- Szczegóły
- czwartek, 12 grudzień 2024 16:51
Komunikacja w Maroku
Znajdź nas w social mediach
Podróżując po Maroku, można posługiwać się naszym prawem jazdy, nie trzeba mieć nawet międzynarodowego dokumentu, chociaż jest to mile widziane. Obowiązkowe jest natomiast posiadanie zielonej karty i żadna inna polisa naszych ubezpieczycieli nie jest honorowana w tym kraju.
Korzystając z własnego środka transportu, trzeba bardzo uważać, ponieważ przepisy ruchu drogowego są tu nagminnie łamane, stan dróg pozostawia wiele do życzenia, a nocą roi się na ulicach od nieoświetlonych pojazdów, ludzi i zwierząt. Poza tym zimą w górach Atlasu Wysokiego zdarzają się często śnieg i lód zalegające na asfalcie, co powoduje problemy z przejazdem - auta w tym klimacie nie są wyposażone w opony zimowe, a kierowcy nie są nauczeni jazdy w tak trudnych warunkach.
Autostrady w Maroku
Autostrady w Maroku są płatne i strzeżone przez żandarmerię, a ich stan jest dobry, czasem, zwłaszcza w weekendy i w sezonie, zdarzają się tam korki oraz poważniejsze wypadki, a opłaty za przejazd przyjmowane są jedynie w gotówce. Zamknięta dla ruchu kołowego jest granica z Algierią.
W dłuższą samochodową podróż należy zabrać zapasy jedzenia, paliwa oraz wody pitnej, ponieważ poza miastami sieć stacji paliw i infrastruktura turystyczna są słabo rozwinięte, a znaczne połacie kraju, zwłaszcza tereny pustynne, są zupełnie niezamieszkane.
Chcąc przekroczyć wynajętym samochodem granice enklaw hiszpańskich, należy zapytać o pozwolenie na opuszczenie terytorium Maroka. Przekraczanie tamtejszych granic nie wymaga od obywateli polskich żadnych specjalnych dokumentów, ponieważ jest to terytorium Unii Europejskiej. Zarówno Melilla, jak i Cantua są bezpieczne, chociaż czasem zdarzają się tam incydenty graniczne.
Transport kolejowy w Maroku
Po terytorium Maroka można poruszać się również koleją, której długość wynosi w sumie ok. 1700 km. Przebiega ona na dwóch trasach: Tanger - Rabat - Casablanca - Marrakesz oraz Casablanca - Rabat - Meknes - Fez - Oujda. Jakość pociągów jest dobra i warto korzystać z tego sposobu podróżowania także ze względu na punktualność i szybkość tego typu środka transportu. Sieć kolejowa łączy największe miasta w kraju i pozwala się dogodnie między nimi przemieszczać.
Transport autobusowy
Najpopularniejszym sposobem podróżowania wewnątrz kraju pozostaje jednak komunikacja samochodowa i autobusowa. W dużych miastach są stałe linie autobusowe kursujące między ważniejszymi regionami kraju właściwie we wszystkich kierunkach, ale ich rozkład jest podany na przystankach jedynie po arabsku, a przez kierowców traktowany jest bardzo oględnie.
Taksówki w Maroku
Popularniejszą formą przemieszczania są taksówki, występujące w Maroku w dwóch rodzajach - petit taxi, czyli małe osobowe auta, które nie mają prawa wyjeżdżać poza obręb administracyjny miasta swego pochodzenia, służą za lokalny transport dla maksimum 3 osób, oraz grand taxi, głównie stare mercedesy, które zabierają do 7 osób i mają międzymiastowe trasy, można się nimi zabrać właściwie w dowolne miejsce, a w każdym większym mieście mają swoje miejsca postojowe. Dużymi taksówkami można podróżować w grupie lub pojedynczo, jednak wtedy trzeba zapłacić również za puste miejsca. Opłatę za kurs trzeba zawsze uzgadniać przed wyjazdem, żeby unikać innych stawek dla turystów, a innych dla Marokańczyków.
Między największymi miastami kraju można podróżować również drogą lotniczą, korzystając z międzynarodowych i lokalnych portów lotniczych.