Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Dreźnie

Znajdź nas w social mediach

O tym, jak atrakcyjne turystycznie jest Drezno, mówią same liczby. Według zebranych statystyk rocznie odwiedza je prawie 10 milionów turystów, co stanowi doskonały wynik. W samych hotelach Drezna znajdują się miejsca noclegowe dla ponad 13 tysięcy gości. Czy tylu turystów może się mylić? Raczej nie w tym przypadku. Od wieków Drezno było uznawane za atrakcyjny cel wakacyjnych wypraw i stolicę kultury. Teraz również może się poszczycić takim wizerunkiem. To urocze miasto nad Łabą działa na turystów jak lep na muchy!

Już wiele lat temu jego czar działał na przeróżne osobistości. Począwszy od Augusta Mocnego, władcy Saksonii i przez pewien czas (niestety) także Polski, który zlecił budowę podziwianych do dziś zabytków, po inne wybitne osoby. Drezno było bardzo lubiane przez znanych artystów, np. Ryszarda Wagnera, który występował wielokrotnie w tutejszej operze, czy Bernardo Bellotto (znanego szerzej jak Canaletto). Prawdopodobnie klimat miasta sprzyjał twórcom: to tutaj Adam Mickiewicz napisał III część „Dziadów”. W swoich listach piękno Drezna sławił Juliusz Słowacki. W Dreźnie tworzył także Karol May, autor słynnego wśród wszystkich fanów dzikiego zachodu „Winnetou”. Wreszcie bombardowanie miasta podczas II wojny światowej zainspirowało Kurta Vonneguta do napisania powieści „Rzeźnia numer pięć”.

Ciekawostki 

 • Warto zobaczyć
  Zwinger, Albertinum, Pałac Japoński, Hofkirche
 • Rozrywka
  Semperoper
 • Kuchnia
  Dresdener Christstollen, białe wino
 • Sławni ludzie
  August Mocny
 • Naj...Oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa najpiękniejszy sklep z nabiałem
 • Ciekawe
  Dialekt saksoński używany w tym regionie bywa niezrozumiały nawet dla Niemców

Drezdeńczycy są dumni ze swoich kulturalnych i artystycznych osiągnięć. Wciąż kultywują tą tradycję poprzez wspieranie i propagowanie dzieł sztuki. W mieście znajduje się blisko 40 muzeów i galerii sztuki, równie liczne są teatry, kina i biblioteki. Drezno słynie także z doskonale zaopatrzonych księgarni.

Restauracje w Dreźnie niestety są raczej drogie. Bez wątpienia warto jednak spróbować lokalnych specjałów. Kuchnia saksońska należy do jednej z najlepszych w Niemczech: oprócz tradycyjnych germańskich potraw silny wpływ wywarły na nią także dania polskie i czeskie, przez co nie należy ona rzecz jasna do najlżejszych. Najpopularniejsze potrawy saksońskie są pożywne i raczej proste. Na pierwsze danie najczęściej je się zupę ziemniaczaną (Kartoffelsuppe), a na drugie – pieczeń. Na deser zazwyczaj można zamówić pyszny sernik. Świąteczną potrawą jest Dresdner Christstollen, czyli bogate w bakalie, słodkie ciasto.  Najbardziej znane restauracje to Pulverturm, stylizowana na średniowiecze, oraz Schillergarten z własną cukiernią. Okolice Drezna to jednak nie tylko jedzenie, ale także doskonałe wina. Stworzono nawet specjalną Saksońską Drogę Winną, która prowadzi turystów przez zakątki regionu, w których produkuje się wino. Najpopularniejsze to z całą pewnością Riesling i Müller-Torgau.

Miłośnicy nocnych szaleństw będą się czuli w Dreźnie jak ryby w wodzie. W mieście jest niezwykle dużo dyskotek, klubów nocnych i pubów. Każdy znajdzie coś dla siebie: czy to spokojny jazz, czy może pulsujące rytmy muzyki elektronicznej. Nie brakuje tu także festiwali. Dixieland to jeden z największych festiwali poświęconych muzyce jazzowej w Europie. Odbywa się zazwyczaj pod koniec maja. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczyna się Dresdner Musikfestspiele, skierowany raczej do fanów muzyki klasycznej. Pod koniec czerwca drezdeńczycy bawią się na Festiwalu na brzegach Łaby. Święto miasta odbywa się w sierpniu, a we wrześniu w Saksonii rozpoczyna się Festiwal Wina.

W Dreźnie znajduje się najpiękniejszy... sklep z nabiałem. Pfunds Molkerei został jako taki wpisany nawet w 1997 roku do Księgi Rekordów Guinnessa. W jego wnętrzu nie można niestety robić zdjęć. Hmm...

Jeśli wybieracie się do Drezna by uczestniczyć w Dixieland, albo by przesiąknąć artystycznym klimatem miasta warto skorzystać z naszej nowoczesnej wyszukiwarki tanich połączeń lotniczych, a z pewnością znajdziecie bilety lotnicze do Drezna w atrakcyjnej cenie!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!7 ofert od 347 Sprawdź