Długo wyczekiwany, najdłuższy most świata zostanie otwarty 23 października

Długo wyczekiwany, najdłuższy most na świecie zostanie otwarty już 23 października. Połączył Zhuhai w Chinach kontynentalnych, wyspiarskie Makau i Hongkong. A powstał w celu przyśpieszenia rozwoju gospodarczego między regionami. Cała trasa liczy ok. 55 km długości i zawiera najdłuższą na świecie drogową przeprawę morską.

30 minut zamiast 3 godzin

Cała konstrukcja to system mostów i tunel. Po otwarciu najdłuższego mostu świata trasę z Hongkongu do Zhuai będzie można pokonać w 30 minut. Obecnie zajmuje to do 3 godzin. Na potrzeby budowy mostu stworzono sztuczną wyspę. Znajduje się na niej wjazd do tunelu. Tunel nie był drążony w dnie morskim. Osadzono na nim prefabrykowane elementy. Ma długość 6 km. Każda z dwóch jezdni ma trzy pasy. Koszty budowy tego mostu to około 15,9 mld dol. Idea powstania mostu łączącego Hongkong, Makau i Zhuhai nie jest nowa. Zrodziła się już w 1983 roku.

Budowę mostu rozpoczęto już w 2009 roku i pierwotnie miała zostać otwarta jesienią ubiegłego roku. Według South China Morning Post, Centralne Biuro Chińskiego Rządu w Hongkongu potwierdziło, że ceremonia otwarcia mostu odbędzie się w Zhuhai, mieście w chińskiej prowincji Guangdong, w następny wtorek (tj. 23 października). Jednak jeszcze nie wiadomo, czy most będzie w pełni działał.

Do budowy najdłuższego mostu na świecie użyto m.in. ok. 420 tys. ton stali (dla zobrazowania – to ilość potrzeba do budowy ok. 60 Wież Eiffla). Konstruktorzy informowali, że najtrudniejszym momentem budowy było montowanie 80-tonowych rur na dnie zatoki. Te prace były częścią budowy tunelu.

Niestety podczas budowy konstrukcja otrzymała niechlubne miano mostu śmierci, ponieważ aż 10 osób przy jej realizacji straciło życie, a blisko 600 zostało rannych.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,018ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze