Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Gniezno - zabytki

Znajdź nas w social mediach

gniezno zabytki
Gniezno jesienią
Fot. Mattox, sxc.hu

Pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna… O czym mowa? Oczywiście o Gnieźnie, a więc mieście niezwykle ważnym z punktu widzenia historii naszego państwa. Chrzest Polski, początki naszego kraju - wszystko, co istotne dla początków polskiej państwowości, działo się właśnie tutaj. Dlatego też, jeśli chcesz lepiej poznać swoje korzenie, warto wybrać się właśnie do tego miasta. Oto kilka obiektów, które musisz zobaczyć.

Katedra Gnieźnieńska

Gotycka świątynia, której czasowe korzenie sięgają IX wieku. Właśnie w tej katedrze w 1025 r. Bolesław Chrobry koronował się na króla Polski. Położona na Wzgórzu Lecha, ma status bazyliki mniejszej i jest również Sanktuarium św. Wojciecha. Właśnie w tym miejscu odbył się pogrzeb św. Wojciecha, to tu odbywały się koronacje wielu władców naszego kraju.

Będąc w Katedrze nie sposób pominąć wykonanych z brązu Drzwi Gnieźnieńskich przedstawiających scen z życia św. Wojciecha. Ten zabytek sztuki romańskiej (1175 r.) zachwyca każdego turystę zwiedzającego katedrę.

Świątynia jest otwarta w miesiącach od października do kwietnia wg następującego porządku: pon. - sob. :  9.00-12.00 i 13.00 - 16.00.
W miesiącach  maj - wrzesień: pon. - sob.: 9.00 - 17.00.

W niedzielę można zwiedzać archikatedrę tylko w przerwach między nabożeństwami.

Cennik biletów:

 • wnętrza katedry: 1,5 zł, ulgowy 1 zł,
 • wieża: 3 zł, ulgowy 2 zł,
 • podziemia: 2,5 zł, ulgowy 2 zł,
 • Drzwi Gnieźnieńskie: 2,5 zł, ulgowy 2 zł
 • wycieczka po katedrze z przewodnikiem: 10 zł/ grupa do 20 osób,
 • Drzwi Gnieźnieńskie - przewodnik: 30 zł/ grupa 40-osobowa.

Kościół św. Jerzego

Warto zobaczyć ten obiekt ze względu na architekturę, a także na wyposażenie wnętrza. Kościół został wybudowany w XII wieku, jednak pożar w 1613 roku znacznie go zniszczył. XVIII wieczna przebudowa pozostawiła efekty do dziś - barokowe wnętrze, romańska bryła. Kościół również znajduje się na Wzgórzu Lecha.

Kościół św. Jana Chrzciciela

Świątynia z XIV wieku zbudowana dla zakonu rycerskiego Bożogrobców. Najcenniejszym elementem wnętrza jest sklepienie gotyckie z elementami ozdobnymi, a także polichromia prezbiterium przedstawiająca głowy proroków czy też sceny z życia Jezusa i Maryi. Zewnętrzny wizerunek świątyni zapiera dech w piersiach.

Rynek

Rynek mieści się na jednym z siedmiu gnieźnieńskich pagórków. Budynki, które otaczają plac wznoszone były w różnych okresach, dlatego też rynek jest bardzo barwny pod względem architektonicznym. Na powierzchni placu można zauważyć pewne granice wytyczone czerwoną cegłą. Jest to zarys rynku sprzed pożaru, a więc z początku XIX wieku. Warto dodać, że na placu znajdują się jedynie dwa budynki, które ocalały w pożarze z 1819 roku. Zostały one odrestaurowane.

Ratusz

Gnieźnieński ratusz nie ma majestatycznego wyglądu, jednakże jest on ciekawy pod względem architektonicznym. Zbudowany w stylu klasycystycznym (1830r.), rozbudowany pod koniec XIX i na początku XX wieku budynek jest obecnie siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Ratusz jest wpisany do rejestru zabytków.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Znajdują się tu kultowe eksponaty takie jak:

 • kielich św. Wojciecha,
 • kielich Dąbrówki,
 • Kielich Królewski, a także inne dzieła sztuki romańskiej i gotyckiej.

Są tu portrety trumienne czy szaty liturgiczne, a także wyroby ze złota.

Ceny biletów:

 • normalny: 4zł,
 • ulgowy: 3zł,
 • zwiedzanie z przewodnikiem: 25zł.

Zwiedzanie muzeum zajmuje w przybliżeniu godzinę.

Kolejka wąskotorowa

Ogromną atrakcją podczas pobytu w Gnieźnie jest podróż kolejką wąskotorową, która jeździ już od 1883 r. Ponoć najciekawszy element trasy rozpoczyna się nad Jeziorem Powidzkim (jednym z najczystszych jezior, chronionych strefą ciszy). Jadąc kolejką można podziwiać obszary nad jeziorem, a następnie - pola i tereny leśne. Taka przejażdżka to raj dla tych, którzy uwielbiają przyrodę i cenią ją sobie bardziej niż jakiekolwiek zabytki architektoniczne. Natura pełną parą! Bilet na pełnej trasie: 12 zł w jedną stronę.

Muzeum w szpitalu psychiatrycznym

Szpital psychiatryczny i muzeum jednocześnie? Tak, właśnie tego typu obiekt znajduje się w Gnieźnie. Jeden pawilon budynku przeznaczony jest właśnie dla turystów. Można tam zobaczyć dokumenty, fotografie i sprzęt związany z historią szpitala (łóżko dla chorych czy "trumna wielokrotnego użytku"). Muzeum mogą odwiedzać jedynie grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu się.

Będąc w Gnieźnie nie wolno zapomnieć o tym, by przespacerować się wzdłuż ulicy Tumskiej, która prowadzi do katedry. Taki spacer to prawdziwy raj dla oczu i duszy, szczególnie artysty!

Najbliższym portem lotniczym w okolicach Gniezna jest Poznań Ławica. Dlatego planując wycieczkę i zwiedzanie pierwszej stolicy Polski, sprawdź ceny lotów do Poznania, skąd najłatwiej dostaniesz się do Gniezna.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air24 oferty od 135 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!4 oferty od 350 Sprawdź