- Szczegóły
- czwartek, 19 wrzesień 2024 00:39
Tanie loty do Lubeki
Znajdź nas w social mediach
Brama Holsztyńska w Lubece |
Fot. Wikipedia |
Lubeka jest z pewnością jednym z bardziej charakterystycznych i chętnie odwiedzanych miast w całych Niemczech. Miejscowi zwykli mawiać, że „cała Lubeka jest zabytkiem” . Faktem jest, że w mieście nie brakuje atrakcji do oglądania, zarówno tych historycznych, jak i nieco nowszych. Lubeka jest niezwykle ważnym miejscem dla literatów. Urodził się tu Tomasz Mann, twórca porażającej powieści „Czarodziejska góra”, swoje biuro w mieście ma Günter Grass. Obaj zdobyli nagrodę Nobla, a do grona lubeckich noblistów należy także Willy Brandt, były kanclerz Niemiec (zdobył pokojową nagrodę Nobla). Także miłośnicy słodyczy poczują się w Lubece jak w niebie. W XIX wieku fabrykę marcepanu założył to Johann Georg Niederegger. Słodycze Niedereggerów są dzisiaj uważane za prawdziwy rarytas - niestety, przedkłada się to także na ich wysoką cenę. Lubeka to wiele atrakcji, a ich stopniowe odkrywanie sprawia naprawdę wiele przyjemności.
Miasto jest drugim co do wielkości w landzie Szlezwik-Holsztyn, leży na północy Niemiec i jest jednym z największych portów w kraju. Lubeka położona jest na Nizinie Niemieckiej, tuż przy ujściu rzeki Trave do Morza Bałtyckiego. Kanał Łaba-Lubeka łączy rzekę Trave z Łabą, a na jego północnym krańcu leży właśnie Lubeka. Położenie miasta pozwoliło mu na zdobycie dominującej pozycji w okresie średniowiecza i szybki rozwój handlowy.
Historia
Osadnictwo w rejonie Lubeki rozpoczęło się prawdopodobnie już w epoce neolitu. Co ciekawe ok. VI wieku zaczęły napływać na te tereny – opuszczone przez Germanów, wędrujących na zachód - plemiona słowiańskie. W czasach panowania Karola Wielkiego powstała tutaj osada Liubice (dosł. „urocze”), protoplastka Lubeki. Niestety, została spalona przez pogańskie plemię Ranów w roku 1128. Właściwie więc korzenie miasta sięgają roku 1147, kiedy to Adolf II, hrabia Holsztynu założył tutaj nową osadę. Powstały wtedy także zamek i mury obronne, a Lubeka była pierwszym portem niemieckim na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Kolejne lata przyniosły powtórne zniszczenie przez pożar, miasto dostało się też pod panowanie Henryka Lwa, który odbudował je w 1157 roku. Wkrótce ustanowiono w Lubece radę miejską, składającą się z 20 członków, głównie kupców. Ta instytucja przetrwała aż do XIX wieku. Przez lata Lubeka była miastem rządzącym się samodzielnie, a więc w pewnym stopniu niezależnym od Rzeszy. Rok 1243 był bardzo ważny nie tylko dla Lubeki, ale i dla całej Europy. Właśnie wtedy bowiem miasto zawarło przymierze z Hamburgiem, do którego wkrótce dołączyły inne miasta. Tak powstała Liga Hanzeatycka, w której Lubeka odgrywała ogromną rolę (otrzymała nawet tytuł Królowej Hanzy). Pierwszy zjazd członków Hanzy miał miejsce w 1356 roku. Na ten okres przypada początek największego rozkwitu Lubeki. Miała ona także wpływ na rozwój kultury i sztuki przez propagowanie druku.
XVI wiek był dla miasta bardzo niespokojny. Przystąpiło ono do protestanckiego związku szmalkaldzkiego, zawiązanego przeciwko Karolowi V, prowadziło wraz z Hanzą wojnę ze Szwecją, Danią i Prusami. W okresie wojny trzydziestoletniej Lubeka zachowała neutralność, ale jej znaczenie zmalało na rzecz Hamburga. W 1669 roku w mieście odbył się ostatni zjazd upadającej Hanzy. W czasie wojen napoleońskich Lubeka zachowała status neutralnego wolnego miasta. W 1811 roku dostała się jednak w ręce Francuzów, by już cztery lata później powrócić do Związku Niemieckiego. Wraz z szybkim rozwojem przemysłu miasto odnotowało znaczny wzrost populacji. XX wiek, aż do czasów dojścia nazistów do władzy był dla miasta raczej pomyślnym okresem. Mieszkańcy Lubeki byli przeciwni reżimowi nazistowskiemu, jednak miastu niewiele to pomogło. Na mocy sfałszowanych wyborów przejęli oni władzę także tutaj. Lubeka ucierpiała w wyniku nalotów dywanowych podczas II wojny światowej, jednak skala zniszczeń była nieporównywalne mniejsza w stosunku do tych, dokonanych w innych niemieckich miastach. Po wojnie, do 1989 roku przebiegała tutaj granica między RFN a NRD.
Lubeka to atrakcyjna lokacja dla każdego turysty. Miasto ma niepowtarzalny czar i sprawia, że każdy, kto je odwiedził, z chęcią będzie wracał.
Wyjeżdżasz do Lubeki? Serwis Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Lubeki. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Lubeki.