Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zabytki Londynu

Znajdź nas w social mediach

zabytki Londynu
National Gallery
Fot. robmcm

Londyn - największe miasto w Europie, miejsce, które chciałby zobaczyć chyba każdy - niezależnie od narodowości, płci czy wieku. Poniżej znajduje się zestawienie atrakcji i zabytków Londynu, tworzących jego wizytówkę.

Pałac Buckingham

Pałac ten jest oficjalną siedzibą obecnie króla Wielkiej Brytytanii, Karola III. Przed budynkiem na placu, od 1913 r. stoi przepiękny pomnik królowej Wiktorii, której potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Rosji, Niemiec, Rumunii, a dziś panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Belgii, Norwegii, Danii i Hiszpanii.

Pałac Buckingham jest dziś miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państwa. Każdego dnia od kwietnia do lipca o 11 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty. W okresie od sierpnia do maja zmiana warty w Pałacu Buckingham jest w poniedziałki, środy, piątki i niedziele, a w czerwcu i lipcu 2023 roku również w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

Zwiedzanie i bilety

W sierpniu i wrześniu, a więc podczas nieobecności Króla, można zwiedzać apartamenty pałacu. Bilet normalny kosztuje ok. 30 funtów, ulgowy od 16,50 do 19,50 funtów. Dzieci do 5-go roku życia mają wstęp za darmo.

Tower of London

Wieża jest jedną z atrakcji turystycznych Londynu. Położona nad północnym brzegiem Tamizy budowla należy do monarchów Anglii. Wzniesiona została w 1078 r. Kiedyś Tower of London było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki. Więziono tu m.in. króla Anglii Henryka IV. Dziś, w twierdzy przechowuje się cenne zabytki takie jak zbroje, klejnoty czy insygnia koronacyjne.

Przyjmuje się, że symbolem Tower of London są kruki. Istnieje nawet legenda , która głosi, że dopóki w tym miejscu przebywają kruki, dopóty istnieje imperium brytyjskie. Ponoć zadaniem jednego ze strażników Tower jest właśnie dokarmianie tych ptaków, by te nie odleciały.

Zwiedzanie i bilety

dorośli: £33,60 dzieci: £16,80

Muzeum Brytyjskie

Muzeum jest jednym z największych na świecie. Mieści się ono przy Great Russell Street w Londynie. Uchwała o utworzeniu muzeum została przyjęta w połowie XVIII wieku. A wszystko dzięki lekarzowi i przyrodnikowi, który chciał zabezpieczyć swoją kolekcję ponad 70 tys. dzieł - zarówno literackich jak i dzieł sztuki. W połowie XIX wieku wybudowano obecną siedzibę muzeum. W 2000 r. otwarto Wielki Dziedziniec Królowej Elżbiety II, który jest pokryty ogromnym szklanym dachem składającym się z ponad 1600 szklanych tafli. Na dziedzińcu znajduje się czytelnia.

Zwiedzanie i bilety

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jednak pewne ekspozycje wymagają zakupu biletu. Obiekt jest czynny codziennie w godzinach 10.00-17.00 (w piątki do 20.30).

Opactwo Westminsterskie

Opactwo Westminsterskie to Kolegiata św. Piotra w Westmisterze. Jest to jedna z trzech najważniejszych świątyń anglikańskich. Od czasów Wilhelma Zdobywcy Opactwo jest miejscem koronacji królów Anglii. Od XIII wieku w tamtym miejscu zaczęto też chować zmarłych władców i zasłużone dla kraju osoby. M.in. w Kaplicy św. Edwarda znajdują się grobowce wielu średniowiecznych władców. Wewnątrz świątyni znajduje się również muzeum z wieloma zabytkowymi elementami związanymi z tym obiektem. Warto pamiętać, że budynek Opactwa jest niezwykły również pod względem architektonicznym.

Od 1987 Opactwo znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie i bilety

Dorośli- £27.00 Bilety ulgowe- £24.00 (studenci, emeryci) Dzieci w wieku szkolnym (11 – 18 lat)- £12 Dzieci poniżej 5 roku życia mogą wejść bezpłatnie Dostępne są również bilety rodzinne, a także promocje związane ze zwiedzaniem grupowym (rodzinnym).

Opactwo otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do soboty.

Pałac Westminsterski

Pałac jest obecnie siedzibą brytyjskiego Parlamentu. Neogotyckie zabudowania były niegdyś siedzibą monarchów brytyjskich, jednakże w XVI wieku przeniesiono siedzibę do Whitehall. Od tamtej pory pałac jest siedzibą Izby Lordów i Izby Gmin. Na wieży pałacu umieszczony jest słynny zegar: Big Ben, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Londynu i Wielkiej Brytanii.

Zwiedzanie i bilety

Pałac najlepiej odwiedzać latem, gdyż nie odbywają się tam wtedy posiedzenia. Wycieczki zwykle odbywają się w godzinach 9:00-17:00. Ceny biletów wahają się w granicach £13-£23

National Gallery

Galeria sztuki zlokalizowana w północnej części Trafalgar Square, posiadająca 2300 dzieł malarzy różnych epok. Eksponaty prezentowane w tym miejscu pochodzą nawet z połowy XIII wieku.

Zwiedzanie i bilety

Wstęp do National Gallery jest bezpłatny, co bez wątpienia przyciąga turystów. Jedynie okazjonalne wystawy są związane z kupnem biletów.

The London Eye (Londyńskie Oko)

Londyńskie oko stało się również symbolem tego miasta. Koło Milenijne, bo tak też bywa nazywane, znajduje się na południowym brzegu Tamizy w dzielnicy Lambeth. The London Eye ma 135 m wysokości, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Obiekt jest jedną z trzech budowli/konstrukcji wybudowanych z okazji nowego tysiąclecia.

Londyńskie koło funkcjonuje już od III 2000 roku, gdyż przez pierwsze 3 miesiące od uroczystego otwarcia pojawiały się problemy techniczne uniemożliwiające bezpieczną "jazdę" na diabelskim młynie.

Zwiedzanie i bilety

Bilety kosztują ponad £30 i, ze względu na kolejki do kas, warto je rezerwować, zamawiać, telefonicznie lub przez internet.

Skorzystaj z wyszukiwarki lotów i znajdź tanie loty do Londynu.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź