Największe wyspy świata i ich atrakcje. Numer 2 Cię zadziwi!

Największe kraje świata takie jak Rosja, Kanada i Chiny turyści wymieniają jednym tchem. Ale czy tak łatwo pójdzie Ci z wyspami? Oto 7 największych wysp świata i ich atrakcje. Najbardziej chcielibyśmy trafić na tę z numerem 2.

Honsiu

Japonia Kioto
Japonia, Kioto. Fot. Shutterstock

Honsiu to największa japońska wyspa i zarazem siódma na świecie. Jej największą atrakcją jest góra Fuji. Znajdują się tu takie miasta jak Tokio, Kioto, Fukuoka czy Osaka. Warto zwiedzić ją wzdłuż i wszerz: wtedy zrozumiecie dlaczego Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni, ale także państwem najnowszych technologii.

Honsiu: 225 800 km²

Sumatra

Na Sumatrze można spotkać dziko żyjące orangutany. Fot. unsplash.com

Należąca do Indonezji Sumatra jest 6. największą wyspą świata. Słynie z żyjących tam dziko orangutanów. To także istna kraina wulkanów. Do największych atrakcji należą te naturalne: dzikie plaże, parki narodowe, jeziora kalderowe i dzika dżungla.

Sumatra: 443 066 km²

Ziemia Baffina

Ziemia Baffina to jedna z największych wysp świata. Fot. usplash.com

Wchodząca w skład Kanady Ziemia Baffina to ogromna wyspa o surowym klimacie. Kojarzona jest z wiecznym lodem, urozmaiconą linią brzegową i ubogą szatą roślinną – zresztą bardzo słusznie. Co więc robić w tak nieprzyjaznych warunkach? Organizowane są tam m.in. wyścigi psich zaprzęgów, także dla turystów.

Ziemia Baffina: 507 451 km²

Madagaskar

baobaby na madagaskarze i zachodzące słońce
Madagaskar i jego słynne baobaby. Fot. Shutterstock

Madagaskar to największa afrykańska wyspa, a dzikie piękne państwo o tej samej nazwie położone jest głównie na niej i kilku wyspach towarzyszących.

Aleje baobabów spotkać na zachodnim skraju wyspy w okolicy Morondavy. Na uwagę zasługują też parki narodowe pełne lemurów oraz jedyny w swoim rodzaju rezerwat spiczastych wapieni Tsingy de Bemaraha.

Czytaj więcej: Atrakcje Madagaskaru – co zobaczyć, kiedy lecieć

Madagaskar: 587 713 km²

Borneo

chatka na wyspie borneo
Zielone Borneo. Fot. usplash.com

Borneo słynie z gór, lasów deszczowych i wielu endemicznych gatunków zwierząt. Znajduje się tam jedna z ostatnich populacji orangutanów na świecie, zagrożona wycinaniem lasów do produkcji oleju palmowego. Ta zielona wyspa to prawdziwe płuca świata, w wielu miejscach pozostaje nietknięta ludzką ręką. Jej powierzchnię dzielą między sobą Malezja, Indonezja i Brunei.

Borneo: 748 168 km²

Nowa Gwinea

bambusowe chaty nad morzem
Nowa Gwinea to druga największa wyspa świata. Moglibyśmy się tam przenieść natychmiast. Fot. Shutterstock

Tę wielokulturową egzotyczną wyspę zajmują liczne plemiona, o których mamy czasem mniejszą wiedzę niż o kosmosie. To jedna z najbardziej różnorodnych wysp świata. Jej terytorium dzielą Indonezja oraz Papua Nowa Gwinea. Popularna jest tu wspinaczka na lodowce i górskie szczyty, m.in. Górę Wilhelma oraz Puncak Jaya – najwyższy szczyt Australii i Oceanii zaliczany do Korony Ziemi.

Nowa Gwinea: 785 753 km²

Grenlandia

kry wokół grenlandii
Grenlandia. Fot. usplash.com

Największą wyspą świata jest Grenlandia, a dotarcie na nią samo w sobie jest atrakcją. Najpopularniejszym zajęciem turystów jest fotografowanie wielkich lodowców oraz wycieczki statkami wzdłuż wybrzeża. Grenlandia ma fiordy, parki narodowe, ale miasta również. Ludzie mieszkają głównie na południowym wybrzeżu, a latem mają nawet zielono. Osiedle Wschodnie to pierwszy i największy obszar zasiedlony na Grenlandii (przez wikingów około 985 r.)

Grenlandia: 2 130 800 km²

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,018ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze