Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Londynu

Znajdź nas w social mediach

4240888976_e5be30191e
Symbole Londynu
Fot. Rob Inh00d

Big Ben

Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen Tower (Wieża św. Szczepana), zwanej również the Clock Tower (Wieża Zegarowa), a należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie Big Ben oznacza zarówno dzwon, zegar i samą Wieżę. Inauguracja odbyła się 31 maja 1859 roku. Zegar jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Średnica tarczy wynosi 7,5 m., wskazówka minutowa ma zaś długość 4,25 m. Co kwadrans wybijana jest melodia wzorowana na tej z dzwonu St Mary's Church (University Church) w Cambridge - jest to wariacja na temat kilku taktów z „Mesjasza” Haendla.

Opactwo i Katedra Westminsterska

Opactwo Westminsterskie jest kompleksem budowli, położonych nad Tamizą. Znajdują się tu m.in. neogotycki Pałac Westminsterski, będący siedzibą Parlamentu, wieża ze słynnym zegarem Big Ben, średniowieczny kościół św. Małgorzaty oraz słynne opactwo Westminster. Jego centrum zajmuje neobizantyjska katedra, którą wybudowano w 1894 roku – dziś prawdopodobnie najważniejszą świątynią katolicka w całej Anglii. Jest ogromna - w jej wnętrzu jest aż 1200 miejsc siedzących. Cały kompleks do XVI wieku był rezydencją królewską, wówczas to umiejscowiono w nim Izbę Lordów i Izbę Gmin. Najstarszym budynkiem Parlamentu jest Westminster Hall. Opactwo Westminsteru ściśle związane jest historią Anglii: od czasów Wilhelma Zdobywcy (1065) koronuje się tu władców kraju, używając tronu koronacyjnego z 1307 roku. Znajdują się tu groby królewskie oraz groby i tablice pamiątkowe najwybitniejszych angielskich pisarzy, aktorów, uczonych i polityków. Łącznie na terenie opactwa spoczywa około 3300 zmarłych.

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham jest największym na świecie pałacem królewskim, wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Pałac został wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W ciągu kolejnych 75 lat, pałac wielokrotnie rozbudowywano by w roku 1837 ogłosić go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów, którą jest do dzisiejszego dnia. więcej...

Harrods

Harrods to popularny i niezwykle luksusowy dom towarowy w dzielnicy Knightsbridge w Londynie. Znajdują się w nim najbardziej ekskluzywne butiki w mieście. Jego początki były wbrew pozorom skromne. W 1849 roku Charles Henry Harrod otworzył w tym miejscu sklep spożywczy, który zyskał klientów dzięki niskim cenom i dobrej jakości sprzedawanych artykułów. Dalej historia potoczyła się jak z bajki. Harrod i jego potomkowie rozbudowywali sklep tak długo, aż zmienił się w ogromny dom towarowy znany dzisiaj na całym świecie i będący synonimem luksusu. W 1985 roku Harrodsa kupił egipski multimilioner Mohamed al Fayed. Do Harrodsa przychodzą na zakupy największe gwiazdy. Nie każdy sklep może poszczycić się wizytą Joan Collins czy Madonny. To jednak nic w porównaniu do zakupów robionych przez samą królową Elżbietę! W 1967 roku jeden z klientów sklepu zażyczył sobie żywego słonia! Wśród marek w Harrodsie są DKNY, Ralph Lauren, Escada, Sonia Rykiel, Vivienne Westwood, Burberry, Clinique...

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski to po prostu siedziba brytyjskiego Parlamentu. Jak przystało na siedzibę tak dostojnego urzędu sam pałac również robi niezwykłe wrażenie. Położone nad Tamizą efektowne neogotyckie zabudowania są od zawsze chętnie oglądane przez turystów. Historia pałacu sięga XI wieku. Już wtedy powstała w tym miejscu rezydencja Edwarda Wyznawcy. Przez kolejne wieki pałac służył królom Anglii jako ich rezydencja. W 1547 roku Henryk VIII po pożarze pałacu zdecydował się na przeniesienie rezydencji do Whitehall. Od tamtej pory urzęduje tu parlament, czyli Izba Lordów i Izba Gmin. W 1605 roku w pałacu miały miejsce dramatyczne wydarzenia, które przeszły do historii. Guy Fawkes, królewski oficer, został zatrzymany podczas próby wysadzenia parlamentu w powietrze. Na pamiątkę tego zdarzenia 5 listopada każdego roku Anglicy świętują rocznicę tego wydarzenia między innymi... pokazami fajerwerków. Niewielu wie o tym, że wieża, na której znajduje się słynny Big Ben jest częścią Pałacu Westminsterskiego.

Tower of London

Położona nad północnym brzegiem Tamizy, otoczona grubymi na blisko cztery metry murami Londyńska Tower, czyli oficjalnie Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, to jedno z najpopularniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii. Jest budowlą obronną i pałacową monarchów Anglii, chociaż ostatnim z władców, który z niej korzystał był Jakub I (1566-1625). Wzniesiona została w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Pełniła w swojej historii wiele funkcji – była pałacem, więzieniem z którego nie było ponoć ucieczki, skarbcem, arsenałem a nawet zoo.
W twierdzy są dziś przechowywane liczne zbroje, bronie, klejnoty. W skarbcu (Jewel House) trzymane są insygnia koronacyjne (królewski pierścień i jabłko oraz berło z krzyżem i największym na świecie brylantem Cullinanem I, a także koronę Brytyjską zdobioną drugim co do wielkości na świecie brylantem Cullinanem II).
Symbolem Tower są kruki. Jak głosi legenda, imperium brytyjskie będzie trwać tak długo, jak na wieżach Tower będą żyły kruki.

Tower Bridge

To chyba jedno z najpopularniejszych miejsc w Londynie i jego symbol. Zbudowany w stylu wiktoriańskim zwodzony most, wybudowano w 1894 roku. Środkowa część składa się z dwóch ważących po 1100 ton zwodzonych przęseł mostu podnoszących się w ciągu 90 sekund. Umożliwia przepływanie statkom oceanicznym, które osiągają wysokość nawet do 60 m. powyżej poziomu wody, ale otwierany jest dość rzadko.

Katedra św. Pawła

Budowę katedry rozpoczęto w 1675 r, a ukończono w 1711 r. Katedra charakteryzuje się monumentalną kopułą o średnicy 50 metrów, długości 220 metrów i wadze 700 ton. Wysokość budowli mierzona od posadzki do krzyża znajdującego się na szczycie kopuły wynosi 140 metrów. Na obejrzenie zasługuje krypta, uważana za największą kryptę w Europie, a nawet na świecie. Warto udać się na galerie i kopułę katedry. Aby zobaczyć panoramę Londynu ze Złotej Galerii trzeba pokonać 560 stopni. Poniżej znajduje się Galeria Kamienna i Galeria Szeptów – jedyne na świecie pomieszczenie, w którym echo niesie się na odległość 30 metrów.

Trafalgar Square

To główny plac centralnego Londynu, w którym odbywają się ważne uroczystości. Właśnie w tym miejscu londyńczycy witają Nowy Rok. Plac powstał w XIX w. w miejscu dawnych stajni królewskich. Na środku placu stoi 61-metrowa kolumna Nelsona, otoczona pomnikami i fontannami. W jego otoczeniu znajduje się National Gallery, kościół St. Martin in-the-Fields oraz wiele ambasad.

London Eye

To największe na świecie koło widokowe, powstałe dla uczczenia końca XX wieku. Znajduje się nad Tamizą pomiędzy mostem Westminster i Waterloo. Ta gigantyczna konstrukcja, pozwala podziwiać panoramę Londynu na odległość nawet do 48 km. Koło posiada 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Zatem w jednej chwili może ono udźwignąć nawet 800 osób. Cały obrót koła trwa ok. 30 minut.

Katedra św. Pawła

Katedra św. Pawła jest charakterystycznym, rozpoznawalnym punktem na mapie Londynu. Mierząca 110 metrów wysokości i 220 długości świątynia jest położona w centrum starego londyńskiego City. Prace nad jej budową prowadzono w latach 1675 – 1710, a nadzorował je znany architekt Christopher Wren. Znana na całym świecie jest przede wszystkim kopuła katedry. Ta kolosalna konstrukcja ma średnicę 50 metrów, ale waży 700 ton! Msze w katedrze odbywają się tylko w niedziele i Boże Narodzenie. Jest ona wówczas zamknięta dla zwiedzających. Często można za to wtedy posłuchać koncertów jednego ze znanych męskich chórów.

Greenwich

W położonym we wschodnim Londynie miasteczku, można podziwiać min. Pałacyk Queen's House – obecnie należący do University of Greenwich, National Maritime Museum – największe muzeum morskie na świecie, Cutty Sark – jeden z największych wiktoriańskich żaglowców. Jednak najsłynniejsza miejsce to muzeum czasu składające się z Flamsteed House, obserwatorium oraz Meridian Buildings ze słynnym południkiem zero stopni, który wyznacza czas na świecie zwany Greenwich Mean Time.

British Museum

British Museum jest prawdopodobnie najbardziej znanym muzeum na świecie. Liczby mówią w jego wypadku same za siebie: w muzeum jest ponad 7 milionów różnych eksponatów, dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się z historią i kulturą ludzkości. Dzięki tak pokaźnej kolekcji muzeum jest największym tego typu obiektem na naszym kontynencie. British Museum powstało dzięki sir Hansowi Sloanowi. Dla zwiedzających otwarto je 15 stycznia 1759 roku, a od tamtej pory działa nieprzerwanie, z wyjątkiem okresu wojen światowych. Aktualnie odwiedza je ponad 5 milionów turystów rocznie. Do eksponatów muzeum należą zabytki kultury egipskiej, celtyckiej, japońskiej, greckiej, azteckiej i rzymskiej. To tutaj możemy obejrzeć słynny kamień z Rosetty, rzeźby z Partenonu, mumie egipskie i różne arcydzieła sztuki. Oprócz imponujących zbiorów British Museum może się poszczycić także największym zadaszonym dziedzińcem na świecie.

Kensington Gardens

Kensington Gardens to jeden z królewskich ogrodów położonych w Londynie. Można do niego trafić kierując się na zachód z Hyde Parku – najsłynniejszego parku w Anglii. Wraz z nim oraz Green Parkiem i Parkiem św. Jakuba Kensington Gardens tworzą „zielone płuca” Londynu. Ogrody powstały za czasów panowania chorego na astmę Williama III pod koniec XVII wieku, a rozbudowała je królowa Anna. Zawdzięczamy jej także powstanie tutejszej oranżerii w 1704 roku. Aktualnie Kensington Gardens zajmują 111 hektarów powierzchni i są niezwykle popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców stolicy. Są tu dwa place zabaw dla dzieci, kawiarnia, restauracja. 30 czerwca 2000 roku miało miejsce otwarcie placu zabaw upamiętniającego imię tragicznie zmarłej księżnej Diany. Każdego roku odwiedza go ponad 750 tysięcy dzieci. W Kensington Gardens kręcono ujęcia do licznych filmów fabularnych, np. drugiej części przygód Bridget Jones, „Marzyciela” z Johnnym Deppem, „Greystoke” itp.

The National Gallery

Znajdująca się przy Trafalgar Square Narodowa Galeria to największa kolekcja obrazów w Wielkiej Brytanii. Można w niej obejrzeć dzieła sztuki zachodnioeuropejskich mistrzów malarstwa z okresu od XIII do XIX wieku. Niesamowity zbiór liczy sobie ponad 2300 obrazów. Do najsłynniejszych dzieł należą prace Jana van Eycka (np. „Małżeństwo Arnolfinich”), Diego Velazqueza („Wenus ze zwierciadłem”) czy „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Większość z nazwisk artystów robi wielkie wrażenie. W National Gallery można obejrzeć także płótna Rubensa, Rembrandta, Moneta, Rafaela... Corocznie galerię odwiedza ponad 4 miliony gości. Zmęczeni miłośnicy sztuki mogą odpocząć w restauracji lub kawiarni oraz zrobić zakupy w sklepie.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie należy do „wielkiej trójcy” muzeów zlokalizowanych przy Exhibition Road w dzielnicy South Kensington. Oprócz niego w jej skład wchodzi jeszcze Muzeum Nauki oraz Victoria and Albert Museum. To jednak właśnie Muzeum Historii Naturalnej jest najbardziej znane i najciekawsze. W wiktoriańskim gmachu mieści się ponad 70 milionów eksponatów! Dla wygody zwiedzających podzielono je na pięć działów: Botanika, Paleontologia, Zoologia, Mineralogia i Entomologia. W muzeum możemy przeżyć symulowane trzęsienie ziemi czy poznać mechanizmy wybuchu wulkanu. Bardzo ciekawa jest część paleontologiczna, gdzie największą atrakcją jest szkielet diplodoka oraz poruszające się, wydające odgłosy dinozaury – roboty. Imponująca jest także kolekcja opowiadająca o historii ssaków oraz pień sekwoi o średnicy ponad 6 metrów. W muzeum możemy dowiedzieć się także, jak działa nasze ciało i spróbować swoich sił w różnych testach. Główną zaletą muzeum jest wysoka interaktywność, dzięki której naprawdę trudno się tu nudzić. W budynku działa również Centrum Darwina. Wstęp jest wolny, choć muzeum przyjmuje od turystów dobrowolne datki.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Londynu. Marie Tussaud (tak naprawdę Anna Maria Grosholtz) urodziła się w Strasbourgu we Francji. W 1802 roku przybyła do Londynu wraz z woskowymi odlewami głów arystokratów zgilotynowanych podczas rewolucji francuskiej. Nie mogąc wrócić do Francji podróżowała po Wielkiej Brytanii przedstawiając swoją makabryczną kolekcję. W końcu w 1835 roku otworzyła muzeum na Baker Street. Od tamtej pory wystawa niezmiennie przyciąga masy zwiedzających, którzy chcą obejrzeć woskowe figury swoich ulubionych gwiazd lub postaci historycznych. W kolekcji Madame Tussaud znajdują się m.in. figury przedstawicieli brytyjskiej rodziny królewskiej, Madonny, Elvisa Presleya, Davida Beckhama, Brada Pitta, Gandhiego, Johnny'ego Deppa, Nicole Kidman... Polskę reprezentuje Lech Wałęsa i Jan Paweł II. Jest tu również komnata strachu, do której raczej nie powinny wchodzić osoby o słabych nerwach. Większość zwiedzających poprzestaje na zrobieniu sobie zdjęcia z idolem, niektórzy nawet całują figury. Zupełnie inne uczucia budzi stale niszczona figura Adolfa Hitlera, który w 2008 roku został pozbawiony głowy. Oryginalna woskowa rzeźba dyktatora od 1936 nie jest już pokazywana publicznie.

Muzeum Wiktorii i Alberta

Muzeum Wiktorii i Alberta jest największym londyńskim muzeum gromadzącym dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego. Zbiory wystawiane na stałych wystawach w muzeum liczą ponad 4,5 mln sztuk. Są tutaj zarówno obrazy, rzeźby i fotografie jak i bardziej nietypowe kolekcje ceramiki, strojów, mebli czy biżuterii. Niektóre z zebranych w muzeum eksponatów pochodzą nawet sprzed 5 tysięcy lat. Zbiory muzeum pochodzą właściwie ze wszystkich części ziemskiego globu, a najbardziej popularna jest kolekcja obrazów Johna Constable'a.

Tate Modern

To jedno z najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie. Budynek, w którym teraz się mieści był niegdyś elektrownią. Tate Modern otworzono 12 maja 2000 roku, wcześniej jednak elektrownię poddano licznym pracom renowacyjnym. Dzięki swojej przeszłości galeria Tate Modern jest widoczna już z daleka – jej znakiem rozpoznawczym jest wysoki na 99 metrów ceglany komin. Corocznie galeria jest odwiedzana przez ponad 5 milionów turystów. W przystępny sposób przedstawiane są tutaj dzieła przedstawicieli tak nietypowych gatunków jak kubizm, surrealizm, futuryzm, pop – art. W Tate Modern w 2009 roku otwarto wystawę słynnego polskiego artysty Mirosława Bałki. Wystawę można oglądać do 5 kwietnia 2010 r., a Bałka dołączył do prestiżowego grona artystów, których zaproszono do przedstawienia swoich prac w galerii (był 10 w historii jej istnienia).

Tate Britain

Tate Britain należy do grona galerii Tate. Oprócz niego należą do niego także Tate Modern, Tate Liverpool i Tate St. Ives. W galerii Britain wystawiane są arcydzieła sztuki brytyjskiego powstałe po 1500 roku. W kolekcji możemy oglądać dzieła Johna Constable'a, Williama Blake'a i Francisa Bacona. Ogólem w zbiorach Tate Britain zebrano ponad 60 tysięcy różnych dzieł. Od 1984 roku galeria przyznaje doroczną nagrodę Turnera. Znajduje się tu także największa na świecie galeria dzieł Joseph Mallord William Turner, prekursora impresjonizmu w malarstwie. Po zwiedzaniu można odpocząć w kawiarni lub zjeść w restauracji Rex Whistler.

Pałac Hampton Court

Pałac Hampton Court to jeden z najpiękniejszych pałaców w Wielkiej Brytanii. Choć oddalony od Londynu o 20 kilometrów, na pewno warto wybrać się na krótką wycieczkę by go odwiedzić. Znanego nam dzisiaj kształtu nabył prawdopodobnie na początku XVI wieku. Początkowo należał do Tomasza Wolseya, biskupa Yorku, a od 1528 roku stał się rezydencją królewską Henryka VIII. W XVIII wieku miał zostać konkurencją dla Wersalu. Podjęte za czasów Wilhelma III Orańskiego próby jego przebudowy zarzucono jednak w 1694 roku. Pałac łączy w sobie cechy charakterystyczne dla zabudowy z czasów Tudorów z barokiem. Jedną z największych atrakcji Hampton Court są znane na całym świecie ogrody.

Hyde Park

Położony na obszarze 2,5 km kw., jest jednym z kilku parków królewskich w Londynie. Został założony w 1536 roku przez Henryka VIII, który pozyskał tutejsze grunty od mnichów z Opactwa Westminsterskiego. W Hyde Park znajduje się miejsce w którym każdy może wyrazić swe poglądy - Speaker's Corner, niezależnie od ich znaczenia. Przemawiali tam m.in. Karol Marks i Włodzimierz Lenin.

Zoo w Londynie

Zoo w Londynie to najstarszy ogród zoologiczny na świecie. Jego otwarcie miało miejsce 27 kwietnia 1828 roku, ale początkowo miało charakter czysto naukowy. Zwiedzający mogli bez przeszkód wchodzić do zoo dopiero 20 lat później. Na powierzchni 14 hektarów zamieszkuje ponad 15 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad 750 różnych gatunków. Są wśród nich mrówkojady, warany, lwy, tygrysy, goryle i wiele innych, znacznie mniej znanych. Na takie bogactwo fauny ciężko natrafić w jakimkolwiek innym obiekcie tego typu. Ogród jest aktywnie zaangażowany w projekt „zoo bez krat”. W rezultacie jego wprowadzenia w zoo warunki naturalne mają być jeszcze lepiej odtworzone, co wpłynie pozytywnie zarówno na samopoczucie zwierząt, jak i wrażenia zwiedzających. Zoo oferuje wiele dodatkowych atrakcji. Dla dzieci wprowadzono specjalny program „Animal Adventure”. Każdy, kto tylko zechce może natomiast zdecydować się na wirtualną adopcję jednego ze zwierząt żyjących w zoo. Londyńskie zoo  jest tak popularne, że często pojawia się również na ekranie. Dotychczas „wystąpiło” już w wielu filmach, m.in. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Amerykański Wilkołak w Londynie”.

Legoland w Windsorze

Legoland w Windsorze to świetna propozycja dla turystów w każdym wieku. Klocki Lego to prawdopodobnie jedna z najbardziej kreatywnych, rozwijających wyobraźnię zabawek, jakie wymyślono. Praktycznie wszystko w Legolandzie zbudowane jest z klocków Lego. Do atrakcji, jakie tu znajdziemy zaliczają się kolejki, warsztaty dla dzieci, spektakle i wiele innych. Gdzie indziej można pojeździć samochodzikiem zbudowanym z klocków? Ciekawostką jest Miniland, czyli fragment parku, w którym możemy obejrzeć miniaturki znanych budynków wykonane z klocków. W Legolandzie jest wiele tematycznych mini-parków: Królestwo Rycerzy, Kraina Piratów, Wikingów i Faraonów. Pod koniec dnia koniecznie trzeba wstąpić do sklepu z pamiątkami i uzupełnić swoją kolekcję klocków... Legoland jest położony w Windsorze, zaledwie 30 kilometrów od centrum Londynu.

Somerset House

Somerset House to utrzymany w neoklasycystycznym stylu budynek w Londynie, w dzielnicy City of Westminster. Efektowny wygląd podkreślają dodatkowo fontanny – podczas sezonu wakacyjnego działa ich w okolicy Somerset House aż 55! Jest to też czas, gdy występują tu liczne gwiazdy muzyki i organizowane są pokazy filmowe na otwartym powietrzu. Zimą także nie braknie atrakcji. Teren przed Somerset zmienia się wtedy w jedno z najpopularniejszych lodowisk w Londynie! To jednak nie wszystko. Wnętrze budynku kryją w sobie jeszcze więcej ciekawostek. Courtauld Galery to ogromny zbiór dzieł sztuki europejskiej koncentrujący się zwłaszcza na obrazach renesansowych i impresjonistycznych. Są tu dzieła van Gogha, Renoira, Moneta czy Gauguina.

Najlepsze okazje

Wybierasz się na urlop we wrześniu? Znajdź lot dla siebie!22 oferty od 118 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ5 ofert od 421 Sprawdź Perełki do 200 zł! Co za okazje!30 ofert od 118 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 126 Sprawdź