Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Weekend w Rzymie

Znajdź nas w social mediach

Rzym to miasto znane na całym świecie ze swoich zabytków, kultury i różnorodności – chociaż nie znajduję się w sercu Europy to nie od dziś wiadomo, że wszystkie drogi prowadzą właśnie tutaj. Rzym to również światowy ośrodek turystyczny – zobaczymy tu przepiękne pałace, bazyliki, oraz słynne Koloseum czy akwedukty. Weekend w Rzymie to okazja by poznać to miasta w pigułce – zakochać się w nim, a następnie tu wrócić.

Weekend w Rzymie
Weekend w Rzymie
Fot. ryarwood

Dzień pierwszy

Zwiedzanie Rzymu rozpoczynamy w sobotni poranek od Placu i bazyliki św. Piotra – drugiego co do wielkości kościoła na świecie. Kaplicę poprzedza przedsionek, którego fasada jest zaprojektowana przez Carlo Madernę. Nad wejściem znajduje się sala połączona z pałacem papieskim. Na zwiedzanie bazyliki (wraz z kopułą) i placu św. Piotra potrzebujemy około 2h.

Po wizycie w bazylice udajmy się do Zamku św. Anioła – grobowca przeznaczonego dla cesarza Hadriana który do 271 roku pełnił funkcję Mauzoleum. Pochowano tu min. Marka Aureliusza a obecnie znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

Przy Zamku Świętego Anioła znajduję imponujący most o tej samej nazwie zdobiony rzeźbami św. Piotra i św. Pawła oraz aniołami. Barokowe rzeźby Berniniego ustawiono w 1668 r. na cokołach powyżej balustrad na wysokości filarów wspierających przęsła.

Plac Świętego Piotra
Plac Św. Piotra
Fot. Navin75

Kolejną atrakcją w centrum Rzymu jest Plac Navona z Fontanną Czterech Rzek – to jedna z najsłynniejszych fontann Rzymu symbolizująca 4 wielkie rzeki z 4 kontynentów: Nilu, Dunaju, Rio de la Plata i Gangesu.

Po spacerze wzdłuż Placu Navona skierujmy się do Panteonu – jednej z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu użytkowanej obecnie jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres .

W porze obiadowej warto spróbować tradycyjnej włoskiej kuchni. W Rzymie ceny są znacznie wyższe niż w Polsce, możemy jednak trochę oszczędzić wybierając knajpki w mniejszych uliczkach. Pamiętajmy także, że zakup lodów czy kawy na wynos jest o wiele tańszy niż w przypadku tego samego zestawu podanego w kawiarnianym ogródku.

Popołudnie polecamy spędzić na zwiedzaniu Pałacu Montecitorio i jednocześnie siedzibie włoskich deputowanych. Budynek został zaprojektowany przez Gian Lorenzo Berniniego dla młodego kardynała Ludovico Ludovisi , bratanka papieża Grzegorza XV. Jednak po śmierci Grzegorza V prace zatrzymały się i zostały wznowione dopiero podczas pontyfikatu papieża Innocentego XII.

Fontanna Trevi
Fontanna Trevi
Fot. Giampaolo Macorig

Po wizycie w Pałacu Montecitorio wybierzemy się na krótki spacer ulicą Via del Corso pod Kolumnę Marka Aureliusz a następnie przespacerujemy się w kierunku Schodów Hiszpańskich. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Fontanna Trevi, gdzie przyda się krótki postój – ta przepiękna barokowa fontanna, aż prosi by zrobić przy niej kilka zdjęć. Przed odejściem w stronę Pałacu Prezydenckiego warto wrzucić kilka monet na szczęście. Poza tym pieniądze wyławiane są przez władze miasta i przeznaczane na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie, więc nie tylko kultywujemy jedną z rzymskich tradycji, ale również pomagamy potrzebującym.

Na zakończenie sobotniej trasy sugerujemy wizytę na wzgórzu Kwirynał gdzie znajduję się pałac Prezydenta Republiki Włoch, zwany także Kwirynałem. W Rzymie funkcjonują sprawnie autobusowe linie turystyczne - na każdym przystanku można wysiąść, zwiedzić okolicę i wsiąść do następnego autobusu, by pojechać dalej. Bilet za 15 euro ważny jest przez cały dzień, a autobusy kursują co dwadzieścia minut.

Dzień drugi

Niedzielnie zwiedzanie rozpocznijmy od Placu Weneckiego. Zobaczymy tu min. Ołtarz Ojczyzny, pomnik Wiktora Emanuela II oraz Pałac Bonapartego i Kościół św. Marka. Z Placu Weneckiego udamy się do Kapitolu gdzie znajduję się Piazza del Campidoglio i pomnik Marka Aureliusza. Ze wzgórza widać część panoramy miasta, a sam plac doskonale prezentuję się nocą, gdy jest oświetlony z każdej strony wiązkami złotego światła.

Koloseum_Rzym
Koloseum
Fot. dalbera

Przyjeżdżając do Rzymu nawet na kilka dni, nie sposób pominąć Forum Romanum - najstarszego placu miejskiego, otoczonego sześcioma z wzgórzami: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Przy Forum znajduję się taras widokowy, z którego zobaczymy pozostałości ze Świątyni Saturna oraz łuk triumfalny Septymiusza Sewera.

Z Forum Romanum udajmy się spacerem na Ulicę Forów Cesarskich w skład której wchodziły: Forum Cezara, Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy oraz Forum Trajana.

Kolejnym obowiązkowym punktem jest Koloseum – znane z wielu ekranizacji i lekcji historii. Odbywały się w nim m. in. walki gladiatorów, naumachie i polowania na dzikie zwierzęta. Dzisiaj Koloseum to właściwie ruiny wkomponowane w urbanizm miasta, nadal jednak zaskakują swoim monumentalizmem i architekturą.

Ostatnim przystankiem na turystycznej mapie Rzymu są dwie Bazyliki: San Pietro in Vincoli oraz Santa Maria Maggiore, gdzie znajdziemy światowej sławy dzieła, np. rzeźba Mojżesza dłuta Michała Anioła.

Zakochaliście się już w Rzymie? Zarezerwujcie zatem tanie loty do Rzymu i wybierzcie się na weekend. Niesamowita atmosfera gwarantowana!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź