Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Poznań - zabytki

Znajdź nas w social mediach

Poznań zabytki
Zabytki Poznania
Fot. eisenbahner

Poznań - miasto uznawane za muzyczną stolicę Polski (chóry chłopięce, konkurs skrzypcowy im. H. Wieniawskiego). W tych okolicach, państwo polskie "stawiało pierwsze kroki". To właśnie w tej części naszego kraju powstawały pierwsze banki, pierwsza elektryczna linia tramwajowa czy też pierwsze elektryczne oświetlenie uliczne. Aktualnie Poznań nazwany jest stolicą know-how. Jednak  pomimo promowania wizerunku związanego z nowymi technologiami, Poznań szczyci się swoją historią i pięknymi zabytkami. Co zatem warto zwiedzić będąc w Poznaniu.

Stare miasto

Serce Poznania, które urzeka zwiedzających bogactwem architektury. Piękne, barwne kamieniczki, ratusz, waga miejska, Odwach (niegdyś imponująca siedziba straży miejskiej, a później policji; dziś siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego), Kościół podominikański… To wszystko można zobaczyć podczas spaceru po poznańskiej starówce. 
 

Ratusz

Poznański ratusz to perła architektury renesansowej, niezwykle cenny obiekt. Chyba najbardziej charakterystycznym elementem ratusza są koziołki poznańskie. Pierwsza wersja ratusza została wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku, jednakże wskutek pożaru, obiekt został zniszczony. W połowie XVI wieku włoski architekt przebudował ratusz, dzięki czemu do dziś możemy się cieszyć jego niezwykłym wyglądem. Na wieży umieszczony jest zegar z mechanicznymi koziołkami. W budynku, od połowy XX wieku znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania. Za najpiękniejszą salę ratusza uznaje się Wielką Sień, jednakże równie godne uwagi są sale: Sądowa i Królewska. 
Ceny biletów wstępu do Muzeum:
  • normalny: 5,50 PLN
  • ulgowy: 3,50 PLN
 

Katedra na Ostrowie Tumskim

Ostrów Tumski to dziś jedyna wyspa na Warcie. Z lądem łączą ją trzy mosty: Bolesława Chrobrego, Mieszka I oraz biskupa Jordana. Właśnie na Ostrowie Tumskim znajduje się Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła w Poznaniu, a więc najstarsza polska katedra postała w drugiej połowie X w. W tym miejscu pochowano pierwszych władców naszego kraju. Co więcej, w tym miejscu Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest w 966 r. Dzisiejszy wygląd katedry to efekt prac budowlanych sprzed ponad pięciu wieków.  
Ciekawostką jest, że wspomniany wcześniej Most Jordana nazywany jest powszechnie Mostem Miłości, gdzie młodzi ludzie przypinają do barierek kłódki, które mają być symbolem ich nierozerwalnego uczucia. Dlatego, Ostrów Tumski to miejsce zarówno dla pasjonatów historii jak i dla zakochanych. 
 
Bilety wstępu do katedry, cennik:
  • bilet normalny: 2,80 PLN
  • bilet ulgowy: 1,80 PLN 
 

Poznańska Fara

Dzisiejsza Fara nie jest już niestety tym samym co kilka wieków temu. Obecnie, dawny wygląd można zobaczyć jedynie na rycinach i obrazach. Kościół jest dziś znany jako barokowa świątynia, która w 2010 r. została ogłoszona, zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI, bazyliką mniejszą. Będąc w kościele warto zwrócić uwagę na niezwykle bogate zdobienia - polichromia, sklepienia, piękne organy. Oczywiście, w przypadku poznańskiej Fary należy również zwrócić uwagę na fasadę świątyni, która stanowi jedno z najpiękniejszych zdobień w naszym kraju. 
Kościół można zwiedzać (z wyjątkiem czasu Mszy św.) w godzinach:  6.00-19.30. 
Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem i organistą. W tym czasie można zobaczyć wnętrze świątyni, zabytkową zakrystię, barokowy kapitularz, podziemia, a także zabytkowe organy.
Opłata za wstęp jest symboliczna i jest to cegiełka na rzecz tego kościoła. 
 

Zamek Królewski

Zamek w Poznaniu jest najstarszą zachowaną rezydencją królewską w naszym kraju. Wzniesiony w XIII wieku, w czasach panowania Przemysła II, był wielokrotnie rozbudowywany. W czasie wojny północnej, a następnie w 1945 roku, obiekt został znacząco zniszczony. Dziś, trwają pracę przy odbudowie części południowej rezydencji. Z miejscem tym związane są liczne legendy, a jedna z nich dotyczy śmierci żony Przemysła II, która miała zostać zamordowana w łaźni, przez służące. Wszystko miało się stać z rozkazu samego Przemysła, gdyż nie mógł się doczekać z Ludgardą potomka. 
 

Zamek Cesarski 

Zamek ten powstał na początku XX wieku dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Cesarz sam decydował o tym, jak mają wyglądać wnętrza obiektu. Zamek jest najmłodszą tego typu budowlą w Europie. Wzniesiony w stylu neoromańskim, miał być symbolem przynależności Wielkopolski do Rzeszy. Najpiękniejszym pomieszczeniem była Sala Tronowa, zaprojektowana w stylu nawiązującym do wnętrza bizantyjskich bazylik. Po Powstaniu Wielkopolskim, zamek ten stał się własnością Skarbu Państwa. W połowie XX wieku zamek został wybrany na siedzibę Miejskiej Rady Narodowej, a następnie Pałac Kultury. 
Dziś, w zamku można zwiedzić Muzeum Powstania Poznańskiego. 
Ciekawostki:
  • zamek posiada 585 pomieszczeń,
  • powierzchnia użytkowa zamku - ok. 13,5 tys. m2
  • waga tronu cesarskiego - 3,5 tony
 
Ceny biletów: 10 zł od grupy

Najlepsze okazje

WŁOCHY czekają! Loty w zasięgu ręki30 ofert od 150 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 216 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 195 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 119 Sprawdź