Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Rzymie

Znajdź nas w social mediach

bocca_verita
Scena z filmu Rzymskie Wakacje
Fot. Wikipedia

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… Ktokolwiek tu przyjedzie, będzie musiał tu wrócić. I to nie z powodu monety wrzuconej do Fontanny di Trevi, ale z tęsknoty, gdyż Rzym jest miastem magicznym, pełnym cudów…

Fontanna di Trevi

Żeby być pewnym powrotu do Rzymu, turyści wrzucają monety do Fontanny di Trevi, najsłynniejszej fontanny na świecie. Światową sławę zawdzięcza nie tylko tej tradycji, ale i Anicie Ekelberg, a dokładnie jej nocnej kąpieli w jednej ze scen La Dolce Vita Federica Felliniego.

 

Ciekawostki

 • Ciekawe zabytki
  Usta prawdy
 • Miejsca ważne dla chrześcijan
  Watykan, Katakumby, Basilica Santa Croce
 • 7 wzgórz
  Kapitol, Awentyn, Celius, Eskwilin, Palatyn, Kwirynał i Wiminał
 • Muzea
  muzeum dusz czyśćcowych
 • Tradycje
  żeby powrócić do Rzymu turyści wrzucają monety do Fontanny di Trevi, najsłynniejszej fontanny na świecie
 • Naj...
  Via Appia to najstarsza droga Rzymu - tutaj wg legendy uciekającemu z miasta św. Piotrowi ukazał się Jezus, pytając: "Quo Vadis?"; Rzym do XIX wieku był największym miastem świata.

Via Appia

Z mniej znanych miejsc warto zobaczyć Via Appia (najstarszą drogą Rzymu) i kościółek Quo Vadis. Według podań to właśnie tu uciekającemu z Rzymu Piotrowi ukazał się Jezus. W Kościele ufundowano popiersie Henryka Sienkiewicza. Znajduje się tam również ikona Giotta. Warto też odwiedzić romański Kościół St. Agnes, przy którym znajdują się słynne Usta Prawdy. W czasach ciemnego średniowiecza nie były one bardzo lubiane, ponieważ stanowiły ostrzeżenie dla kobiet podejrzanych o niewierność. Straszono je, że jeśli zdradziły swego męża i nie powiedzą prawdy, po włożeniu ręki do ust - zostanie ona odcięta przez Boga.

Ceny

Rzym to jedno z najdroższych miast na świecie. Większość artykułów jest droga, a wyjątkiem jest woda. Bardzo smaczna i krystalicznie czysta woda pita płynie z każdej z ponad 2500 fontanienek, 1500 z nich to małe dzieła sztuki. Ich nazwa „Nasoni” (Nosale), wzięła się od kształtu wystającej metalowej części, przypominającej nos. Po raz pierwszy zainstalowano je w 1874 roku.

Muzea

W Rzymie znajdziemy wiele muzeów, ale jest tu także Muzeum Dusz Czyśćcowych. Jego założycielem był ojciec Victor Jouet. Gromadzi on w jednym z kościołów pochodzące z całej Europy eksponaty wraz opisami wydarzeń, w których miały brać udział dusze umarłych. Należą do nich m.in. odciski palców i dłoni osób zmarłych wypalone na książkach i fragmentach tkanin.

Czy wiesz, że..?

Słynne Koloseum otwarto w 80 roku n.e. Podczas popularnych wśród mieszkańców starożytnego Rzymu igrzysk zabito na arenie ponad milion osób i ok. pół miliona zwierząt.

Rzym już w pierwszym wieku naszej ery liczył 1,5 miliona mieszkańców i aż do XIX wieku był największym miastem świata.

Często słyszymy o słynnych siedmiu wzgórzach Rzymu. Są to Kapitol, Awentyn, Celius, Eskwilin, Palatyn, Kwirynał i Wiminał. Podobno na Awentynie u dominikanów w Santa Sabina rosną pomarańcze, które zasadził osobiście św. Dominik.

Kopuła Panteonu ma średnicę 44,4 m – więcej niż kopuła w Bazylice św. Piotra. Przez wieki była największym tego typu betonowym zwieńczeniem na świecie, dopiero w 1958 roku oddała palmę pierwszeństwa budynkowi CNIT w Paryżu.

Dla chrześcijan bardzo waznym miejscem jest Bazylika Santa Croce in Gerusalemme, przechowująca relikwię krzyża, na której został ukrzyżowany Chrystus. Relikwie zostały przywiezione z Ziemi Świętej przez św. Helenę - matkę Konstantyna.

Zapraszamy do podróży do wiecznego miasta! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki, a odkryjecie bilety lotnicze do Rzymu w atrakcyjnych cenach!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!7 ofert od 243 Sprawdź