Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Fezu

Znajdź nas w social mediach

Farbiarnie w Fezie
Tradycyjne farbiarnie i garbiarnie w Fezie
Fot. mabel flores

Fez to trzecie co do wielkości miasto w Maroku, ośrodek o bogatej tradycji i kulturze, który zwłaszcza pod względem architektonicznym wydaje się nie przystawać do współczesnego świata. Liczne zachowane budowle sprzed wieków powodują, że odwiedzający to miejsce czuje się nie jak turysta, a jak podróżnik w czasie. Chociaż obecnie miasto zamieszkuje niemal milion mieszkańców to medyna sprzed ponad pięciuset lat, jej ciasne i wąskie uliczki oraz egzotyczny tłum otaczający cię ze wszystkich stron wcale nie powodują, że czujesz się jak w metropolii.

Historia miasta sięga VIII wieku, kiedy to członkowie dynastii Idrysydów rozbudowali istniejącą osadę i ustanowili w tym miejscu pierwszą stolicę Maroka. Fez jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, naukowym oraz religijnym tego kraju, dla muzułmanów stanowi jedno z najświętszych miast na ziemi. Przez stulecia Fez i Marrakesz na zmianę pełniły funkcję stolicy i nieustannie jedno z nich podupadało kosztem wzrostu znaczenia tego drugiego. Francuska kolonizacja Maroka nie byłą łaskawa dla Fezu, ponieważ zdobywcy wybrali na stolicę miasto Rabat i miasto wskutek tego zdecydowanie straciło na znaczeniu. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – dzięki marginalizacji miasto uniknęło w czasach nowożytnych gwałtownej przebudowy. A spacerujący uliczkami starego miasta turysta może cieszyć się średniowieczną zabudową wzniesioną według miejscowych wzorów z zachowaniem tutejszej tradycji rzemieślniczej. W 1981 roku UNESCO wpisało zabytkowe fragmenty miasta na listę Światowego dziedzictwa kulturalnego.

Fez to miasto egzotycznych kolorów, zapachów i smaków – pobyt w nim to prawdziwa uczta dla zmysłów.  Orientalne ubiory i przyprawy stosowane przez miejscowych kucharzy przenoszą cię do krainy jak z tysiąca i jednej nocy, wszechobecne bazary proponują natomiast wszystkie skarby świata od taniej tandety dla turystów po prawdziwe dzieła sztuki i rzemiosła.

Każdy turysta odwiedzający Fez powinien odwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki miasta – w pierwszym rzędzie Fas al-Bali czyli starą medynę oraz jedne z najstarszych na świecie uniwersytetów, czyli szkołę koraniczną przy meczecie al Karawijjin. Warto odwiedzić także Muzeum sztuki Marokańskiej  Dar Batha oraz garbarnie i farbiarnie, które nadal stosują tradycyjne techniki wyprawiania skór. Oczywiście żelaznym punktem zwiedzania jest także spacer pod pałac królewski, który niestety nie jest udostępniony zwiedzającym oraz prawdziwie orientalne doświadczenie jakim są zakupy na jednym z licznych suków w mieście. Warto wiedzieć, że w starej części miasta bazary ze straganami uporządkowane są według profesji właścicieli i ich przynależności do konkretnych cechów rzemieślniczych – ułatwia to zwiedzanie i zakupy.

Fez oczaruje każdego a tanie loty do tego miasta spowodują, że teraz każdy może cieszyć się z wakacyjnego wyjazdu do Maroka. Nie warto czekać już dłużej – czas zaplanować urlop w tym mieście już teraz! Z pewnością nie będziemy żałować tej decyzji, bo piękna pogoda i wysoka temperatura w tym rejonie utrzymuje się właściwie przez cały rok, więc dowolnie termin wyjazdu będzie odpowiedni.

Najlepsze okazje

MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!4 oferty od 425 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 9 ofert od 246 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!26 ofert od 246 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY8 ofert od 304 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!