- Szczegóły
- piątek, 11 październik 2024 04:13
Zwiedzanie Stuttgartu
Znajdź nas w social mediach
Nowy Zamek
Jego budowę rozpoczęto 3 września 1746 roku z inicjatywy księcia Karola Eugeniusza von Wurttemberga. Co ciekawe, jest to najpóźniej zbudowany barokowy pałac w Niemczech. Książę miał ambicje uczynić ze Stuttgartu drugi Wersal, przez co nakazał budowniczym stworzyć rezydencję odpowiednio wytworną, by odzwierciedlała jego szlachecką dumę. Głównym architektem projektu był Leopold Matteo Retti, który zgodnie z oczekiwaniami księcia wzorował się mocno na francuskich rezydencjach. Zamek ma kształt podkowy i jest doskonałym przykładem ówczesnych budynków pałacowych. Budowę zakończono dopiero w 1806 roku. W zamku znajduje się 365 komnat reprezentujących przeróżne style: od baroku przez rokoko do klasycystycznego. Aktualnie zamek służy lokalnym władzom. Na placu zamkowym co roku od początku lat 90 odbywa się Sommerfest: festiwal, podczas którego można napawać się muzyką i daniami lokalnej kuchni.
Stary Zamek
W XIII wieku był typowym budynkiem defensywnym otoczonym fosą, służył też oczywiście za kwaterę hrabiom i książętom. W XVI wieku na mocy poleceń księcia Krzysztofa i Ludwika został przebudowany w stylu renesansowym, co jest widoczne zwłaszcza na wewnętrznym dziedzińcu zamkowym z pięknymi arkadami. Zamek został bardzo mocno uszkodzony podczas II wojny światowej. Po odbudowie zdecydowano się na umieszczenie wewnątrz muzeum Wirtembergii.
Dworzec Główny w Stuttgarcie
Dworzec w Stuttgarcie jest uznawany w swojej kategorii za arcydzieło na skalę światową. Został on zbudowany w latach 1914 – 1927 z betonu i stali, co było wówczas prawdziwą innowacją, podobnie jak wykonana z wapienia i ukształtowana na podobieństwo cegieł fasada. Wrażenie robi przede wszystkim wysoka na 56 metrów wieża z obrotowym logo Mercedesa na szczycie. Panorama miasta widziana z wieży to także gwarancja niezapomnianych widoków. Wewnątrz wieży znajduje się ekspozycja Stuttgart 21, dotycząca rozwoju miasta i komunikacji miejskiej. Warto zauważyć, że na dworzec codziennie przyjeżdża około 1200 pociągów i 120 tysięcy pasażerów!
Muzeum Mercedesa
Raj dla fanów motoryzacji. Na trzech piętrach można tutaj cofnąć się o 120 lat do początków motoryzacji i obejrzeć ponad 160 modeli Mercedesa. Są tutaj nawet pierwsze modele samochodów zaprojektowane przez Karla Benza i Gottlieba Daimlera, rzecz jasna także pierwszy Mercedes. Aby ułatwić zwiedzającym zapoznanie się z historią automobili, muzeum zapewnia system audio dostępny w pięciu językach. Znajdują się tu również swoiste ciekawostki, takie jak "Blitzen Benz" – legendarny samochód wyprodukowany w 6 egzemplarzach pomiędzy rokiem 1908 a 1913, w którym Bob Burman pobił w 1911 roku rekord prędkości osiągając 228 km/h. Swoje miejsce mają także eleganckie limuzyny z lat 20. i legendarne „srebrne strzały” - samochody wyścigowe zaprojektowane przez Mercedesa – Benza, a także takie perełki jak Mercedes Benz 300 SL. Przepięknie prezentuje się także cała budowla, w której znajduje się muzeum: nowoczesna, metaliczna konstrukcja jest odpowiednia dla obiektu tego typu.
Galeria Miejska
Składa się z trzech budynków. W najstarszym, powstałej w 1843 roku Starej Galerii znajdują się dzieła sztuki pochodzące z okresu od średniowiecza do XIX wieku. Nowa Galeria zawiera prace Braque, Chagalla, Debuffeta, Klee i Picassa. Oprócz tego w galerii można także obejrzeć największą w Niemczech kolekcję europejskich rysunków i grafik (ok. 400 tysięcy sztuk) oraz rzeźby i inne dzieła sztuki.
Muzeum Sztuki
Otwarte 5 marca 2005 roku znajduje się w samym sercu miasta, wewnątrz nadzwyczajnej konstrukcji: olśniewającego szklanego sześcianu, wartego obejrzenia z zewnątrz zwłaszcza w nocy, kiedy robi wrażenie swoim podświetleniem. W środku jest także sklep, księgarnia, bar i restauracja, co dodatkowo przyciąga turystów. Aktualnie w muzeum znajduje się 15 tysięcy eksponatów, między innymi kolekcje autorstwa Otto Dixa, Williego Baumeistera i Dietera Rotha.
Park „Zielone U”
Niewiele osób zdaje sobie prawdopodobnie sprawę z tego, że 20% powierzchni Stuttgartu jest pod ochroną. Parki i tereny zielone zajmują ogólnie powierzchnię ponad 5,6 kilometrów kwadratowych, a najbardziej popularne jest właśnie „zielone u”, teren w kształcie podkowy, którego obszar jest stopniowo rozszerzany. Obejmuje aktualnie między innymi ogrody zamkowe i Park Rosenstein (z ogromnymi, starymi okazami drzew). Idąc od placu zamkowego może nas doprowadzić aż do lasu leżącego na granicy miasta.
Zamek Solitude
Zbudowany w latach 1764 – 1775, ponownie z inicjatywy księcia Karola Eugeniusza, pomimo nazwy jest raczej rokokowym pałacem. Ta lokacja miała być dla księcia miejscem wytchnienia po trudach dnia codziennego z dala od innych ludzi. Pałac jest niezwykle podobny do pałacu Sanssouci w Poczdamie. Jest połączony z rezydencją w Ludwigsburgu prostą, długą na 12 kilometrów drogą. W latach 1972 – 1983 został poddany gruntownej renowacji.
Zamek Ludwigsburg
Zaprojektowany przez Donato Guiseppe Frisoniego, powstał pomiędzy rokiem 1717 a 1723. Leży pośrodku dużego parku, który miał w zamyśle księcia służyć do hodowli bażantów. Jeden z największych barokowych pałaców Europy. Aktualnie wewnątrz znajduje się barokowa galeria, muzeum mody barokowej oraz muzeum porcelany.
Wilhelma
Zoo, niegdyś będące pałacem królewskim. Właściwie jedyne połączenie ogrodu zoologicznego i botanicznego na taką skalę w całej Europie. Jest tu ponad 8 tysięcy zwierząt należących do ponad tysiąca gatunków oraz niezliczone ilości egzotycznych roślin reprezentujących około pięć tysięcy gatunków. Goście mogą odpocząć i zrelaksować się w restauracji albo kawiarni.
Wieża telewizyjna
Imponująca konstrukcja sięgająca 217 metrów. Została zbudowana w 1956 roku, przez co jest wzorem dla wielu innych wież telewizyjnych z całego świata. Z racji swojej wysokości zapewnia najlepszą w okolicy panoramę Stuttgartu i terenów przyległych. W 2005 roku odnowiona, pozwala także na chwilę odpoczynku w restauracji.