Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Agadiru

Znajdź nas w social mediach

Panorama Agadiru
Panorama Agadiru
Fot. sxc.hu

Jeden z najbardziej znanych kurortów nowoczesnego Maroka z największym na świecie portem połowu sardynek. Idealne usytuowanie w zatoce i przepiękna, bardzo szeroka piaszczysta plaża w kształcie półksiężyca sprawiają, że Agadir stał się ulubionym miejscem dla miłośników sportów wodnych, plażowania i długich romantycznych spacerów brzegiem oceanu. To międzynarodowe uzdrowisko leży na najbardziej dzikim i najpiękniejszym fragmencie wybrzeża atlantyckiego Maroka. Położone jest w łagodnym klimacie. Prąd Kanaryjski niosący zimne wody Atlantyku zapewnia przez cały rok przyjemną temperaturę powietrza między 18°C a 28°C.

Historia Agadiru

Miasto, w odróżnieniu od większości marokańskich osad, nie zostało założone ani przez starożytnych Rzymian, ani przez Berberów. Powstało w XV wieku, pierwotnie jako fort zbudowany przez portugalskich kupców. Posiada mimo to pewne korzenie w starożytności, gdyż miejsce to kolonizowane było przez Fenicjan, choć śladów po nich pozostało niewiele.

Już w XVI wieku Agadir znalazł się pod panowaniem marokańskich władców, co przyniosło mu lata świetności jako dużego portu morskiego i ośrodka handlowego. Powstały wtedy liczne dodatkowe fortyfikacje i umocnienia, bardzo duży wpływ wywarła na nie kultura arabska.

Pomimo tego, że Agadir nigdy nie osiągnął statusu najważniejszego portu morskiego w kraju, nie przeszkadzało to w szybkim rozwoju gospodarczym. Miasto przez całe wieki pozostawało nieco na uboczu wszystkich wydarzeń, których świadkami byli Marokańczycy. Mimo to miasto spotkała jedna z największych katastrof wśród wszystkich osad w tym kraju. W 1960 roku Agadir został nawiedzony przez potężne trzęsienie ziemi. W ciągu dosłownie kilku minut zginęło tutaj ponad 18 tysięcy osób, a całe miasto zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią. Ale Marokańczycy już w następnym roku rozpoczęli odbudowę.

Ciekawostką jest, że odbudowa po pamiętnej katastrofie wciąż trwa - od początku lat 90. prowadzone są prace nad budową medyny - tradycyjnej dzielnicy, niemalże najważniejszej części arabskich miast. W 2000 roku Mohammed VI złożył tu pierwszą oficjalną wizytę, która zbiegła się z obchodami 40. rocznicy kataklizmu. Przez miesiąc otwierano nowe gmachy, organizowano mecze piłki nożnej kobiet i seminaria naukowe pod hasłem: "odbudowujemy miasto, jednoczymy naród".

Wakacje w Agadirze

Główny ośrodek wypoczynkowy Maroka słynie z najdłuższych plaż w Afryce. Nad zatoką w Agadirze rozciąga się piękna, piaszczysta plaża szeroka prawie na 100 m. Dla plażowiczów i amatorów spacerów po plaży jest ona oczywiście największą atrakcją. Turystyczna metropolia Maroka usytuowana pomiędzy Saharą i Atlantykiem oferuje przez cały rok słoneczny klimat. Wzdłuż głównych ulic oraz promenady nadmorskiej ciągną się sklepy, dobre restauracje, bary oferujące dania kuchni arabskiej i francuskiej oraz dyskoteki. Wokół meczetów na licznych straganach można kupić specjalności arabskiego rzemiosła takie jak biżuteria, wyroby ze srebra i miedzi oraz dywany. Jest też kilka supermarketów o południowoeuropejskim standardzie.

Mimo trzęsienia ziemi miejsce to nie utraciło niepowtarzalnego klimatu, jakim cieszą się wszystkie miasta arabskie. Meczety, typowe domy i budynki, oraz jego mieszkańcy - wszystko to sprawia, że Agadir jest niezwykle interesującym miastem. Jeżeli więc ktoś szuka przede wszystkim pięknych, czystych i piaszczystych plaż, Agadir jest wspaniałym miejscem na spędzenie wakacji.

Wyjeżdżasz do Agadiru? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Agadiru. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Agadiru.

Najlepsze okazje

Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 9 ofert od 246 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!25 ofert od 246 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY8 ofert od 304 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 92 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!