Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do TurcjiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Antalya (AYT) Antalya Apt.od 572Wybierz
 • Stambuł (IST) Ataturk Int. Apt.od 655Wybierz
 • Kayseri (ASR) Erkilet Int. Apt.od 797Wybierz
 • Samsun (SZF) Carsamba Apt.od 805Wybierz
 • Dalaman (DLM) Dalaman Apt.od 1599Wybierz
 • Alanya (GZP) Gazipasa Apt.od 1795Wybierz
 • Nevsehir (NAV) Nevsehirod 1988Wybierz
 • Izmir (ADB) Adnan Menderes Apt.od 2095Wybierz
 • Adana (ADA) Sakirpasa Apt.od 2323Wybierz
więcej

Treść główna

Tanie loty do Turcji

Znajdź nas w social mediach

turcja_01
Turcja to unikatowe zabytki islamu
Fot. Dreamstime

Turcja to kraj wielu twarzy, łączący w sobie orientalne korzenie z europejskością. Dzisiejsza Turcja to nie tylko wyjątkowo ciekawy dla turysty kraj, pełen starożytnych zabytków, piaszczystych plaż, egzotycznej przyrody i niezapomnianych krajobrazów, takich jak choćby Pamukkale, czy Kapadocja. Turcja jest jedną z dwudziestu najważniejszych gospodarek świata, znajdującą się w okresie wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego. W największych miastach, tuż obok liczących tysiące lat zabytków, wyrastają nowoczesne wieżowce, a dzikie wybrzeża graniczą z prywatnymi plażami luksusowych, nadmorskich kurortów. Tutaj spotykają się liczne kultury i ludy, a swoista mieszanka tradycji zaklęta w zabytkach, sztuce oraz kulturze islamu, w ciekawy sposób łączy się ze współczesnymi osiągnięciami techniki. Z takim nawarstwieniem różnych następujących po sobie cywilizacji, jak w dzisiejszej Turcji, nie napotkamy się chyba nigdzie w świecie.

Historia

Najstarsze ślady stałego osadnictwa pochodzą z okresu neolitu, ale pierwsze zręby państwa powstały w XVI w p.n.e. w Kapadocji. Wybrzeże Morza Egejskiego znajdowało się natomiast pod wpływem ludów greckich z centrum w Troi. Smyrna, Efez, Milet i Halikarnas były ówczesnym centrum cywilizacji całej Anatolii. W VI w. p.n.e. obszar dzisiejszej Turcji został podbity przez Persów. Panowaniu perskiemu w Azji Mniejszej położyła kres wyprawa Aleksandra Wielkiego (334-333 p.n.e.), dając zarazem początek okresowi hellenistycznemu. Na przełomie naszej ery dzisiejsza Turcja stała się częścią Imperium Rzymskiego. Cesarz imperium - Konstantyn Wielki przeniósł stolicę nad Bosfor, do Bizancjum. Od tego czasu rozpowszechniło się chrześcijaństwo, stając się od IV w. oficjalną religią cesarstwa. Bizancjum, nazwane z czasem Konstantynopolem stało się natomiast centrum chrześcijaństwa wschodniego. Od VII do XI w. Cesarstwo Bizantyjskie musiało się zmagać z inwazją Arabów i stopniową islamizacją kraju, ale prawdziwym przeciwnikiem okazały się nadciągające od wschodu plemiona tureckie, które wkrótce opanowały prawie całą Azję Mniejszą. XIV w. to początek władzy Osmanów i podbój Półwyspu Bałkańskiego oraz ekspansja w kierunku chrześcijańskich państw Europy. Zdobycie Konstantynopola w 1453 r. położyło ostateczny kres istnieniu Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto zostało stolicą imperium osmańskiego, a wspaniała Hagia Sophia, główna świątynia prawosławia, stała się meczetem. Okres największego rozkwitu imperium przypada na XVI w. - Turcja obejmowała wówczas znaczną cześć Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Jednak z końcem XVII w. państwo zaczęło stopniowo upadać.

Początkiem końca imperium była klęska wojsk tureckich pod Wiedniem w 1683 r., które uległy wojskom polskim pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Do ostatecznego upadku przyczyniły się trwające przez dziesiątki lat, wyniszczające wojny z Austrią, Rosją i walki wyzwoleńcze podbitych narodów. Nie pomogły reformy XIX w., a opowiedzenie się po stronie Niemiec i przegrana w I wojnie światowej doprowadziło państwo osmańskie do ostatecznego upadku. Pozostałości kraju miały być podzielone pomiędzy okoliczne państwa chrześcijańskie. Turcję ocaliło ogólnonarodowe powstanie w 1919 r. pod wodzą legendarnego Atatürka, czyli Ojca Turków. Powstała wówczas nowa republika turecka ze stolicą w Ankarze, a kraj odciął się powoli od osmańskiej przeszłości i zainicjował daleko idące reformy mające na celu europeizację kraju, która trwa do dzisiaj.

Atrakcje

Na szczęście Turcja pielęgnuje pieczołowicie swoją tradycję i nie wyrzekła się do końca swej urzekającej i tajemniczej kultury. Położona na granicy Europy i Azji, czerpiąca z tradycji obu kontynentów Turcja, to nie tylko bogactwo pradawnej cywilizacji i unikatowe miejsca jak Troja, Milet, Didyma, Efez, Pergamon oraz zabytki Persów, Hetytów, Turków seldżuckich i osmańskich. To wielowiekowa, wciąż żywa historia w naturalny sposób zespolona z religią islamu i specyficzną, odmienną od naszej tradycją i obyczajowością.

To właśnie ta odmienność, specyficzne zwyczaje, barwne życie mieszkańców i atmosfera orientu przyciągają każdego roku do Turcji miliony turystów. Jak magnes działa też też słoneczna aura, utrzymująca się niemal przez cały rok na wybrzeżem i przepiękne plaże czterech mórz: Śródziemnomorskiego, Marmara, Egejskiego i Czarnego – prawdziwy raj zarówno dla leniwych wczasowiczów, jak i dla żądnych wrażeń miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Dla tych, którym nie odpowiada stereotypowy klimat palaż, Turcja oferuje wysokie góry Anatolii z doskonale przygotowanymi stokami narciarskimi.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!