Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Rzym - zabytki

Znajdź nas w social mediach

rzym zabytki
Zwiedzanie zabytków Rzymu to niesamowite przeżycie
Fot. radowan8, sxc.hu

Rzym kojarzy nam się z potężnym Cesarstwem i jego upadkiem. Miasto to jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. To, co pozostawili po sobie starożytni Rzymianie, potem humaniści z okresu renesansu, jest dla każdego Europejczyka niezwykle cenne. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym zabytkom Rzymu.

Koloseum

Koloseum, czyli amfiteatr Flawiusza składał się z trzech kondygnacji arkadowych. Podziemia amfiteatru przeznaczone były dla dzikich zwierząt. Ilość miejsc siedzących w Koloseum szacuje się na 50 tys., natomiast stojących: 20 tys. W XIV w. runęła zachodnia część amfiteatru (skutek trzęsienia ziemi). Od tego czasu amfiteatr był w coraz gorszym stanie, jednak dzięki papieżowi Benedyktowi XIV Koloseum zostało uchronione od dalszego niszczenia - papież ogłosił to miejsce uświęconym krwią męczenników. Od tamtej pory Koloseum przestało być źródłem materiału na pałace i rezydencje.

Obiekt można zwiedzać codziennie od 8:30; Amfiteatr zamykany jest na godzinę przed zachodem słońca;
Osoby, które nie ukończyły 18, bądź ukończyły 65 rok życia i są obywatelami krajów UE mają bilety bezpłatne; wstęp dla osób w wieku:

  • 18-24 lata: 7,5 €
  • 24-65 lat: 12 €.

Dowiedz się więcej na temat Koloseum w Rzymie.

Bazylika św. Pawła

Bazylika ta jest największym po Bazylice św. Piotra kościołem w Rzymie. Najpierw na tej ziemi pochowano św. Pawła. Później powstało tu oratorium, następnie bazylika i w końcu ogromna, przepiękna świątynia. Jedną z wielu ciekawostek może być fakt, że Grzegorz VII przekazał dla Bazyliki piękne drzwi z brązu wykonane w 1070r. w Konstantynopolu. Wnętrze świątyni jest zachwycające - naprawdę trzeba je zobaczyć. Uwaga! Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny.

Forum Romanum

Niegdyś Forum było niczym centrum życia całego Rzymu. Tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia polityczne, sądowe czy religijne. Niestety, Forum Romanum zostało wielokrotnie zniszczone. Przez kogo? Zarówno przez trzęsienie ziemi jak i przez osoby, które uważały się za miłośników sztuki starożytnej. Najstarszy plac miejski w Rzymie nie jest niestety tym, czym mógłby być. Kiedyś - miejsce dla wielu świątyń, bazylik, luków triumfalnych. Dziś - ruiny.

Plac otwarty jest przez cały rok od 8:30. Godziny zamknięcia zależą od sezonu - 16:30 lub 19:30.

Bilet wstępu kosztuje 9 € (ulgowy 4,5 €) i obejmuje zwiedzanie Forum Romanum, Koloseum oraz Palatynu.

Łuk Konstantyna

Najlepiej zachowany w Rzymie łuk triumfalny. Zbudowany na początku IV wieku z okazji dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna i dla uczczenia jego wygranej nad Maksencjuszem. Płaskorzeźby batalistyczne, fryzy i medaliony są bardzo dobrze zachowane, dlatego można je podziwiać niemalże w całej okazałości.

Plac Wenecki

XV-wieczny plac, na którym znajdują się takie obiekty jak:

  • Kościół św. Marka
  • Pałac Bonapartego
  • Ołtarz Ojczyzny - duża budowla z białego marmuru, która sprawuje funkcję (m.in.) grobu nieznanego żołnierza; obiekt zbudowany z okazji 50 rocznicy zjednoczenia Włoch; W centralnej części budynku płonie wieczny ogień, przy którym żołnierze trzymają wartę. W centralnej części monumentu widoczny jest ogromny pomnik pierwszego króla zjednoczonych Włoch - Wiktora Sabaudzkiego.

Panteon

Świątynia na Polu Marsowym, której nazwę tłumaczy się jako miejsce poświęcone wszystkim bogom. Obiekt poświęcony był bóstwom i cesarzowi, natomiast od VII wieku jest to Kościół pod wezwaniem NMP od Męczenników. Świątynia każdego roku przyciąga rzesze turystów. Ludzie pragną bowiem poznać niezwykłe wnętrza Panteonu i na własne oczy zobaczyć dzieło niezwykle uzdolnionych starożytnych budowniczych. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji: Panteon w Rzymie.

Rzym to miasto, które jest jednym wielkim, zachwycającym zabytkiem. Rzym to kolebka cywilizacji, kultury, sztuki, nauki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy tutejszy budynek, most był świadkiem tworzenia się wielkiej historii. Przygotowany do zwiedzania Wiecznego Miasta? Zabukuj tanie loty do Rzymu i leć się pakować!

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 115 Sprawdź Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!8 ofert od 129 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 383 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź