Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do LeedsOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Poznań (POZ) Ławicaod 48Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 78Wybierz
 • Warszawa (WMI) Modlinod 78Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 98Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 98Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 138Wybierz
więcej

Treść główna

Zwiedzanie Leeds

Znajdź nas w social mediach

Stare Miasto

Na uwagę zasługują fantastyczne kościoły w centrum miasta: katedra katolicka przy George Street, Kościół Świętej Trójcy przy Boar Lane czy kościół anglikański przy Kirkgate Street. W Leeds znajdziemy także okazałe zabytki XIX-wiecznej architektury, z których najbardziej okazałym jest miejski ratusz. Jego wieża góruje nad miastem (nie licząc pobliskich biurowców). Ciekawe architektonicznie są także budynki Civic Hall i Civic Theatre w sąsiedztwie ratusza. Spacer wzdłuż Boar Lane (z pięknymi pierzejami XVII- i XiX-wiecznej architektury), a także Vicar Lane, wzdłuż którego umiejscowione są najbardziej ekskluzywne sklepy skupione w urządzonym z przepychem Victoria Quarter Centre.

Miejska Galeria Sztuki

Leeds City Art Gallery może się poszczycić jednymi z najlepszych i najbardziej różnorodnych – pomijając londyńskie – zbiorów sztuki w kraju. Zmieniające się fragmenty ekspozycji stałych tworzą wystawy czasowe, prezentujące sztukę i rzeźbę XIX i XX wieku. W kolekcji znajdują się m.in. dzieła: Stanleya Spencera i Anthony’ego Gormleya, a także Henreg Moore'a, jednego z największych rzeźbiarzy minionego stulecia, który był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Leeds.

Opactwo Kirkstall Abbey

Zniszczony budynek opactwa stanowi jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków Leeds. Został on pierwotnie wzniesiony w latach 1152-1182 przez cystersów z opactwa Fountains Abbey. To właśnie mnichom z opactwa, którzy zasłynęli z handlu tkaninami, miasto zawdzięcza późniejszy kierunek rozwoju przemysłu.

Royal Armouries

W położonym przy rzece Aire na terenie rekultywowanego właśnie portu żeglugi śródlądowej, mieszczącym się w zabytkowych wnętrzach Muzeum Uzbrojenia można podziwiać zbiory, obejmujące imponującą kolekcję broni i zbroi królewskich. Cztery piętra muzeum poświęcone są: tematyce wojennej, turniejom, sztuce samoobrony, polowaniu oraz krajom Orientu.

Armley Mills Museum

To wyjątkowe muzeum, mieszczące się w historycznych zabudowaniach fabryki, przybliża przemysłową historię miasta. Najwcześniejsze dokumenty opisujące fabrykę włókienniczą, która rozsławiła Leeds, datowane są na XVI wiek. Dokument z 1707 roku podaje pierwszy opis młynów. W 1788 roku Armley Mills zostało kupione przez Colonela Thomasa Lloyda, który zamienił tę z początku małą fabryczkę w największą na świecie fabrykę wełny. Niestety w listopadzie 1805 roku wybuchł pożarł, który niemal doszczętnie zniszczył całą fabrykę. Odbudowano ją z materiałów ognioodpornych, używając gdzie tylko się da żelaza i cegły. Od tego czasu wizerunek muzeum nie zmienił się. Z powodu historycznego znaczenia, fabryka została kupiona przez urząd miasta Leeds i ponownie otwarta w 1982 jako Leeds Industrial Museum. Do dziś można tam oglądać: działające do tej pory maszyny z XVIII wieku, zakonserwowane i zachowane w bardzo dobrym stanie, czynne kino z lat dwudziestych ubiegłego wieku i inne wyjątkowe eksponaty, będące sztuką dawnej inżynierii.

Kirkgate Market

Na targowisku Kirkgate Market nie tylko można kupić tanie i świeże jedzenie, sam budynek stanowi również nie lada atrakcję. Jego pierwszą część otwarto w 1822 roku. Kolejne hale dołączano w latach 1850 i 1875. Warto zobaczyć tę przykrytą dachem z kutego żelaza budowlę, zdobioną licznymi wieżami i wieżyczkami. Kirkgate jest największym rynkiem pod dachem w Europie. Ponad 800 straganów przyciąga każdego tygodnia ponad 100 tysięcy kupujących i turystów.

Rezydencja Harewood

Te potężne tereny wraz z zamkiem z XVIII wieku, położone nieopodal Leeds były dawniej posiadłością rodziny Lascelles - kuzynostwa królowej. Dziś są jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko w hrabstwie Yorkshire, ale także w Wielkiej Brytanii. Budowla, wraz z przyległościami, wniesiona została w latach 1759 - 1771 i należała do Edwina Lascelles, którego rodzina zbiła fortunę na handlu z Indiami. Dom zaprojektowany przez architektów Johna Carra i Roberta Adama to przepiękna posiadłość, której wnętrza mieszczą wyjątkowe zbiory mebli z XVIII wieku, znanego angielskiego projektanta Thomasa Chippendale'a, który żył w pobliskim Otley. Na terenie rezydencji, otwartej dla publiczności przez większość roku, organizowane są co weekend wyjątkowe plenerowe imprezy (wystawy psów, pokazy samochodowe czy wyścigi konne) a zwiedzający mogą także skorzystać z nowo otwartego planetarium, podziwiać potężne ogrody np. japoński, himalajski, wiktoriański i słynną na całym świecie ptaszarnię.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!