Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Dortmundu

Znajdź nas w social mediach

dortmund
Dortmund
Fot. SXC

Miasto leżące w zachodniej części Niemiec, w rejonie Nadrenii – Północnej Westfalii. Jako że jest tam zlokalizowane też Zagłębie Ruhry, może sprawiać wrażenie niezwiązanego w ogóle z turystyką, wręcz odstręczającego. Nic bardziej mylnego: to, co niegdyś było tylko i wyłącznie kojarzone z przemysłem ciężkim i wydobyciem aktualnie zmieniło się na lepsze. Mimo że przemysł wciąż odgrywa dużą rolę w Dortmundzie, miasto nazywane niegdyś „miastem stali” coraz bardziej skłania się ku rozwojowi turystyki i kultury. Ważną rolę odgrywa także sport, na czele z klubem piłkarskim BVB 09. Władze miasta nie mają zamiaru spocząć na laurach. Dortmund wciąż rozwija się dynamicznie, a 590 tysięcy mieszkańców miasta wydaje się być zupełnie zadowolonych z tego faktu.

Historia

Już w 880 roku pojawiły się pierwsze kronikarskie wzmianki o osadzie Throtmanni. Początki były ciężkie: Throtmanni zniszczył wielki pożar. Jednak w 1152 roku cesarz Fryderyk I Barbarossa zdecydował się podjąć odbudowy miasta i nawet przeniósł do niego na dwa lata swoją rezydencję. Dortmund należało do Ligi Hanzeatyckiej. Ten fakt podniósł prestiż miasta i pozwolił mu na szybki rozwój, związany także z wzrostem dochodu poprzez wymianę handlową. Po 1320 roku pojawia się nazwa „Dorpmunde”. W mieście znajdowała się siedziba lokalnego związku kupieckiego. XVII wiek można bez wątpienia nazwać pechowym. W wyniku wojny trzydziestoletniej gospodarka podupadła, a w 1661 roku miasto padło ofiarą trzęsienia ziemi, w wyniku którego zawalił się kościół Reinoldikirche.

Do 1802 roku Dortmund miało status wolnego miasta, później chwilowo należało do terytorium księstwa Nassau, następnie księstwa Berg. W wyniku przegranej Napoleona powróciło do Prus i wkrótce stało się centrum rozwoju hutnictwa, górnictwa, a także produkcji piwa. W czasie II wojny światowej masowe naloty wojsk alianckich doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Szacuje się, że zrujnowane zostało wówczas 80% miasta. Po wojnie miasto stosunkowo szybko wyszło z kryzysu. Na przekór przemysłowej okolicy stworzono tu wiele parków i terenów zielonych.

Atrakcje

Dortmund jest bardzo uniwersalnym miastem. Prowadzi się tu rozliczne badania naukowe, dobrą sławą cieszy się też lokalny uniwersytet. Nie wolno zapominać o sportowych tradycjach: stadionie Westfalskim (jeden z lepiej wyposażonych stadionów w Niemczech) czy leżącej obok Westfalenhalle, służącej nie tylko do celów sportowych. Koncerty w hali zagrały takie sławy jak Pink Floyd, Prince czy Luciano Pavarotti. Co roku Dortmund gości też uczestników Dni Szachowych. Z racji szerokiego wachlarza atrakcji miasto jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów.

Z Tanie-loty.com.pl możecie zarezerwować tanie loty do Dortmundu w promocyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Dortmundu? Skorzystaj więc z naszej porównywarki cen biletów!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!10 ofert od 243 Sprawdź