Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Maroka

Znajdź nas w social mediach

Atlas Wysoki

Zobacz także:

Najwyższe pasmo górskie w Zachodniej Afryce, w zimie regularnie pada tu śnieg, a najwyższe szczyty wnoszą się na wysokość ponad 4000 m n. p. m., ponad 400 wierzchołków osiąga natomiast wysokość ponad 3000 m. n. p. m. Wytyczone są tutaj liczne malownicze i piękne trasy, jednak przejście większości z nich wymaga zabrania sporych zapasów, wynajęcia licencjonowanego przewodnika i niezłej kondycji. Tereny górskie są słabo zaludnione, więc wędrując po nich, wszystkie potrzebne rzeczy trzeba mieć ze sobą, bo prowiantu czy wody nie da się dokupić właściwie nigdzie po drodze. W górach istnieją schroniska będące dobrą bazą wypadową w wyższe partie Atlasu. Można tutaj również zobaczyć tradycyjnie osady berberyjskich górali zajmujących się hodowlą i uprawą z mieszkalnymi lepiankami i tarasowymi ogródkami.

Muzeum w Marrakeszu
Oryginalne muzeum w Marrakeszu
Fot. amerune

Marrakesz

Niezwykle barwne miasto oddające całe bogactwo Maroka. Będąc w Marrakeszu, nie można odmówić sobie przyjemności nieograniczonej wędrówki wieczornymi uliczkami, odwiedzania licznych tutejszych targów (suków), targowania się z arabskimi sprzedawcami w małych sklepikach i straganach ze wszystkim, co uznać można za bogactwo tej ziemi. Jest to raj dla fotografów ze względu na niepowtarzalną możliwość fotografowania i ludzi, i zabytków, z których najważniejszy to plac Djamma el-Fna. Otoczony przez średniowieczne kilkusetletnie meczety co wieczór, od ponad 500 lat, zamienia się w jeden z największych targów świata arabskiego.

Poza tym w mieście koniecznie należy zobaczyć: Grobowce Saadytów - zespół nekropolii przeznaczony dla dynastii marynidzkiej powstały ok. XVI wieku, Meczet Kutubijja z XII wieku z minaretem wysokości 69 metrów, meczet i medresę Alego Ibn Jusufa z II poł. XII wieku, położone w obrębie medyny. Dzięki tym walorom w 2001 roku wpisano Marrakesz na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ajt Bin Haddu

Ufortyfikowana osada typu ksar, istniejąca co najmniej od XVI wieku, położona na wzgórzu, otoczona gajem. Wyjątkowo wdzięczny obiekt fotograficzny. Obecnie większość rodzin mieszka poza fortyfikacjami, jednak kilka obiektów (kazby) jest nadal zasiedlonych przez tutejszych mieszkańców i ich rodziny. W przeszłości osada miała ogromne znaczenia dla karawan przemierzających w danych wiekach te tereny, później jej znaczenie stopniowo malało. Obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Fez

Miasto powstało w VIII wieku, zostało założone przez Idrisa I. Na początku XI wieku Fez stał się stolicą ówczesnego Maroka, osiągając w następnym wieku status jednego z najświętszych miast islamu i najważniejszego ośrodka nauki i myśli w Afryce. Przez całe wieki miasto na zmianę rozkwitało i podupadało, płacąc za niepewną politykę władców w stosunku do niego, kilkakrotnie traciło i odzyskiwało status stolicy kraju. Od uzyskania niepodległości miasto znów straciło na znaczeniu, ponieważ sułtan wybrał na nową stolicę Rabat. Fez stanowi pomnik wielowiekowej tradycji Maroka i różnych kolei jego historii, jako taki chroniony jest przez UNESCO dla przyszłych pokoleń. Należy zwiedzić tutaj starą i nową medynę, meczet andaluzyjski, synagogę Ibn Danana, grobowce marynidów, medresę Bu Inania oraz medresę Al-attarin, dawne mury obronne z licznymi zachowanymi bramami, meczet Al-Karawijjin i ogród botaniczny.

Meknes

Miasto na przedgórzu Atlasu, istniejące od VIII wieku. W pewnym momencie (przełom XVII i XVIII wieku) Meknes pełniło nawet funkcję stolicy kraju, w późniejszych wiekach niestety podupadło.

Można tutaj podziwiać między innymi dawną architekturę np. medynę. Poza tym w okolicy znajduje się stanowisko archeologiczne Volubilis prezentujące rozległe ruiny rzymskiego miasta. Oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Karawana

Będąc w Maroku, nie można odmówić sobie niepowtarzalnego doświadczenia uczestnictwa w karawanie. Podróż przez pustynię na wielbłądach, noclegi w oazach i nieprzebyte morze piasku wokół to niezapomniane przeżycie. Do takiej ekspedycji niezbędny jest jednak doświadczony przewodnik, który sprawi, że podróż będzie przyjemna, a cała przygoda tak bezpieczna, jak to tylko możliwe.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 111 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 117 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!11 ofert od 335 Sprawdź