- Szczegóły
- poniedziałek, 04 listopad 2024 14:50
Zwiedzanie Dortmundu
Znajdź nas w social mediach
Kościoły
Prawdopodobnie z racji wielkich zniszczeń wojennych w Dortmundzie nie ocalało zbyt wiele zabytków. Z całą pewnością jednak ciekawe są ulokowane w centrum miasta cztery kościoły. W kościele św Piotra znajduje się „Złoty Cud Dortmundzki”: 30 płaskorzeźb drewnianych z 633 pozłacanymi postaciami przedstawiającymi historię męki pańskiej. Kościół św Rejnalda zapewnia niesamowite wrażenia pozwalając turystom wejść na wieżę, na którą prowadzi 207 schodków. Nagrodą dla wytrwałych jest przepiękna panorama miasta rozciągająca się ze szczytu. Kościół katolicki Propstei prezentuje cenne malowidła Dericka Baegerta znajdujące się na ołtarzu. W kościele Najświętszej Marii Panny oko przykuwa ołtarz autorstwa cenionego średniowiecznego artysty, Konrada von Soest.
Zamki
Jak łatwo się domyśleć, sięgająca bardzo daleko historia Dortmundu sprawia, że miasto jest pełne zabytków. Dla miłośników zamków wizyta w Dortmundzie będzie prawdziwą przyjemnością. Haus Bodelschwingh to rzadko spotykana konstrukcja zamku otoczonego wypełnioną wodą fosą. Wzniosła go w XIII wieku rodzina von Bodelschwingh, jest największym i najbardziej efektownym zamkiem w okolicach Dortmundu. Haus Dellwig również pochodzi z XIII wieku, ale został poddany gruntownej przebudowie i odnowieniu cztery wieki później, co pozwoliło mu uzyskać elementy stylu renesansowego i barokowego. Kolejny zamek z tego okresu to Haus Rodenberg. Haus Wenge to gotycka rezydencja pochodząca z XVI wieku zniszczona w 1598 roku przez Hiszpanów.
Westfalska Sala Koncertowa
Otwarta w 2002 roku siedziba filharmonii, bardzo efektowna pod względem architektonicznym budowla. Doskonale zaprojektowana, przez co goście mogą cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem. Koncerty dają tu wykonawcy różnych gatunków muzycznych, od muzyki klasycznej, przez jazz do koncertów popowych.
Muzea
Dortmund to miasto pełne muzeów, ciężko jest więc wybrać spośród nich te najciekawsze. Jeśli jednak ktoś ma mało czasu na zwiedzanie, to do koniecznie wartych odwiedzenia należy na pewno Muzeum Historii Naturalnej założone w 1910 roku i sięgające nawet 55 milionów lat wstecz. Wśród eksponatów można obejrzeć 150 tysięcy insektów, 30 tysięcy minerałów i skamielin. W muzeum jest także ogromne akwarium zasiedlone rybami z Amazonki. Muzeum Sztuki i Historii Kultury ufundowane w 1883 roku przedstawia sobą styl secesyjny, zaś jeśli chodzi o eksponaty, to są tu kolekcje dzieł sztuki z różnych okresów. Dortmund, jako miasto z Zagłębia Ruhry, posiada także Muzeum Przemysłu ulokowane w kopalni węgla, Muzeum Hoesch opowiada historię przetwórstwa stali a Muzeum Portowe – jak wskazuje nazwa – portu. Do nieco bardziej nietypowych ekspozycji należy Muzeum Książek Kucharskich.
Stadion Westfalski
Oficjalna nazwa brzmi Signal Iduna. Jest oficjalnym stadionem drużyny piłkarskiej Borussia Dortmund (inaczej BVB 09) i może pomieścić nawet ponad 80 tysięcy kibiców. Wielokrotnie odbywały się tutaj ważne mecze, między innymi niektóre z rozgrywanych podczas Mistrzostw Świata z 1974 i 2006 roku. Były tu rozgrywane mecze Ligi Mistrzów. Ponadto jest największym stadionem w całych Niemczech. W pobliżu znajduje się hala Westfalenhalle, w której koncertowały największe sławy muzyki światowej. Hala została zbudowana w 1925 roku, zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana w 1952 roku. Odbywały się w niej mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym oraz w hokeju na lodzie.
Kasyno Hohensyburg
Chętnie odwiedzane przez licznych miłośników hazardu. Oferuje gościom trzy poziomy wypełnione automatami do gier i innymi, klasycznymi grami hazardowymi.
Wieża Florian
Nazwana tak na cześć Floriana – patrona ogrodników. Jej budowa została ukończona w 1959 roku, ma ponad 200 metrów wysokości. Konstrukcja wygląda jak ogromny betonowy komin. Na wysokości 130 metrów znajdują się dwa piętra: na wyższym ulokowano obrotową restaurację. Goście mogą siedzieć wciąż w tym samym miejscu i bez przemieszczania się obserwować panoramę Dortmundu z różnych stron. W 2000 roku umożliwiono skoki na bungee z wieży, jednak po tragicznym wypadku trzy lata później zrezygnowano z nich.