Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Drezna

Znajdź nas w social mediach

Frauenkirche
Prawdopodobnie najbardziej znany zabytek protestanckiej architektury sakralnej. Ta monumentalna świątynia jest zarazem charakterystycznym punktem Drezna, pod którym o każdej porze roku można spotkać zagraniczne wycieczki. Kościół został praktycznie doszczętnie zniszczony podczas bombardowań w 1945 roku: spłonął, zawaliła się także jego kopuła. Władze NRD po wojnie zakazały jego odbudowy. Szczątki miały być symbolem pokoju. Dopiero w 1989 roku, po zmianie ustroju, obywatele Drezna mogli zapoczątkować inicjatywę jego rekonstrukcji. Od 1993 roku rozpoczęły się prace, zbiórkę pieniędzy na odbudowę przeprowadzano w całych Niemczech. W 2006 roku wewnątrz kościoła odbyła się pierwsza po latach msza. Konieczna była rekonstrukcja całej budowli, nawet podziemi. Właśnie w nich znajduje się teraz krzyż podarowany na znak pojednania przez biskupa Coventry, miasta zbombardowanego przez siły Luftwaffe. Odtworzono malowidła sprzed wieków, kościół otrzymał 7 nowych dzwonów. Aktualnie kościół jest otwarty dla zwiedzających, jest też siedzibą chóru kameralnego.

Pałac Zwinger
To kolejna perełka architektoniczna barokowej części Drezna. Pałac został zbudowany z rozkazu Augusta Mocnego. Władca chciał, by był on jak najokazalszy – liczył na otrzymanie korony cesarskiej i chciał udowodnić tym samym swoją potęgę. Jego megalomańskie zapędy spełzły na niczym, ale Zwinger wciąż cieszy oko. Budowę rozpoczęto w 1709 roku i skończono w 1732. Podobnie jak Frauenkirche podczas nalotów bombowych w czasie II wojny światowej uległ ogromnym zniszczeniom. Odbudowę rozpoczęto w 1946 roku i była kontynuowana przez 17 lat. W Zwingerze odbywają się wystawy oraz imprezy kulturalne. Godne uwagi są zebrane tutaj zbiory porcelany i efektowna zbrojownia, w której obejrzeć można militaria z czasów elektorów saskich. Eksponaty pochodzą z różnych stron świata i tworzą imponującą kolekcję. Kompleks pałacowy kryje w sobie także Galerię Malarstwa Dawnych Mistrzów. Są w niej dzieła el Greco, Tycjana, Rubensa, Rembrandta i wielu innych światowej sławy artystów. Interesujące dla turystów może być także Nimfeum oraz Brama Koronna, przez którą wjeżdżało się do kompleksu.

Semperoper
Czyli Opera Sempera. W latach 1838 – 1841 powstał Teatr Dworski, który stał na jej miejscu. Zaprojektował go Gottfried Semper. Po niespełna 30 latach budynek spłonął, ale na podstawie planów i zapisków Gottfrieda został odbudowany przez jego syna, Manfreda. Budowla jest doskonałym przykładem włoskiego stylu renesansowego. Odgrywano tu opery Wagnera i Straussa, którzy byli ulubieńcami publiczności. Podczas II wojny światowej także opera została zniszczona. Jej odbudowa trwała 40 lat, a nowa wersja została oddana do użytku 13 lutego 1985 roku.

Albertinum
Kolejna znana na świecie budowla. Albertinum powstało w XVI wieku i w porównaniu do innych zabytków drezdeńskich nie ucierpiało znacznie podczas II wojny światowej. Po wojnie zaczęło być używane jako muzeum. Znajduje się w nim ogromny zbiór rzeźb antycznych i renesansowych oraz Galeria Nowych Mistrzów, np. Friedricha i von Menzla, Renoira, Maneta.

Promenady nad Łabą

Przechadzka w okolicy Łaby sprawia niezwykłą przyjemność: pozwala się wyciszyć i w spokoju podziwiać piękne widoki, jakie rozciągają się przed turystą w Dreźnie. Spacerując nad brzegiem rzeki turysta ma sposobność mijać efektowne budynki i poczuć się jak na obrazie Canaletta, który często pracował właśnie nad rzeką. Mieszkańcy miasta często urządzają nad rzeką grille i pikniki, spotykają się także w celu uprawiania sportów.

Pałac japoński
Jak większość innych zabytków, ten także został zniszczony podczas II wojny światowej. Kompleks pałacowy ma cztery skrzydła, dachy w japońskim stylu i rzeźby w stylu chińskim. W czasie swojego istnienia pałac służył jako magazyn porcelany, biblioteka i muzeum. Aktualnie wewnątrz znajduje się Krajowe Muzeum Prehistorii oraz Państwowe Muzeum Etnologiczne. Atrakcję stanowi także duży, barokowy ogród wokół pałacu.

Stary cmentarz żydowski
Cmentarz działał od 1751 do 1869 roku. Jest to najstarszy cmentarz żydowski w Saksonii, do tego zachowany w świetnym stanie. Znajduje się pod opieką HATiKVA – Centrum edukacji i historii żydowskiej w Saksonii.

Nowa synagoga
To pierwsza zbudowana od podstaw nowa synagoga NRD. Jej budowę rozpoczęto w 1997 roku i trwała ona przez kolejne 4 lata. Jest jedną z najnowocześniejszych synagog na świecie. Projektując ją architekci (Rena Wandel-Hoefer i Wolfgang Lorch) wzorowali się na starożytnych świątyniach izraelskich, stąd jej ascetyczna forma. Niegdyś na jej miejscu znajdowała się stara synagoga, zaprojektowana przez Gottfrieda Sempera. Przetrwała z niej tylko złota gwiazda Dawida, którą umieszczono nad wejściem do synagogi.

Festiwale
W Dreźnie odbywają się liczne festiwale o różnej tematyce. W kwietniu ma miejsce Festiwal Filmowy. Maj to zaś czas festiwali muzycznych. Odbywają się wtedy imprezy skoncentrowane na muzyce klasycznej oraz jazzowej. W sierpniu trwa święto miasta, czyli po prostu Festiwal Drezna, a we wrześniu – Saksoński Festiwal Wina.

Najlepsze okazje

Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 224 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ9 ofert od 533 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 277 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 6 ofert od 246 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!