Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Lubece

Lubeka to niemieckie miasto o słowiańskich korzeniach. Mimo że niewielkie, miasto wciąż jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Charakterystyczny styl architektoniczny, w jakim miasto jest zbudowane dodaje Lubece uroku. Rzadko można spotkać tak wiele gotyckich budynków zrobionych z czerwonej cegły. Położenie nad morzem dodaje walorów estetycznych, a niegdyś sprawiało, że miasto było jednym z głównych ośrodków hanzeatyckich. Lubeka urzeka jednak nie tylko jakby wyjętymi z pocztówki widokami. W mieście jest dużo więcej do zrobienia i zobaczenia!

Ojczyzna marcepanu

Ciekawostki 

 • Warto zobaczyć
  Brama Holsztyńska, Kościół Mariacki, Brama Zamkowa
 • Rozrywka
  odwiedziny na plaży Travemünde, 12 figur marcepanowych naturalnej wielkości w Café Niederegger
 • Kuchnia
  marcepan
 • Sławni
  Tomasz Mann, Günter Grass - pisarze, Willy Brandt - kanclerz
 • Naj...
  Lubeka jest nazywana "Miastem Siedmiu Wież"
 • Sport
  golf, jeździectwo, żeglarstwo

Miasto słynie w całym świecie jako ojczyzna marcepanu. Rzeczywiście, choć prawdopodobnie słodycz wymyślono w Turcji, to właśnie Lubeka jest z nim kojarzona. Zawdzięcza to Johannowi Georgowi Niederegger, który założył w niej fabrykę marcepanu. Aktualnie praktycznie każdy turysta opuszcza Lubekę z marcepanową pamiątką. Naprzeciwko ratusza znajduje się Café Niederegger, w której oprócz zakupów można także usiąść nad filiżanką dobrej kawy. W znajdującym się w środku Marcepanowym Salonie możemy też podziwiać 12 naturalnej wielkości figur przedstawiających ważne osobistości, np. Tomasza Manna.

Gdzie zjeść w Lubece?

Lubeka to nie tylko słodycze. Ci, którzy nie lubią deserów także będą zachwyceni lokalnymi przysmakami. W Lubece jest bardzo dużo restauracji, ale także przydrożnych budek z fast foodami dla mniej wymagajacych. Oczywiście oprócz hamburgerów królują w nich typowe niemieckie kiełbasy. Tuż obok takich prozaicznych miejsc leżą jednak wytworne lokale, takie jak Wullenwever – jedna z droższych i lepszych restauracji w mieście. Dobrym wyborem jest również Schiffergesellschaft i Brauberger z własnym browarem. Chcący wydać nieco mniej mogą wstąpić do Paulaner's. Choć Lubeka jest raczej spokojnym miastem, nie brak tu klubów nocnych czy dyskotek.

Wybitne postaci

Lubeka słynie ze swoich mieszkańców, w których gronie znajduje się wiele wybitnych jednostek. Z całą pewnością najsłynniejszy jest Tomasz Mann, laureat literackiej nagrody Nobla z 1929 roku, autor książek „Buddenbrookowie”, „Śmierci w Wenecji” i „Czarodziejskiej góry”. W Lubece wciąż mieszka Günter Grass, również laureat nagrody Nobla i autor „Blaszanego bębenka”. Obaj panowie mają w mieście poświęcone sobie muzea.

Kultura

W Lubece odbywa się wiele imprez kulturalnych i festiwali. Jest jednym z miast, w którym goszczą  artyści biorący udział w Schleswig-Holstein Musik Festival, poświęconym muzyce klasycznej. Oprócz tego możemy tu wziąć udział w Festiwalu Filmów Nordyckich w listopadzie. W kwietniu na plaży Travemunde odbywa się Festiwal Latawców – spora atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych. Festiwal Duckstein to impreza skierowana do miłośników muzyki jazzowej. Świętują oni przez 10 dni sierpnia nad rzeką Trave. Hucznie obchodzi się w Lubece również karnawał, nie brakuje imprez folklorystycznych. Żeglarze również będą zadowoleni, o ile odwiedzą miasto w maju, podczas festiwalu żeglaskiego.

Prawo lubeckie

Ciekawostką jest, że w średniowieczu Lubeka wywierała bardzo silny wpływ nie tylko na miasta niemieckie. Prawo lokacyjne lubeckie stanowiło wzór dla prawie 150 innych ośrodków, między innymi Szczecina i Elbląga.

Jeśli masz ochotę posmakować oryginalnego marcepanu z Café Niederegger warto skorzystać z nowoczesnej wyszukiwarki tanich połączeń lotniczych, a z pewnością znajdziesz bilety lotnicze do Lubeki w atrakcyjnej cenie!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa