Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Wiednia [VIE]

Znajdź nas w social mediach

schonbrunn
Pałac Schönbrunn
Fot. sxc.hu

Stolica Austrii, największe miasto w kraju liczące ponad półtora miliona mieszkańców, ośrodek o bogatej historii i dobrze zachowanej, zabytkowej architekturze. Leży nad rzeką Dunaj, na żyznych równinach. Wiedeńczycy są bardzo dumni ze swego miasta, które niedawno wyprzedziło Zurych i znalazło się na pierwszym miejscu w dorocznym zestawieniu najbardziej przyjaznych metropolii na świecie. Pod uwagę brane były bardzo różnorodne kryteria, więc tym bardziej nagrodę uznać należy za wielce znaczącą. Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki przedsięwzięciom urbanistycznym z XIX wieku miasto w całości otoczone jest obecnie przez wielopasmową autostradę, która powstała w miejscu wyburzonych, wówczas zbyt ciasnych murów miejskich, od niej promieniście rozchodzą się kierunkowe drogi w stronę wszystkich przedmieść.

Atmosfera miasta w niezwykły sposób nawiązuje do imperialnych tradycji wielowiekowej dynastii Habsburgów, która miała tutaj swoją siedzibę przez stulecia. W mieście ślady historii można spotkać na każdym kroku, a zamożność, jaka była udziałem tego kraju pozostawiła po sobie trwały ślad w postaci licznych kościołów, parków, pałaców i domów bogatego mieszczaństwa – obecnie większość z tych obiektów ma charakter publiczny i mieszczą się w nich instytucje państwowe, urzędy i muzea.

 

Austriacy, zdając sobie sprawę z tego, jak atrakcyjny jest Wiedeń dla odwiedzających, dołożyli starań, by wypromować miasto w świecie, stworzyć w nim specyficzny klimat i dogodzić gościom. Jedną z inicjatyw, które miały do tego doprowadzić było wprowadzenie tzw. „Vienkarte”, która uprawnia posiadacza do korzystania ze wszystkich linii komunikacji miejskiej przez 3 doby. Karta oferuje liczne atrakcje: oferty specjalne, rabaty, darmowe zwiedzanie i inne. Koszt takiej karty to około 15 euro.

Atrakcje

Będąc tutaj można zakosztować różnego rodzaju form spędzania wolnego czasu, możliwości Wiednia są w tej kwestii właściwie niewyczerpane, każdy znajdzie coś dla siebie. Z atrakcji intelektualnych i kulturalnych, jakie proponuje to miasto, warto wymienić liczne galerie i muzea. Oferują one między innymi możliwość podziwiania dzieł sztuki i antyków zgromadzonych przez królewski ród Habsburgów. Poza tym Wiedeń to stolica muzyki klasycznej z wydarzeniami o międzynarodowej sławy, takimi jak chociażby transmitowany na cały świat Koncert Noworoczny.

Specyficzna mentalność mieszkańców tego miasta może na początku zaskoczyć nowego turystę. Ot, choćby witryny sklepowe reklamujące niektóre z miejsc hasłem „Dostawca na dwór Królewsko-Cesarski”! Część Wiedeńczyków nadal chlubi się potęgą Habsburgów z czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego, kiedy państwo to osiągało swoimi wpływami większą cześć kontynentu europejskiego. Śniąc o dawnej potędze, mieszkańcom udało się osiągnąć status miasta popularnego, lubianego i znanego w świecie, do tego jeszcze pełnego doskonale zachowanych lub odnowionych zabytków o międzynarodowej  sławie i ogromnej  wartości. Jest to rzecz nietypowa, że o tak dużym mieście zarówno mieszkańcy, jak i turyści wypowiadają się ciepło i przyjaźnie.

Liczne, unikatowe tradycje i znane osoby kojarzą się przeciętnemu człowiekowi z Wiedniem. Chyba najbardziej popularnym ze skojarzeń jest wiedeńska kawa, którą teraz można już wypić w połowie Europy, ale ponoć nigdzie nie smakuje tak doskonale jak w jednej z kafejek na starym mieście. Co ciekawe początkiem tych tradycji była pierwsza kawiarenka otwarta w Wiedniu przez Polaka. Właśnie Jerzy Franciszek Kulczycki jest prekursorem tego szlachetnego napoju. Dzięki łaskawości króla Jana III Sobieskiego znalazł się on bowiem w posiadaniu ziaren kawowych, jakie były w ekwipunku tureckiej armii podczas najazdu w XVII wieku. Jemu zatem Wiedeń zawdzięcza pierwszy symbol miasta, mieszkańcy uczcili jego pamięć niewielkim pomnikiem i pamiątkową tablicą, na którą można się natknąć spacerując po starówce.

W historii zarówno miasta, jak i całej Europy zapisał się kongres wiedeński odbywający się w latach 1814-1815, zwany również "tańczącym kongresem", ponieważ jego obrady trwały przeciągnęły się i finalne miesiące jego prac miały miejsce w czasie karnawału, gdy tutejsze rody szlacheckie organizowały wielkie bale, podczas których podejmowano ważne decyzje i ustalenia. Efektem postanowień tego kongresu był układ wpływów w Europie, który w niezmienionym kształcie przetrwał aż do wystąpień Wiosny Ludów, a jego ślady możemy znaleźć do dziś.

Poza tym postacie takie jak: Egon Schiele, Wolfgang Amadeusz Mozart, Gustaw Klimt czy uwielbiana przez poddanych królowa Sisi, również odcisnęły swe piętno na ogólnym przekazie, jaki wnosi w światową turystykę i kulturę miasto Wiedeń.

Tanie loty do Wiednia

Wybierasz się do Wiednia? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Wiednia . Tanie bilety do Wiednia są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 111 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 129 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!6 ofert od 335 Sprawdź