Treść strony

tanie-loty-do-bordeaux

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Bordeaux

Znajdź nas w social mediach

Bordeaux
Panorama miasta Borgeaux nocą
Fot. Wikipedia

Jest to jedno z najważniejszych miast we Francji, główny ośrodek kulturalno-oświatowy Akwitanii, aglomeracja zamieszkana przez 700 tys. ludzi. Miasto położone jest nad rzeką Garonną, na żyznej, nieco pagórkowatej równinie, około 100 km od Oceanu Atlantyckiego. Od kilku lat, w związku z intensywnymi działaniami władz miejskich, bardzo zyskało na urodzie – odnowione kamieniczki w centrum, zadbane skwery i czyste ulice spowodowały, że stało się ono w ostatnich latach popularnym miejscem podróży turystycznych dla ludzi z całego świata. Niektórych przyciąga tutaj ciekawa historia i interesujące zabytki, inni traktują Bordeaux jedynie jako konieczny punkt objazdowych wycieczek po Francji. Poza tym znaczną część przyjeżdżających tutaj ludzi stanowią koneserzy wina, którzy w lokalnych winnicach odnajdują raj na ziemi. Mimo różnych motywacji wszyscy są zgodni co do wyjątkowych walorów Bordeaux, a gdy raz tutaj zagoszczą, chętnie powracają w późniejszych latach.

Historia

Historia miasta jest wyjątkowo interesująca, sięga ponad 2000 lat wstecz. Stała osada ludzka pojawiła się tu około 300 r. p. n. e. i zawdzięcza  swoje istnienie plemionom celtyckim. Dopiero około roku 60 podbili ją Rzymianie, dzięki czemu Bordeaux stało się jednym z najważniejszych tutejszych miast, awansując nawet na stolicę Akwitanii, strzegącą pobliskiego szlaku handlowego, którym transportowano cynę i ołów do Rzymu. Później nastąpił bardzo burzliwy okres, kiedy to miasto przez kilka stuleci nie mogło zaznać spokoju - przechodziło z rąk do rąk, odbudowywane naprędce i ponownie zrównywane z ziemią. Względny i relatywnie długotrwały spokój przyniosło dopiero panowanie angielskie. Najlepszy okres w historii miasta przypada na lata 1154–1452, kiedy Bordeaux stanowiło ważny port zajmujący się transportem płodów rolnych z kontynentu na Wyspy Brytyjskie. Zasługą najeźdźców jest między innymi utworzenie tutaj w 1441 roku Uniwersytetu i chociaż miasto zostało niedługo później włączone ponownie pod panowanie francuskie, szkoła została zachowana i jest rozwijana – wprawdzie podzielona na 4 jednostki,  istnieje ona jednak po dziś dzień, obecnie konkuruje z niemal 20 innymi wyższymi uczelniami w tym mieście i stanowi ważny ośrodek edukacyjny Francji.

Dla architektury Bordeaux natomiast najważniejszym czasem był wiek XVII i XVIII, kiedy to powstała właściwie cała obecna zabudowa centrum miasta, ponad 5000 nowych budynków, w tym tak ważne obiekty jak: ratusz i Teatr Wielki, najważniejsze jednak były ówczesne założenia urbanistyczne, dzięki którym miasto zwróciło się w stronę przecinającej je rzeki, tworząc w jej rejonie jednolitą zabudowę, zaprojektowano i wytyczono szeroki arterie komunikacyjne miasta, które stały się podwalinami pod nowoczesny system komunikacyjny w jego obrębie. Wiktor Hugo bardzo trafnie opisał wówczas to miejsce „Weź Wersal, dodaj do niego Antwerpię i masz już Bordeaux.”. Baron Haussman, swego czasu prefekt Bordeaux, wykorzystał doświadczenia wyniesione z przebudowy rodzinnego miasta przy planowaniu przekształcenia średniowiecznego układu miejskiego Paryża w coś, co byłoby bardziej odpowiednie dla nowoczesnej metropolii. Jego ambicje zostały zrealizowane nadając Paryżowi znany obecnie kształt. Tak więc Bordeaux stało się wzorem często w późniejszym czasie naśladowanym w całej Francji, a odpowiednio przebudowane miasta - dumą obywateli.

W czasie wojny z Prusami, a następnie podczas obu wojen światowych, miasto było faktyczną stolica kraju i siedzibą francuskiego rządu.

W XX wieku zaczęło się z miastem dziać coś złego - szarość  marazm i zaniedbanie doprowadziły między innymi do powstania w centrum dzielnicy biedy, swoistego getta imigrantów i innych wykluczonych społecznie grup. Na szczęście udało się władzom sporym nadkładem sił i środków przywrócić całemu Bordeaux dawną formę w latach 90. i od tego czasu liczne rzesze turystów chętnie korzystają tutaj ze wspaniałej pogody, smacznego wina i licznych atrakcji zabytkowej części miasta.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 120 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 117 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 112 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 300 Sprawdź