przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do RzeszowaOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Tanie loty do Rzeszowa

rzeszow
Stare Miasto w Rzeszowie
Fot. Wikipedia

Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, położona nad Wisłokiem (dopływem Sanu), jest największym miastem południowo-wschodniej Polski. To ważny ośrodek handlowy, kulturowy, akademicki. Mieszka w nim ponad 165 tys. osób. Miasto kojarzy się z raczej nieciekawą architekturą czasów PRL-u i sporym ruchem drogowym, gdyż jest to kluczowy węzeł komunikacyjny regionu. Podróżujący samochodem doskonale znają charakterystyczny pomnik Czynu Rewolucyjnego, stojący u zbiegu Alei Łukasza Cieplińskiego i Józefa Piłsudskiego.

Historia

Pierwsza informacja o Rzeszowie odnaleziona w źródłach historycznych pochodzi dopiero z 1354 roku. Nie jest to jednak zwykła wzmianka, lecz opis wydarzenia o dużym znaczeniu. Kronikarze notują pod tą datą historyczną lokację miasta Rzeszowa, której dokonał król Kazimierz Wielki. Podarował on wówczas osadę rycerzowi i dyplomacie Janowi Pakosławicowi, znanemu później jako Jan Rzeszowski. Rzeszów już wcześniej był dynamicznie rozwijająca się miejscowością, na co wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze, osada leżała przy szlakach handlowych, co automatycznie czyniło z niej centrum życia kupieckiego okolicy. Po drugie, miejscowość otrzymała wiele przywilejów, m.in. prawo do organizowania jarmarków trzy razy do roku i prawo pędzenia bydła z Rusi do Krakowa i dalej, aż do Niderlandów. Po trzecie, okoliczne gleby lessowe sprzyjały rozwojowi rolnictwa, a nieodległa Puszcza Sandomierska była pełna bogactw naturalnych. Koniec XVI wieku i pierwsza połowa XVII wieku to okres największej świetności miasta. W tym czasie Rzeszowem władał bogaty ród Ligęzów, nieszczędzący środków na inwestycje - to wtedy powstał zamek, ratusz miejski, mury obronne i klasztor Bernardynów. W 1638 roku miasto przejęła magnacka rodzina Lubomirskich, jednak następne lata ich rządów okazały się niezbyt fortunne dla dalszego rozwoju Rzeszowa. Do pogarszania się sytuacji ekonomicznej przyczyniły się złe decyzje właścicieli (m.in. ograniczanie swobód rzeszowskiego mieszczaństwa i rzemieślników), ogólnie pogarszająca się koniunktura ekonomiczna kraju, spadek znaczenia handlu zbożem i liczne wojny, nękające Rzeczpospolitą w XVII wieku. Ostateczną katastrofę przypieczętowały rozbiory. Rzeszów stał się częścią zaboru austriackiego, choć do 1844 roku wciąż był własnością Lubomirskich.

Od połowy XIX stulecia notuje się stopniową poprawę sytuacji. Do ożywienia gospodarczego przyczyniło się głównie powstanie połączenia kolejowego z Krakowem w 1858 roku, a 3 lata później ze Lwowem. Rzeszów zaczął się stopniowo zmieniać w nowoczesny ośrodek miejski - w 1888 roku pojawiły się telefony, w 1900 roku powstała gazownia i gazowe lampy uliczne, a 11 lat później uruchomiono elektrownię oraz rozpoczęto zakładanie sieci wodociągowej. Kolejnym silnym bodźcem dla rozwoju miasta był międzywojenny plan utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ambitne projekty zaprzepaściła II wojna światowa, która zmieniła oblicze Rzeszowa. Zniszczeniu uległa stara architektoniczna tkanka miasta, wymordowano 1/3 ludności miasta (przede wszystkim społeczność żydowską). Po wojnie miasto podniosło się z gruzów i przekształciło w ważny ośrodek akademicki, a także przemysłowy regionu. Duchową rangę miasta podniosło utworzenie w 1992 roku diecezji rzeszowskiej.

Dzisiaj miasto pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego w Polsce południowo-wschodniej. Rzeszów posiada międzynarodowy port lotniczy i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, ukierunkowany na przemysł wysokotechnologiczny. W mieście znajdują się duże państwowe uczelnie wyższe tj. Uniwersytet Rzeszowski (z 11 wydziałami) i Politechnika Rzeszowska oraz kilka prywatnych m.in. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, będąca jedną z największych niepublicznych uczelni w kraju.

Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Rzeszowa w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli wybierasz się do Rzeszowa, nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych!

Tylko w Tanie-Loty.pl parking przy lotnisku w super cenie!

Do każdego zakupu otrzymujesz kod zniżkowy.

Sprawdź swoje rabaty
PartnerStart Parking

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Rzeszowa. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Rzeszowa.

Jeżeli planujesz podróż do Polski, sprawdź też tanie loty z Girony do Katowic lub tanie loty z Kopenhagi do Warszawy.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Londynu do Warszawy i z Krakowa do Warszawy.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Frankfurtu, Okazje na loty na 2 tygodnie, Okazje na loty Wizz Air, Wycieczki na południe, Pakiety ze Szczecina, loty z Warszawy do Nashville, tanie loty z Londynu do Poznania, loty krajowe, wyszukiwarka lotów, Lot z Poznania do Rzeszowa 06 09 Kwietnia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Poduszki/zagłówki podróżne, Zawieszki do bagażu, Torby dla dzieci, Walizki i Walizki twarde średnie.