Najbardziej zdumiewające naturalne atrakcje świata. Będziesz chciał to zobaczyć! (Top 9)

Czasami natura tworzy rzeczy, które trudno byłoby wymyślić człowiekowi. To przyroda przyczyniła się do powstania tych niezwykłych miejsc. Oto naturalne atrakcje świata, które zapierają dech w piersiach.

Wrota piekieł

wrota piekieł turkmenistan
Wrota piekieł, Turkmenistan. Fot. Unsplash

Nikt nie przypuszczał, że Turkmenistan rozsławi tak niezwykła atrakcja. W rejonie wioski Derweze wykonywano w 1971 r. odwierty w poszukiwaniu gazu ziemnego. Dowiercono się do kieszeni gazowej, a gaz postanowiono podpalić, by nie ulatniał się do atmosfery. Wszyscy myśleli, że wypali się po kilku dniach. Pali się do dzisiaj.

Wrota piekieł szybko stały się atrakcją turystyczną, bo to niespotykane nigdzie indziej miejsce. Ziemia zdaje się pękać ukazując ogień szalejący w jej wnętrzu. Gdy zobaczycie wrota piekieł – nie zapomnicie ich do końca życia.

Kolorowe gejzery

gejzery gorące źródła Grand Prismatic Spring Park Narodowy Yellowstone USA
Grand Prismatic Spring, Park Narodowy Yellowstone, USA. Fot. Pixabay

Grand Prismatic Spring w Parku Narodowym Yellowstone to największe i najbardziej kolorowe gejzery w Stanach Zjednoczonych. Związki chemiczne występujące w gorących źródłach nadają im tęczowych barw. Są to aktywne gejzery wyrzucające 2,2 tys. litrów wody na minutę.

Kolorowe gejzery tworzą długie na 120 m jezioro, które ma 37 m głębokości. To nieprzyjazne środowisko. Bogata w pierwiastki woda ma nawet do 87 stopni Celsjusza.

Sprawdź tanie loty do USA

Kapadocja

balony w rejonie kapadocja turcja
Balony w Kapadocji. Fot. Pixabay

Kapadocja to turecka kraina z krajobrazami jak z Księżyca. Wszystko dzięki tufom, czyli skałom wulkanicznym, które w wyniku przeróżnych procesów geologicznych uformowały przedziwne formy. Postrzępione skały o przypominających płomienie kształtach wprawiają w zachwyt nawet tych, którzy myślą, że widzieli już wszystko.

Należy wspomnieć, że Kapadocja znana jest także z lotów balonem, bycia kolebką życia klasztornego oraz ze skalnych miast: ale te atrakcje to już dzieła człowieka.

Zobacz tanie loty do Kapadocji

Seszele

Seszele plaża anse source d'argent
Seszele, plaża Anse Source d’Argent. Fot. Shutterstock

Mało który kraj wzbudza taki zachwyt jak Seszele. Każda najmniejsza nawet część tego wyspiarskiego państwa to arcydzieło. Góry budujące archipelag są zdumiewające, plaże czyste i piękne, ale to co wzbudza największy zachwyt to skały na seszelskich plażach. Wymywane przez wodę i smagane wiatrem przybrały kształty, które człowiekowi trudno by sobie było wymarzyć – a jednak istnieją. Do tego kolorowe ptaki, ocean pełen ryb i wiekowe żółwie. Seszele to raj na Ziemi.

Sprawdź też okazje na Seszele

Aogashima

Widzieliście kiedyś wulkan na wyspie w kraterze wulkanu, który jest wyspą? Mniej więcej tak można opisać Aogashimę. To istna wulkanocepcja!

Aogashima to ukryty raj na Morzu Filipińskim. Ta należąca do Japonii wyspa w archipelagu Izu zamieszkana jest przez około 170 osób. Powstała poprzez nakładanie się podwodnych kalder wulkanicznych. Ostatnie znane erupcje Aogashimy miały miejsce w XVIII w.

Grobla olbrzyma

grobla olbrzyma giant's causeway
Grobla Olbrzyma, Giant’s Causeway, Irlandia Północna. Fot. Pixabay

Giant’s Causeway czyli Grobla Olbrzyma, to 37 tysięcy ciasno przylegających do siebie kolumn bazaltowych na wybrzeżu Irlandii Północnej. Bazalt stygnąc formuje się w sześcioboczne słupy, a Grobla Olbrzyma jest najbardziej okazałym i znanym przykładem takiego zjawiska.

Do Irlandii można polecieć naprawdę tanio dzięki liniom Ryanair

Podobne bazaltowe skały możemy podziwiać w kilku miejscach na Islandii, m.in. przy słynnej czarnej plaży. Żeby nie szukać daleko, są obecne także w Polsce, np. na Śląsku, (m.in. na Kamiennej Górze), na Ostrzycy Proboszowickiej i innych polskich wulkanach.

Latające góry

Góry Tianzi w Chinach zainspirowały twórców Avatara do stworzenia filmowych latających gór. Rzeczywiście szczyty Tianzi zdają się unosić w powietrzu, a widok jest jeszcze bardziej magiczny, gdy pośród nich rozpościera się mgła. Góry Tianzi zyskały dużą popularność wśród turystów. Takiego cudu natury nie byłoby, gdyby nie miliony lat erozji.

Jeśli chcesz zobaczyć góry Tianzi sprawdź tanie loty do Chin

Różowe jezioro

Lake Hillier w Australii zachwyca swoją soczystą różową barwą. To solankowe jezioro na wyspie Middle w archipelagu Recherche, kolor zawdzięcza zamieszkującym je glonom. To co dodaje jezioru jeszcze więcej magii, to fakt, że od morza oddziela je zaledwie cienki pas lądu porośnięty m.in. drzewami eukaliptusowymi.

Leć do Australii i zobacz na własne oczy to przepiękne jezioro – sprawdź tanie loty do Australii.

Pamukkale

Pamukkale turcja
Pamukkale, Turcja. Fot. Pixabay

Zdumiewające wodne tarasy w Pamukkale w Turcji to także dzieło przyrody. Utworzyły się, gdy woda z gorących źródeł wypływała na powierzchnię i ochładzając się wytrącała węglan wapnia, budulec tarasów. Miejsce to jest objęte ochroną w ramach parku narodowego i wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Zlikwidowano hotele i ograniczono turystykę do wapiennych tarasów, dzięki czemu mają szansę przetrwać dłużej.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze