- Szczegóły
- czwartek, 19 wrzesień 2024 12:53
Weekend w Poznaniu
Znajdź nas w social mediach
Zbliża się weekend i macie ochotę na krótki wypad nie obciążający zbytnio domowego budżetu? Polecamy wybrać się na dwa dni do Poznania – byłego ośrodka państwa Piastów oraz historycznej stolicy Wielkopolski. To tutaj zderzają się dwie tradycje – polska i niemiecka.
Weekend w Poznaniu |
Fot. Maciej Biłas |
Dzień pierwszy
Początek przygody z Poznaniem warto zacząć od Starego Miasta. W okolicach rynku poznańskiego można wynająć sporo tanich miejsc noclegowych – będzie to najlepszy wybór, jeśli mamy tylko dwa dni na zwiedzenie. Nie będzie trzeba tracić czasu na dojazdy.
Stary rynek i okolice to jedno z najciekawszych i najstarszych miejsc w Poznaniu. Zwiedzanie warto zacząć od placu Kolegialnego położonego w pobliżu Starego rynku. Przy placu znajduję się dawne Kolegium Jezuickie wybudowane w XVI wieku, obecnie mieści się tam Urząd Miasta Poznania. Przed głównym wejściem znajdują się dwa koziołki z brązu wyrzeźbione przez poznańskiego artystę Roberta Sobocińskiego.
Stary Rynek |
Fot. bluelephant |
Z placu Kolegialnego skierujmy się na Gołębią – tam znajdziemy barokowy kościół farny pw. św Stanisława z XVII wieku natomiast po drugiej stronie ul. Gołębiej wznosi się dawna szkoła jezuicka. Podczas zaborów ulokowano tu królewsko-pruskie gimnazjum. Obecnie mieści się tu Państwowa Szkoła Baletowa.
Kolejnym punktem zwiedzania jest ulica Wodna, przy której znajduję się pałac Górków. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum Archeologicznego. W soboty Muzeum jest otwarte od 10:00 – 18:00, w wakacje od 11:00- 19:00. Bilet normalny kosztuje 8zł.
Następnym punktem spaceru po starym mieście powinien być Ratusz, gdzie został zainstalowany zegar ze słynnymi koziołkami, stanowiącymi jeden z najbardziej znanych symboli miasta. Codziennie, gdy zegar ratuszowy wybija godzinę południe, w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i ukazują się koziołki zderzające się głowami.
Na ścianie Ratusza wznoszą się kamieniczki budnicze będące reliktem dawnych urządzeń handlowych. W średniowieczu sprzedawano w nich żywność, służyły one również właścicielom za mieszkanie.
Ratusz w Poznaniu |
Fot. dungodung |
Obok ratusza znajduje się Odwach – obecnie siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego, jedynego w polskiej historii zwycięskiego wybuchu buntu społecznego. Muzeum jest czynne codzienne oprócz poniedziałków od 9:00 – 16:00, a w niedziele i święta od 10:00 – 16:00. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 3 zł, a w piątki wstęp jest bezpłatny. Dla wielbicieli militariów polecamy w południowej części rynku Wielkopolskie Muzeum Wojskowe gdzie możemy obejrzeć mundury Wojska Polskiego, broń białą, palną i drzewcową, uzbrojenie ochronne i oporządzenie wojskowe z okresu od X do XX w.
Zanim udamy się do zachodniej części Rynku, warto zostać jeszcze chwilę w okolicy ul. Wrocławskiej – znajdziemy tu kilka miejsc gdzie można zjeść obiad, w pobliżu znajduję się również Galeria Handlowa.
Na zachodniej ścianie Starego Rynku, u wylotu ul. Franciszkańskiej znajduje się późnobarokowy pałac Działyńskich - wzniesiony w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. . Dziś pałac jest siedzibą jednostek Polskiej Akademii Nauk, mieści się tu m. in. ekspozytura Biblioteki Kórnickiej. Wychodząc ze Starego Rynku ul. Franciszkańską dochodzimy do kościoła Franciszkanów naprzeciwko którego znajduje się Zamek Królewski – przez lata wielokrotnie odbudowywany i niszczony. Obecnie Zamek jest siedzibą Muzeum Sztuk Użytkowych, gdzie ekspozycję stanowią przedmioty codziennego użytku – od średniowiecznych po współczesne. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę, by z nieco innej strony spojrzeć na przedmioty, które są dla nas czymś zupełnie zwyczajnym.
Dzień drugi
Niedzielny poranek i popołudnie przeznaczymy na wyprawę do centrum miasta. Naszą wędrówkę zaczynamy od Zamku Cesarskiego usytuowanego na jednej z głównych arterii Poznania - na ul. Św. Marcina. Dzisiaj w zamku mieści się Centrum Kultury "Zamek", Teatr Animacji oraz wiele innych instytucji. Odbywają się tu liczne wystawy, spotkania, koncerty. Niestety sam zamek jest udostępniany do zwiedzania jedynie 11 listopada – podczas obchodów św. Marcina.
Stary Browar |
Fot. Szczur |
Kolejny punktem jest zabytkowy Teatr Polski przy ul. Wolności oraz budynek Arkadii, gdzie obecnie znajduję się siedziba Centrum Informacji Miejskiej. Warto zajrzeć do środka i zapytać atrakcje i wydarzenia aktualnie odbywające się w Poznaniu.
Kierując się na ul. Półwiejską, wkraczamy w najpopularniejszą handlową ulicę Poznania. Na jej początku stoi pomnik Starego Marycha – bardzo charakterystyczny punkt miasta. Tutaj kończy się nasza piesza przygoda – w celu dalszego zwiedzania musimy skorzystać z komunikacji miejskiej.
Udajemy się nad Jezioro Maltańskie – sztuczny zbiornik w centrum miasta gdzie znajduje się rozległy kompleks sportowo-rekreacyjny. Możemy skorzystać tu z toru do mini golfa, ściany wspinaczkowej, a nawet całorocznego sztucznego stoku narciarskiego. Po wschodniej stronie Jeziora Maltańskiego znajduję się również ogród zoologiczny.
Jezioro Maltańskie |
Fot. Małgorzata Gaudysińska |
Z Jeziora Maltańskiego udajemy się do Rondo Śródka – to zaledwie 2 minuty tramwajem (najlepiej wybrać linie 4,11 lub 17). Tutaj zaledwie kilka minut od przystanku znajduję się najstarszą część Poznania - Śródka, Komandoria i Ostrów Tumski położone po prawej stronie Warty. Ostrów Tumski to dzielnica katedralna będąca pierwszym grodem stołecznym państwa Piastów. To tu właśnie w 968 r. powstało pierwsze polskie biskupstwo.
Ostatnim obowiązkowym punktem na weekendowej mapie Poznania jest dzielnica Stare Garbary. Znajduję się tu miejska Cytadela – obecnie teren rekreacyjny, kiedyś twierdza obronna. W pozostałościach Cytadeli mieści się dzisiaj Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii "Poznań".
Ceny biletów
W Poznaniu cena biletu na komunikację zbiorową (autobusy miejskie i tramwaje) zależy od strefy w jakiej chcemy się poruszać. Stefa A to obszar miejski, Stefa B podmiejski a Strefa C to miejscowość i graniczące z Poznaniem.
Cena biletu waha się od 2,60 – 4,20 ( odpowiednio 50% mniej w przypadku biletów ulgowych). Dla osób, które pierwszy raz przyjeżdżają do Poznania może to wydać się trochę skomplikowane ale na każdym przystanku znajdziemy szczegółową mapę z zaznaczonymi strefami i przystankami gdzie zatrzymuję się dany autobus lub tramwaj.
Nic tylko pakować walizki na weekend. Jeśli mieszkasz zagranicą zarezerwuj już dziś tanie loty do Poznania. Dojechać można także bez problemu samochodem, autobusem lub pociągiem. Odnowiony Dworzec PKP już na wstępie wprowadzi w klimat nowoczesności i technologii, czym szczyci się Poznań - miasto know-how.