Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Agadiru

Znajdź nas w social mediach

Panorama Agadiru
Panorama Agadiru
Fot. sxc.hu

Jeden z najbardziej znanych kurortów nowoczesnego Maroka z największym na świecie portem połowu sardynek. Idealne usytuowanie w zatoce i przepiękna, bardzo szeroka piaszczysta plaża w kształcie półksiężyca sprawiają, że Agadir stał się ulubionym miejscem dla miłośników sportów wodnych, plażowania i długich romantycznych spacerów brzegiem oceanu. To międzynarodowe uzdrowisko leży na najbardziej dzikim i najpiękniejszym fragmencie wybrzeża atlantyckiego Maroka. Położone jest w łagodnym klimacie. Prąd Kanaryjski niosący zimne wody Atlantyku zapewnia przez cały rok przyjemną temperaturę powietrza między 18°C a 28°C.

Historia Agadiru

Miasto, w odróżnieniu od większości marokańskich osad, nie zostało założone ani przez starożytnych Rzymian, ani przez Berberów. Powstało w XV wieku, pierwotnie jako fort zbudowany przez portugalskich kupców. Posiada mimo to pewne korzenie w starożytności, gdyż miejsce to kolonizowane było przez Fenicjan, choć śladów po nich pozostało niewiele.

Już w XVI wieku Agadir znalazł się pod panowaniem marokańskich władców, co przyniosło mu lata świetności jako dużego portu morskiego i ośrodka handlowego. Powstały wtedy liczne dodatkowe fortyfikacje i umocnienia, bardzo duży wpływ wywarła na nie kultura arabska.

Pomimo tego, że Agadir nigdy nie osiągnął statusu najważniejszego portu morskiego w kraju, nie przeszkadzało to w szybkim rozwoju gospodarczym. Miasto przez całe wieki pozostawało nieco na uboczu wszystkich wydarzeń, których świadkami byli Marokańczycy. Mimo to miasto spotkała jedna z największych katastrof wśród wszystkich osad w tym kraju. W 1960 roku Agadir został nawiedzony przez potężne trzęsienie ziemi. W ciągu dosłownie kilku minut zginęło tutaj ponad 18 tysięcy osób, a całe miasto zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią. Ale Marokańczycy już w następnym roku rozpoczęli odbudowę.

Ciekawostką jest, że odbudowa po pamiętnej katastrofie wciąż trwa - od początku lat 90. prowadzone są prace nad budową medyny - tradycyjnej dzielnicy, niemalże najważniejszej części arabskich miast. W 2000 roku Mohammed VI złożył tu pierwszą oficjalną wizytę, która zbiegła się z obchodami 40. rocznicy kataklizmu. Przez miesiąc otwierano nowe gmachy, organizowano mecze piłki nożnej kobiet i seminaria naukowe pod hasłem: "odbudowujemy miasto, jednoczymy naród".

Wakacje w Agadirze

Główny ośrodek wypoczynkowy Maroka słynie z najdłuższych plaż w Afryce. Nad zatoką w Agadirze rozciąga się piękna, piaszczysta plaża szeroka prawie na 100 m. Dla plażowiczów i amatorów spacerów po plaży jest ona oczywiście największą atrakcją. Turystyczna metropolia Maroka usytuowana pomiędzy Saharą i Atlantykiem oferuje przez cały rok słoneczny klimat. Wzdłuż głównych ulic oraz promenady nadmorskiej ciągną się sklepy, dobre restauracje, bary oferujące dania kuchni arabskiej i francuskiej oraz dyskoteki. Wokół meczetów na licznych straganach można kupić specjalności arabskiego rzemiosła takie jak biżuteria, wyroby ze srebra i miedzi oraz dywany. Jest też kilka supermarketów o południowoeuropejskim standardzie.

Mimo trzęsienia ziemi miejsce to nie utraciło niepowtarzalnego klimatu, jakim cieszą się wszystkie miasta arabskie. Meczety, typowe domy i budynki, oraz jego mieszkańcy - wszystko to sprawia, że Agadir jest niezwykle interesującym miastem. Jeżeli więc ktoś szuka przede wszystkim pięknych, czystych i piaszczystych plaż, Agadir jest wspaniałym miejscem na spędzenie wakacji.

Wyjeżdżasz do Agadiru? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Agadiru. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Agadiru.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!7 ofert od 347 Sprawdź