I, który rządził nim aż do momentu, gdy został zamordowany w 1951 roku. Podczas wojny izraelsko- arabskiej z 1948 roku Jordania zajęła Cisjordanię. Niestety, ustalenia dokonane po zawieszeniu broni nie były dla niej zbyt korzystne. Wojna sześciodniowa z 1967 roku pozbawiła Jordanię kolejnych terenów. Trzy lata później rozwinęła się tam działalność Organizacji Wyzwolenia Palestyny, która usiłowała zamordować króla. Zamach był nieudany, a działania podjęte w odwecie przez rząd uniemożliwiły rewolucję i zmusiły OWP do przeniesienia się do Libanu. Aktualna polityka kraju jest pokojowa i przyjazna Zachodowi. Rząd Jordanii zawarł nawet układy: o wolnym handlu z USA (2001) i o stowarzyszeniu z UE (2002).

 

Atrakcje

Jordania to kraj biblijnych miast, pustynnych pałaców, fortec krzyżowców i bizantyjskich mozaik. Znajdują się tam dwa najsłynniejsze symbole Bliskiego Wschodu: wykute w skale, antyczne miasto Petra oraz zapierającą dech w piersiach scenerię Wadi Rum- jedną z najpiękniejszych na świecie pustyni. Warto również odwiedzić Jeresh- jedno z najlepiej zachowanych na świecie starożytnych miast z czasów rzymskich, znajduje się tylko 40 kilometrów od stolicy kraju. Dla fanów nurkowania i ogólnie pojętego plażowania prawdziwą gratka będzie Akaba. jest portowa miejscowość zachwycająca pięknymi nadmorskimi krajobrazami, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Jordania należy aktualnie do jednego z najbezpieczniejszych państw regionu. Mieszkańcy są ludźmi serdecznymi i ponad wszystko cenią sobie gościnność, co jest cechą powszechną u ludności pochodzenia arabskiego. Niekiedy wciąż można się spotkać z problemem segregacji ze względu na płeć w barach i kawiarniach. Oficjalnym językiem jest arabski, ale wyższe warstwy społeczeństwa nie mają zazwyczaj problemu z porozumiewaniem się po angielsku.

Kiedy lecieć ?

Klimat Jordanii czasem bywa zaskakujący dla odwiedzających ją turystów. Ogólnie jest zbliżony do klimatu Śródziemnomorskiego. Występują tam dwie pory roku: deszczowa i sucha. Lato jest tu gorące, wtedy średnia temperatura wynosi 32 st. C. W zimie temperatura może spaść nawet do 3 st. C., a od czasu do czasu spada tutaj śnieg. Ciekawym zjawiskiem jest charakterystyczny dla krajów pustynnych w okresie letnim wiatr, przez miejscowych zwany khamsin. Często towarzyszą mu chmury pyłu, gwałtowny wzrost temperatury (nawet do 15 st. C w ciągu kilku godzin!) i spadek ciśnienia. Khamsin trwa zazwyczaj jeden dzień, mimo to zazwyczaj dokonuje szkód w uprawach. Podsumowując, najlepszą porą na odwiedziny w Jordanii jest wiosna (od marca do maja) oraz jesień (wrzesień – listopad). Dla przeciętnego turysty z Europy znoszenie letnich temperatur zbliżających się niekiedy do 40 st. C może być zbyt uciążliwe. Warto odnotować, że rekordową temperaturą było tu 49 °C.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!6 ofert od 395 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 99 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna12 ofert od 332 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź