Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Londynie

Znajdź nas w social mediach

4865411871_5386422bf5
Słynna komunikacja miejska w Londynie
Fot. Donald Macleod

Londyn to stolica Wielkiej Brytanii oraz jedna z największych metropolii Europy. Całe miasto tętni życiem, na ulicach panuje chaos, a chodnikami wędruje w zbitej masie wielokulturowa mieszanka. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, będzie zachwycony. Jeśli nie... cóż, wystarczy zejść z głównego turystycznego szlaku. 

Przez wieki zmieniał się nie tylko wygląd, ale także nazwa miasta. Najpierw nazywano je Londinium, później Saksończycy zmienili tę nazwę na Lundenwic. Przedostatnim mianem było nadane przez Alfreda Wielkiego „Lundenberg”.

Symbole Londynu

Londyn jest powszechnie znany z filmów i książek. Większości osób kojarzy się z piętrowymi, czerwonymi autobusami. Prawda jest taka, że od 2005 roku ten charakterystyczny model (Routemaster) kursuje tylko na dwóch turystycznych liniach (9 i 15). Inne symbole Londynu to czerwone budki telefoniczne oraz czarne taksówki. Według ankietowanych Big Ben jest bezsprzecznie najbardziej charakterystycznym punktem na mapie Wielkiej Brytanii.

 

Do jednej z największych, powstałych całkiem niedawno atrakcji miasta należy London Eye. Pod tą nazwą kryje się diabelski młyn o wysokości 135 metrów. Pełny obrót koła trwa 40 minut, a kapsuły przeznaczone dla pasażerów są klimatyzowane. London Eye stworzono z 1700 ton stali. Konstrukcja powstała dla uczczenia nowego millenium, a uroczyste otwarcie przeprowadził premier Tony Blair 31 grudnia 1999 roku.

Kultura i sztuka

Ciekawostki

 • Festiwale
  Notting Hill Carnival, Rise Festival, London Fashion Week
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  Big Ben, London Eye, Millenium Dome
 • Kuchnia
  fish and chips, piwo
 • Sławni ludzie
  Gary Oldman - aktor, Naomi Campbell - modelka, David Bowie - muzyk
 • Naj...
  Londyn jest największym miastem w Europie

Zwykle stolica kraju to zarazem jego kulturalne centrum - nie inaczej jest też w przypadku Londynu. W mieście jest ponad 240 muzeów oraz liczne galerie sztuki, w tym znana powszechnie galeria Tate. Odbywają się tu przeróżne festiwale. Do najbardziej znanych należą karnawał Notting Hill, podczas którego na ulice Londynu wyrusza największa w Europie parada.

Pożar Londynu

W 1666 roku (znamienna data) wybuchł tragiczny w skutkach pożar, jeden z najstraszniejszych na świecie. Zrównane z ziemią zostało wówczas 2/3 powierzchni Londynu. Po tych zdarzeniach Londyn został poddany gruntownej przebudowie. Dobrodziejstwem pożaru było wygaśnięcie nękającej miasto epidemii.

Kuchnia

Potrawa, z którą kojarzy się Londyn to bezdyskusyjnie fish and chips. Na to danie składa się smażona w głębokim oleju ryba (zwykle dorsz) w panierce lub cieście oraz grube frytki. Ten zestaw dodatkowo skrapia się octem słodowym. Niegdyś uliczni sprzedawcy fish and chips zawijali je w gazetę, obecnie na szczęście ten zwyczaj jest na wymarciu. Pierwsza wzmianka historyczna  o tym specjale pojawiła się w 1858 roku, a teraz turysta może je kupić na każdym rogu. Faktem jest, że fish and chips w błyskawicznym tempie opanowały Wyspy Brytyjskie i na stałe weszły do menu Brytyjczyków.

Według niektórych szacunków w Londynie może być nawet 12 tysięcy restauracji, kawiarni i innych punktów gastronomicznych. Ta liczba wciąż zresztą wzrasta. Dla przykładu, w 2007 roku w brytyjskiej stolicy powstało 158 nowych restauracji.

Cockney

Będąc w Londynie, można mieć problemy z komunikacją, nawet jeżeli biegle mówi się po angielsku. Dlaczego? Po prostu mało który Londyńczyk mówi czystą angielszczyzną. Popularny w stolicy jest za to cockney: gwara używana powszechnie, zwłaszcza wśród niższych warstw społecznych. Cockney jest praktycznie niezrozumiały nawet dla rdzennego mieszkańca Anglii. Poza tym w Londynie żyje prawie połowa przedstawicieli mniejszości narodowych z całego kraju. Miasto stało się przez to prawdziwym tyglem kulturowym.

Naj...

Port lotniczy Heathrow jest największym lotniskiem w całej Europie. W 2008 roku Heathrow obsłużyło ponad 61 milionów pasażerów!

Londyńska sieć metra to niewiarygodnie rozbudowana struktura, z 270 stacjami i ponad 400 kilometrami linii  Londyn znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu spośród miast całego świata. Pierwszą  na świecie linię otworzono tu jeszcze w 1890 roku. Pierwszy pociąg metra był ciągnięty przez parowóz i ruszył w 1869 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że w podziemiach metra temperatura jest przeciętnie o 10 stopni wyższa niż na powierzchni.

O tym, jak bardzo ruchliwym i zatłoczonym miejscem była od zawsze stolica Wielkiej Brytanii, świadczy smutny fakt: to właśnie tutaj po raz pierwszy pojawił się smog. Było to w połowie XVIII wieku.

Pierwszy bankomat świata pojawił się właśnie w Londynie. Umieszczono go na ścianie banku Barclays w czerwcu 1967 roku.

W Londynie jest najwyższy wskaźnik przestępczości w całym kraju: 124 czyny zabronione na 1000 mieszkańców.

Stereotypowy Londyńczyk jest kojarzony zapewne z wielkomiejskim singlem. Rzeczywiście, w tej kwestii stereotypy się potwierdzają. Ponad 1/3 mieszkańców miasta mieszka w pojedynkę.

Jeśli chcecie zwiedzić stolicę Wielkiej Brytanii lub po prostu wybieracie się do przyjaciół, zapraszamy do sprawdzenia najnowszych promocji lotniczych. Serwis Tanie-Loty.com.pl oferuje bilety lotnicze do Londynu w atrakcyjnych cenach! Skorzystaj z naszej nowoczesnej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych i zaplanuj podróż do Londynu.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź