Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Anglii

Znajdź nas w social mediach

Zobacz także:

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham jest największym na świecie pałacem królewskim, który wciąż pełni swą pierwotną funkcję. Zamek został wybudowany w 1703 roku jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano, by w roku 1837 ogłosić go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów, którą jest do dziś. Dla Brytyjczyków pałac jest symbolem Wielkiej Brytanii. W dni, kiedy królowa jest w pałacu, powiewa nad nim jedna jedyna flaga - sztandar królewski. Sztandar ten aż do roku 1997 nigdy nie był spuszczany do połowy masztu na znak żałoby, nawet po śmierci monarchy. Tradycję tę zmieniono dopiero po śmierci Diany, księżnej Walii. Od kwietnia do lipca, codziennie o godz. 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień). Obecnie pewna część pałacu, łącznie z przepięknym ogrodem, jest udostępniona zwiedzającym. Budowlę można zwiedzać w sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej.

Tower of London

Położona nad północnym brzegiem Tamizy, otoczona grubymi na blisko cztery metry murami, Londyńska Tower, czyli oficjalnie Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Anglii. Tower jest budowlą obronną i pałacową monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców tego kraju, który z niej korzystał, to Jakub I (1566-1625). Wieża została wzniesiona w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Pełniła w swojej historii wiele funkcji: pałacu, więzienia, z którego nie było ponoć ucieczki, skarbca, arsenału, a nawet zoo. W twierdzy przechowywane są współcześnie liczne zbroje, bronie i klejnoty. W skarbcu (Jewel House) trzymane są insygnia koronacyjne (królewski pierścień i jabłko oraz berło z krzyżem i największym na świecie brylantem Cullinanem I, a także Korona Brytyjska zdobiona drugim co do wielkości na świecie brylantem Cullinanem II). Symbolem Tower są kruki. Jak głosi legenda, jak długo na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie Imperium Brytyjskie.

Lake District
Fot. A Brief Moment in Time

Lake District

Położony na północnym zachodzie kraju w hrabstwie Cumbria Park Narodowy Lake District to jeden z najpiękniejszych regionów Anglii i największy z jej parków narodowych. Krajobrazy Krainy Jezior były inspiracją dla artystów - malował je Constable, opisywali Defoe i Wordsworth. Na obszarze szerokości 50 km znajduje się 16 dużych jezior wciśniętych między strome zbocza najwyższych gór w kraju. Całość tworzy niemal alpejski krajobraz z malowniczymi wodospadami, 53 górskimi jeziorami i zbudowanymi z kamienia wsiami, położonymi na zielonych dolinach. W centrum parku wznosi się wulkaniczny Scafell – najwyższa góra w Anglii (978 metrów). Lake District to prawdziwy raj dla piechurów. Każdego roku odwiedza go 18 mln turystów. Warte zobaczenia są także: jezioro Windermare, domy Wortswortha w Hawkshead i Grasmere oraz bardziej malownicze okolice Keswick i Ullswater w północnej części Lake District.

Stonehenge

To jeden z najważniejszych prehistorycznych monumentów nie tylko w Anglii, ale na świecie. Zbudowano go w czasach neolitycznych. Jest położony około 15 km na północ od Salisbury w Wiltshire. Do dziś nie jest znane przeznaczenie kamiennego kręgu. Różne teorie głoszą, że było to miejsce składania rytualnych ofiar i świątynia słońca druidów, obserwatorium astronomiczne, a nawet pałac królewski.

Stonehenge prawdopodobnie budowano w kilku etapach. Około 3000 lat p.n.e. powstał zewnętrzny, okrągły nasyp i rów, a przed wejściem ustawiono potężny Heel Stone. Po wewnętrznej stronie nasypu wykopano 56 otworów, później zapełnionych ziemią wymieszaną z ludzkimi popiołami. Około 2100 lat p.n.e. wzniesiono pierwszy krąg z kamieni - mniej więcej 80 potężnych dolerytowych bloków, przetransportowanych aż z Preseli w Walii. Jak na owe czasy było to przedsięwzięcie karkołomne. Niektóre z kamieni mają ponad siedem metrów wysokości i ważą 40 ton. Przypuszczalnie jeden transportowało około 500 ludzi. Stonehenge znajduje się na sporządzonej przez UNESCO liście 380 obiektów należących do światowego dziedzictwa kulturalnego.

Alton Towers

To jeden z najsłynniejszych parków rozrywki w Anglii. Znajduje się on w północnej części Alton w Staffordshire. Corocznie odwiedza go ok. trzy miliony osób. W tym miejscu, bez względu na wiek, każdy znajdzie atrakcję dla siebie. Do dyspozycji są: park wodny z licznymi atrakcjami, dwa hotele, uzdrowisko, pole golfowe, park oraz ogromne wesołe miasteczko. Alton Towers to także miejsce z historią, park powstał jeszcze w czasach wiktoriańskich.

Rzymskie Łaźnie oraz Pump Room w Bath

Bath należy do dziesiątki najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Anglii. Zawdzięcza to przede wszystkim zbudowanym ok. 75 roku p.n.e. rzymskim łaźniom. Choć w tamtejszych trzech gorących źródłach geotermalnych kąpali się już ponoć Celtowie. Dzisiaj łaźnie Bath przyjmują najwięcej gości spośród wszystkich płatnych zabytków poza Londynem. Mimo tych tłumów miasto nie zatraciło swej niepowtarzalnej atmosfery. Miejscowość jest przestronna dzięki rozległym parkom, wśród których wyróżnia się ogród angielski Prior Park Landscape Garden zaprojektowany przez poetę Alexandra Pope'a. Sercem Bath jest Pump Room - ogromna pijalnia wody z jedną z najlepszych w kraju restauracji. Bath szczyci się obecnością na liście UNESCO i trzeba przyznać, że w pełni na nią zasługuje. Dziś poza leczniczymi wodami oferuje turystom nowoczesne zaplecze turystyczne i liczne atrakcje w postaci muzeów przybliżających świetlaną przeszłość miasta, zorganizowanych wycieczek po terenie miasta i okolicach, uroczych pubów i bogatych galerii.

Windsor Castle

Zamek Królewski w Windsorze jest największym zamieszkanym zamkiem  na świecie, ma aż 800 m długości i 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 000 m kw. Od 1110 roku jest oficjalną rezydencją królów angielskich. Zamek postawiono w latach 1070-1086 za panowania Wilhelma I Zdobywcy, ale rozbudowywało go wielu późniejszych władców. Między innymi Edward IV w XV w. rozpoczął budowę późnogotyckiej Kaplicy św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału. W jej podziemiach znajdują się też groby królewskie. Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II spędza w zamku wiele weekendów w ciągu roku, przyjmując tu zarówno oficjalnych, jak i prywatnych gości.

Zamek Windsor mieści cenne zbiory malarstwa i rysunku, w tym dzieła: Rembrandta, Rubensa, Holbeina oraz Van Dycka, francuskich i angielskich mebli, porcelany oraz wyrobów rzemiosła artystycznego.

Moczary Dartmoor

Park narodowy Dartmoor zajmujący większość terenów między Exeter a Plymouth, to największe pustkowie w południowej Anglii, niemal 1000 km kw. surowego granitu, bagien, rachitycznej trawy i wrzosowisk. Ślady osad z epoki kamienia i ruiny XIX-wiecznych kopalni cyny świadczą, że ludzie nie zawsze stronili od tych okolic, ale dziś jedynymi żywymi stworzeniami na tym terenie są owce, ptaki i koniki (kuce z Dartmoor). Na terenie wrzosowisk Dartmoor rozgrywała się akcja powieści sir Artura Conan-Doyle'a „Pies Baskerville'ów”.

Oksford

Oksford (Oxford) to miasto leżące w południowej Anglii. Jest stolicą hrabstwa Oxfordshire. Miasto znane jest na całym świecie dzięki słynnemu Uniwersytetowi Oksfordzkiemu założonemu w XII wieku. Jest on najstarszym uniwersytetem w krajach anglojęzycznych. W mieście znajduje się też wiele międzynarodowych szkół językowych. Warto wiedzieć,  ze nazwa miasta wywodzi się  od słów "wół" (ox) i "bród" (ford). Miasto zostało tak nazwane ze względu na fakt, że w tym miejscu do Tamizy wpływa rzeka Cherwell i to właśnie tutaj można było pokonać obie rzeki w bród. Dokonywano tego zazwyczaj wozem zaprzęgniętym w woły. W mieście jest kilka ciekawych muzeów oraz wspaniałych zabytków.

Angel of the North - Anioł Północy

Nazywana brytyjską wieżą Eiffla, gigantyczna instalacja, zbudowana na wzór posągu Chrystusa w Rio de Janerio, przedstawiająca ogromnego anioła z rozpostartymi skrzydłami. Posag ma 20 metrów wysokości, więcej niż 5-piętrowy budynek i wazy 208 ton. Skrzydła mają rozpiętość 54 metrów, prawie tyle samo ile jumbo jet. Twórcą rzeźby jest kontrowersyjny rzeźbiarz, zdobywca nagrody Turnera, Anthony Gormley. Rzeźba zrobiona jest ze specjalnego gatunku stali odpornego na niekorzystne warunki pogodowe, a domieszka miedzi powoduje charakterystyczną patynę na metalowych brzegach. Posąg stoi na wysokiej hałdzie węgla na przedmieściach Gateshead w północnej Anglii, w pobliżu autostrady A 1. Szacuję się, że instalację oglada codziennie ponad 90 tys. kierowców przejeżdżających trasą A 1 i pasażerowie pociągów na trasie kolejowej Edynburg -- Londyn, biegnącej wzdłuż wschodniego wybrzeża Anglii.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!