Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Komunikacja w Maroku

Znajdź nas w social mediach

Podróżując po Maroku, można posługiwać się naszym prawem jazdy, nie trzeba mieć nawet międzynarodowego dokumentu, chociaż jest to mile widziane. Obowiązkowe jest natomiast posiadanie zielonej karty i żadna inna polisa naszych ubezpieczycieli nie jest honorowana w tym kraju.

Korzystając z własnego środka transportu, trzeba bardzo uważać, ponieważ przepisy ruchu drogowego są tu nagminnie łamane, stan dróg pozostawia wiele do życzenia, a nocą roi się na ulicach od nieoświetlonych pojazdów, ludzi i zwierząt. Poza tym zimą w górach Atlasu Wysokiego zdarzają się często śnieg i lód zalegające na asfalcie, co powoduje problemy z przejazdem - auta w tym klimacie nie są wyposażone w opony zimowe, a kierowcy nie są nauczeni jazdy w tak trudnych warunkach.

Autostrady w Maroku

Autostrady w Maroku są płatne i strzeżone przez żandarmerię, a ich stan jest dobry, czasem, zwłaszcza w weekendy i w sezonie, zdarzają się tam korki oraz poważniejsze wypadki, a opłaty za przejazd przyjmowane są jedynie w gotówce. Zamknięta dla ruchu kołowego jest granica z Algierią.

W dłuższą samochodową podróż należy zabrać zapasy jedzenia, paliwa oraz wody pitnej, ponieważ poza miastami sieć stacji paliw i infrastruktura turystyczna są słabo rozwinięte, a znaczne połacie kraju, zwłaszcza tereny pustynne, są zupełnie niezamieszkane.

Chcąc przekroczyć wynajętym samochodem granice enklaw hiszpańskich, należy zapytać o pozwolenie na opuszczenie terytorium Maroka. Przekraczanie tamtejszych granic nie wymaga od obywateli polskich żadnych specjalnych dokumentów, ponieważ jest to terytorium Unii Europejskiej. Zarówno Melilla, jak i Cantua są bezpieczne, chociaż czasem zdarzają się tam incydenty graniczne.

Transport kolejowy w Maroku

Po terytorium Maroka można poruszać się również koleją, której długość wynosi w sumie ok. 1700 km. Przebiega ona na dwóch trasach: Tanger - Rabat - Casablanca - Marrakesz oraz Casablanca - Rabat - Meknes - Fez - Oujda. Jakość pociągów jest dobra i warto korzystać z tego sposobu podróżowania także ze względu na punktualność i szybkość tego typu środka transportu. Sieć kolejowa łączy największe miasta w kraju i pozwala się dogodnie między nimi przemieszczać.

Transport autobusowy

Najpopularniejszym sposobem podróżowania wewnątrz kraju pozostaje jednak komunikacja samochodowa i autobusowa. W dużych miastach są stałe linie autobusowe kursujące między ważniejszymi regionami kraju właściwie we wszystkich kierunkach, ale ich rozkład jest podany na przystankach jedynie po arabsku, a przez kierowców traktowany jest bardzo oględnie.

Taksówki w Maroku

Popularniejszą formą przemieszczania są taksówki, występujące w Maroku w dwóch rodzajach - petit taxi, czyli małe osobowe auta, które nie mają prawa wyjeżdżać poza obręb administracyjny miasta swego pochodzenia, służą za lokalny transport dla maksimum 3 osób, oraz grand taxi, głównie stare mercedesy, które zabierają do 7 osób i mają międzymiastowe trasy, można się nimi zabrać właściwie w dowolne miejsce, a w każdym większym mieście mają swoje miejsca postojowe. Dużymi taksówkami można podróżować w grupie lub pojedynczo, jednak wtedy trzeba zapłacić również za puste miejsca. Opłatę za kurs trzeba zawsze uzgadniać przed wyjazdem, żeby unikać innych stawek dla turystów, a innych dla Marokańczyków.

Między największymi miastami kraju można podróżować również drogą lotniczą, korzystając z międzynarodowych i lokalnych portów lotniczych.

Najlepsze okazje

Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 9 ofert od 246 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!25 ofert od 246 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY8 ofert od 304 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 92 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!