Najpiękniejsze mosty na świecie – będziesz chcieć wszystkie zobaczyć (Top 9)

Każdy jest inny, wszystkie zachwycające. Który most świata jest najpiękniejszy? O to można spierać się długo, ale z pewnością da się wskazać bardzo charakterystyczne przeprawy, którym nie można odmówić uroku. Niemal każdy je kojarzy. Ale czy znacie ciekawostki, jakie kryją najpiękniejsze mosty na świecie?

Ponte di Rialto

Most Rialto w Wenecji
Most Rialto. Fot. Shutterstock

Trudno o drugi taki most, który nie tylko umożliwia przejście na drugą stronę kanału, ale przy okazji stanowi taką perełkę architektury. Ponte di Rialto nad Canal Grande stanowi oczywiście dumę Wenecji i jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Zbudowany został pod koniec XVI wieku i mierzy 48 m długości. Wznosi się na 12 tysiącach dębowych pali wbitych w dno kanału. Wcześniej w tym miejscu znajdował się prowizoryczny most położony na przycumowanych na kanale barkach, a potem drewniana przeprawa.

Most Karola

Praga widok na mosty
Most Karola w Pradze. Fot. Shutterstock

By oglądać najpiękniejsze mosty na świecie, wcale nie trzeba jeździć daleko. Uznany za jeden z najpiękniejszych w Europie most Karola w Pradze, także co roku przyciąga tłumy turystów. Imponują już same liczby: most pochodzi z 1357 roku i ma 516 m długości. Całości wrażenia dopełniają piękne rzeźby i piękny widok na Wełtawę.

Jeśli masz ochotę zobaczyć podobny most jeszcze bliżej, to w Polsce znajduje się jego daleki kuzyn.

Czytaj więcej: Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

Stary Most w Mostarze

stary most w mostarze
Stary most jest wizytówką Mostaru. Fot. Pixabay

Widząc tę przeprawę nie można się pomylić, bo Stary Most w Mostarze to wizytówka Bośni i Hercegowiny. Powstał już w XVI wieku i jest mostem pojednania chrześcijaństwa z islamem, jak również katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Został zniszczony podczas wojny bośniackiej, ale potem go odbudowano. Dziś znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO reprezentując najpiękniejsze mosty na świecie. Tradycją jest, że kawalerowie skaczą ze Starego Mostu do rzeki, by udowodnić swoją męskość.

Najdłuższy most świata

Najdłuższy most świata Hong Kong-Zhuhai-Macau
Najdłuższy most świata w Hongu Kongu: Zhuhai-Macau. Fot. N509FZ, CC BY-SA 4.0

Most, który łączy Zhuhai w Chinach kontynentalnych, wyspiarskie Makau i Hongkong warto odwiedzić ze względu na fakt, że jest on najdłuższy na świecie. Ma aż 55 kilometrów długości! Przeprawiając się nim można skrócić swoją podróż z trzech godzin do pół godziny. W celu budowy zużyto tyle stali, ile wystarczyłoby do postawienia 60 Wież Eiffla, a kosztowało to około 16 mln dolarów.

Czytaj więcej: Najdłuższy most świata

Golden Gate

golden gate w san francisco
Golden Gate. Fot. Unsplash

Wymieniając najpiękniejsze mosty na świecie nie sposób pominąć Golden Gate w San Francisco. Jak widać powinien był on powstać dużo wcześniej, zważając na to jakie problemy komunikacyjne dziś rozwiązuje. Jego budowa trwała od 1933 do 1937 roku. Pierwsze plany budowy wysnuwane były w 1918 r., ale inżynierowie zgodnie twierdzili wtedy, że czekają ich problemy natury technicznej, które w tych czasach wydawały się nie do przeskoczenia. Mimo, że wcześniej budowano już bardzo długie mosty, było to wielkie wyzwanie. Golden Gate ma 2,7 km długości i stał się absolutną ikoną: w końcu to pierwsze skojarzenie, jakie wielu osobom nasuwa się na myśl o San Francisco.

Tanie loty do San Francisco

Tower Bridge

Londyn
Tower Brigde. Fot. Shutterstock

Wiktoriański Tower Bridge wzniesiono nie bez przeszkód. W skrócie parlament spierał się, czy taka budowla w sąsiedztwie twierdzy Tower nie zaburzy londyńskiej zabudowy. W końcu w 1872 zdecydowano, że konstrukcja zostanie zbudowana w stylu harmonizującym z zamkiem. Zaprojektowano most zwodzony, by umożliwić ruch statków pływających Tamizą. Zanim zainstalowano mechanizm elektroniczny, podnośniki przęseł zwodzonych były napędzane parą. Gdy konstrukcję ukończono, wzbudziła zachwyt architektów, dla których najpiękniejsze mosty na świecie nie mogły się jej równać.

Okazje do Londynu

Las Lajas

las lajas kolumbia
Bazylika Las Lajas. Fot. Pixabay

Bazylika Las Lajas w Kolumbii została zbudowana w wąwozie rzeki Guaitara niedaleko granicy z Ekwadorem. Krótko mówiąc to miejsce wskazała w 1754 r. głuchoniema dziewczynka, która przekonywała, że właśnie tam ukazała się jej Matka Boska przywracając jej mowę. Budowę bazyliki rozpoczęto w 1916 i zakończono w 1949 r. Ze względu na nietypowe położenie w wąwozie, do neogotyckiej budowli prowadzi zdumiewający most dodający jej lekkości i uroku.

Tanie loty do Kolumbii

Puente Nuevo

most ronda w hiszpanii
Puente Nuevo w Rondzie. Fot. Pixabay

Najpiękniejsze mosty na świecie takie jak ten, często są ukryte w zdumiewających miejscach. Ronda to miasto w hiszpańskiej Andaluzji bez wątpienia słynące najbardziej z nietypowego mostu Puente Nuevo wciśniętego w wąwóz El Tajo nad skalną przepaścią o głębokości 120 metrów. Konstrukcja pochodzi z XVIII w. i ma aż 98 m wysokości, zaś pod mostem rzeka Guadalevin tworzy mały wodospad. Nawiasem mówiąc budowa mostu trwała aż 42 lata. Lepiej jednak budować długo, a porządnie. Poprzedni łukowy most w tym miejscu zawalił się ledwie w sześć lat po otwarciu ponieważ miał za słabą konstrukcję, a w katastrofie zginęło 50 osób.

Najpiękniejsze mosty na świecie –Brooklyn Bridge

Nowy Jork brooklyn bridge
Brooklyn Bridge. Fot. Shutterstock

Most Brookliński w Nowym Jorku jest nie tylko wizytówką Nowego Jorku, ale także jedną z najstarszych konstrukcji wiszących na świecie. Most ma 1834 m długości i został zbudowany w 1883 roku żeby połączyć Brooklyn i Manhattan. Popularność most zawdzięcza obecności w wielu filmach i serialach, na przykład Godzilli, Jestem Legendą, czy Seksie w wielkim mieście. Obecny jest w popkulturze, pisano o nim piosenki, a także wiersze i od momentu powstania z chęcią fotografowano tak jak inne najpiękniejsze mosty na świecie w naszym zestawieniu.

Zobacz tanie loty do Nowego Jorku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,989ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze